Stĺpčeky

Kto šetrí, má za tri aj cez Vianoce

Môj muž patrí k ľuďom, ktorí si vážia každý zarobený cent. Doslova. Nepíšem to ako frázu. Od puberty vyrastal ako polosirota, všetko, čo kedy mal a má, dosiahol tvrdou prácou a uváženým investovaním. Nemíňa bezhlavo, zároveň však dokáže byť k svojim blízkym (teda ku mne a k našej dcére) veľmi štedrý.

Jednou z oblastí, kde šetrí, sú energie. Ani nie tak pre ochranu životného prostredia, ako pre vlastnú peňaženku. Používa na to krásnu vetu: „Nebudem živiť elektrikárov (plynárov, vodárov), keď nemusím.“ Vlastne má pravdu, aj keď mi dlhšie trvalo prispôsobiť sa.

Môj muž odjakživa umýval riad tak, že si napustil vodu do lavóru, umyl ho a potom opláchol v čistej vode. Ja som bola zvyknutá umývať riad pod tečúcou vodou. Z môjho počínania mal husiu kožu. Vraj načo minúť za rok toľko kubíkov vody? Za to predsa môžeme mať niečo úplne iné. Časom som sa naučila umývať riad podľa jeho zvykov, hoci priznávam, že keď ma nevidí, občas zhreším :-).


Rovnako to je aj s elektrinou. Ani ja nie som zástancom vysvieteného domu, no manžel dokáže za nami chodiť ako stopovací pes a zhasínať svetlo, zatiaľ čo sme jednou nohou stále v izbe.

S príchodom Vianoc jeho sporiace ego veľmi trpí. Ako správna žena vyzdobím na začiatok adventu dom, do okien dám svietniky, vianočné gule a ďalšie ozdoby napojené na elektriku. Môj muž trpí. Takmer denne mi dokáže najskôr v korunách vyčísliť spálenú elektrinu, vzápätí to prepočíta na eurá, vynásobí tridsiatimi dňami a napokon dvanástimi mesiacmi. Vždy z toho vyjde celkom zaujímavá sumička. Napriek tomu o svoju vianočnú výzdobu bojujem ako levica.

Nedávno sa prešiel po dome a spočítal, koľko svetelných reťazí a ozdôb mám na baterky. Dal si tú námahu, aby to znova prerátal na výslednú minutú sumu. Lebo on by namiesto do bateriek investoval trebárs do kvalitnej šunky (ktorú aj tak kupujeme). Je to s ním zábavné a náročné zároveň. Najmä preto, že si uvedomujem jeho pravdu, no trvám na svojom vianočnom dekoračnom rozmare.

Mimochodom, aj leto je u nás vtipné. Nemáme vlastnú studňu, ale obecný vodovod. Napustenie bazéna a každodenné polievanie mojich záhonov kvetov naráža až na dve jeho citlivé oblasti: vodu a elektriku. Takže na Vianoce vlastne šetrím. 🙂


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *