Správy

Kráľovskú rodinu v prípade nepokojov po brexite evakuujú

Členov britskej kráľovskej rodiny by evakuovali z Londýna v prípade, ak by po marcovom vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie došlo k nepokojom. Vyplýva to z oživených núdzových plánov zo studenej vojny, informovali v najnovších vydaniach dva britské nedeľníky.

„Tieto plány núdzovej evakuácie existujú od studenej vojny, teraz však boli znova využité pre prípad občianskych nepokojov po brexite bez dohody,“ uviedli noviny Sunday Times s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z úradu britskej vlády, ktorý má na starosti citlivé administratívne záležitosti.

Noviny Mail on Sunday podobne uviedli, že sa dozvedeli o plánoch na presun kráľovskej rodiny vrátane panovníčky Alžbety II. na bezpečné miesta mimo Londýna.


Britská kráľovná Alžbeta II. na kráľovskom tróne prednáša v parlamente tradičnú trónnu reč o programe britskej vlády/ FOTO TASR/AP

Britskej vláde sa nedarí získať podporu parlamentu pre dohodu o podmienkach vystúpenia z EÚ pred jeho termínom, ktorý je stanovený na 29. marca. Vláda i firmy v krajine pripravujú pohotovostné plány pre prípad „bezdohodového“, neriadeného brexitu.

Britský princ William (vľavo) a Kate, vojvodkyňa z Cambridgeu mávajú so svojím novorodeným synom pri odchode z nemocnice St. Mary v Londýne 23. apríla 2018. Manželka britského princa Williama, Catherine, porodila v pondelok syna, svoje tretie dieťa, v nemocnici v Londýne. Potomok je v poradí piatym v následníctve na trón. FOTO TASR/AP

Združenia podnikov varovali pred celkovým chaosom, ak nové colné kontroly výrazne zdržia dovoz z EÚ, a dokonca možným nedostatkom potravín a liekov, píše v správe agentúra Reuters.

Januárový výročný prejav 92-ročnej kráľovnej k miestnemu ženskému spolku bol všeobecne vnímaný ako výzva na to, aby politici dosiahli dohodu o brexite.

Nevesta Meghan Markleová prichádza na sobáš s princom Harrym v Kaplnke sv. Juraja na kráľovskom zámku vo Windsore v sobotu 19. mája 2018. FOTO TASR/AP

Popredný konzervatívny poslanec a horlivý stúpenec brexitu Jacob Rees-Mogg pre Mail on Sunday povedal, že plány na evakuáciu poukazujú na zbytočnú paniku vládnych úradníkov, keďže vedúci členovia kráľovskej rodiny zostali v Londýne aj počas bombardovania za druhej svetovej vojny.

Zľava princ Harry spolu s bratom Williamom prišli ku kaplnke sv. Juraja vo Windsore, kde sa Harry zosobáši s americkou herečkou Meghan Markleovou v sobotu 19. mája 2018. FOTO TASR/AP

Noviny Sunday Times však citovali vyjadrenie bývalého policajta, ktorý mal v minulosti na starosti ochranu kráľovskej rodiny, o očakávaní, že kráľovnú by v prípade nepokojov odviezli z Londýna. „Ak by boli v Londýne problémy, nepochybne by ste kráľovskú rodinu odviedli z týchto kľúčových miest,“ povedal Dai Davies.

Na snímke z roku 1969 britský princ Charle/FOTO: TASR/AP

Môže vás zaujať:


Slováci Rašimu, ktorých vyzval, aby sa z Británie vrátili domov, lebo do nich investoval štátKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *