Kto tu vlastne manažuje pandémiu? Znovu Matovič zo sféry psycho?

Dalito.sk/Expredseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) na zasadnutí Konzília odborníkov – epidemiológov 1. júna 2020 aj s Robertom Mistríkom po pravej ruke/foto: ÚV SR

Pointou najnovšieho nápadu ministra financií je, že v podstate priznáva, že nič z toho, čo doteraz vymyslel, nie je účinné. Viete si predstaviť, že by v niektorej civilizovanej krajine minister financií prichádzal stále s novými a novými nápadmi riešenia pandémie? Navyše ešte aj nekoncepčnými a neefektívnymi a bez konzultácie s odborníkmi?

Iste, namieste je otázka, či si vieme predstaviť, že v niektorej civilizovanej krajine premiér (to nie je o Hegerovi, samozrejme), minister alebo šéf parlamentu po prevalení plagiátorského či iného podvodu so záverečnou prácou odmietne odstúpiť a zostane vo funkcii. (Najnovším zrkadlom tejto Matovičovej a Kollárovej bezcharakternosti a politickej nekultúrnosti je odstúpenie rumunského ministra.) Alebo, že by v takejto vážnej situácii v niektorej civilizovanej krajine vrcholný politik urážal a spochybňoval vedcov a odborníkov. Alebo, že by v civilizovanej krajine minister na sociálnej sieti používal primitívny krčmový slovník a premiér by sa na to len nemo prizeral.

Nezodpovedné správanie ministra financií

Najnovší Matovičov nápad lockdownu pre seniorov, navyše bez rozlišovania očkovaných a neočkovaných, opäť len potvrdzuje, že namiesto počúvania odborníkov a koncepčných riešení, bez argumentov na základe dát tu máme chaos, nekoncepčnosť a riešenia len tak z brucha, bez rozmyslu.

Je to ešte len ďalší výkrik na upútanie pozornosti, ale práve o to ide. Normálny a zodpovedný minister sa takto nespráva. Najmä nie, ak chce riešiť situáciu seniorov, ktorých sa každé nezodpovedne vyslovené slovo na ich adresu a o ich budúcnosti dotýka viac než iných. Dopredu ich takto vystrašiť je nezodpovedné a hlúpe.

Len tak z brucha prísť s takým nápadom je už zo sféry psycho. Nie konzílium odborníkov, nie odborne kompetentný epidemiológ alebo hlavný hygienik, nie. Ale minister financií. Chápete tú absurdnosť? No dobre, vieme, že je očarený vlastnou genialitou a má chorobnú potrebu narcisticky byť neustále v strede pozornosti. Ale ak to nevie korigovať, nevie sa správať a nevie vážiť slová, nemá vo verejnej funkcii čo hľadať. Navyše po jeho opätovnom primitívnom krčmovom slovníku na sociálnej sieti je už jeho správanie hanbou celej koalície.

Diletantstvo

Strašiť seniorov, vyhrážať sa im opätovným zatvorením doma, je nonsens. Vrcholná arogancia, vrcholné diletantstvo. Lebo zo strachu z ešte väčšieho prepadu percent a v snahe získať si hlasy antivaxerov a kadejakých anarchistov Matovič s Kollárom odmietajú povinné očkovanie? Na toto máme doplácať všetci? Pre toto sa máme dívať, ako nám tu zanechajú rozvrátenú a rozbitú spoločnosť?

Ak konzílium odborníkov príde s nejakými novými a odborne podloženými návrhmi, tie treba počúvnuť a tie pretaviť do politických rozhodnutí. Otázka však je, dokedy budú mať na to ešte chuť, keď vidia, že vláda rieši pandémiu čoraz väčším ignorovaním odborníkov, cynickým handlovaním a politickým kšeftovaním. Takto sa totiž iba znižuje dôvera občanov a oslabuje sa vôľa dodržiavať opatrenia.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)