Stĺpčeky

Krv nie je voda

Dostala som na Vianoce zaujímavý darček. Test DNA, pomocou  ktorého  zistím geografické oblasti, odkiaľ  pochádzajú moji predkovia. Výter z úst dám do dvoch skúmaviek, vložím ich do pripravenej obálky, odošlem na určenú adresu a dostanem mapu svojho etnického pôvodu. K testu som našla veľa videoblogov, v ktorých nadšení vlastníci mapy opisujú, ako si vďaka testu potvrdili svoju genealógiu, našli ďalších príbuzných či konečne vypátrali strateného strýka. 

Test je vraj výborným doplnkom k rodostromu. Ten máme. Rodina z otcovej i  maminej strany zisťovala predkov do neviem ktorého kolena. Z rodostromu či mapy etnického pôvodu  sa síce dozviem, kto boli moji príbuzní, no ako žili, čo robili a ako zmýšľali už nie. Takéto poznanie zrejme chýbalo aj môjmu otcovi a preto založil tradíciu stretnutia rodu (po matkinej línii).

Veľa príbuzných žije mimo Slovenska i Európy, na stretávku si však našli čas. Pricestovali aj z iného kontinentu. Dlho sme sa nevideli,  prípadne sa ešte ani nepoznali, a tak úvod niekedy pripomínal pátraciu akciu: „A ty si čia? Jáj,  Emilova. Počkaj, koľko on má detí?…“


Príbuzný pozerá  do papiera s rodostromom, nájde príslušné údaje a konverzácia pokračuje ďalej. Mnohí donesú fotografie, spomienky vyvolávajú slzy i smiech, dozvedáme sa i pikantné historky o našich predkoch. A keďže máme medzi sebou dosť recesistov, vytvorili sme aj svoju rodovú vládu. Jeden strýko je minister spravodlivosti, ďalší minister zdravotníctva, veľký záujem bol o kreslo ministra vnútra. Každého nominovali vďaka profesionálnym úspechom, nešlo o žiadnu politickú tlačenku. No a protekcia na základe príbuzenských vzťahov sa neráta.

Môjho otca zvolili priamou voľbou za doživotného prezidenta. Vždy, keď sme prichádzali, vítal nás vládny špalier, my sme z otvoreného okna auta mávali prezidentskou štandardou a otec sa usmieval so slzami v očiach. A potom vtipkoval.

Na najbližšej stretávke musím odovzdať prezidentskú štandardu. Otec už nie je medzi nami, čaká nás voľba  ďalšieho doživotného prezidenta. A donesiem aj mapu etnického pôvodu. Možno objavíme ďalšieho príbuzného. Veď,  ako sa vraví, krv nie je voda.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *