Stĺpčeky

Kto z poslancov prenechá svoju vakcínu zraniteľnejšiemu?

Zdravie je na prvom mieste! A najzraniteľnejšie skupiny zvlášť! Pre nich to všetko robíme, pre nich sme život obmedzili na minimum, aby sme ich chránili! Počúvame od marca a nespoznávame pritom svoje životy.

Pochovávame viac ako kedykoľvek predtým, ale keď prídu prvé vakcíny proti Covid-19 je zrazu všetko inak. Prví sa nechajú očkovať tí, ktorí sa sami v otvorenom liste označia za najmenej obľúbených v krajine, potom politici, ktorých dôveryhodnosť je na historickom minime, mnohí by sa už dnes do parlamentu ani nedostali a až potom tí, ktorí sú najzraniteľnejší. Teda vyčerpaní zdravotníci v nemocniciach a najstarší a najchorľavejší.

Ak by som mala tú moc a prišlo by do krajiny v prvej vlne len málo vakcín, očkovanie by som spustila inak, ale samozrejme, môžem sa mýliť. V mojom svete to funguje inak. Prvú vakcínu dostáva najstarší občan v štáte, ktorý by o ňu prejavil záujem.  A bolo by mi úplne jedno, čo si o tom myslia antivakcinační spoluobčania. Každý ľudský život za to stojí! Či už to neplatí? Ponechala by som v prvom rade šancu tým, ktorí chcú, ale k vakcíne sa v prvej várke nevedia dostať.


Asi som z inej galaxie. Tak pred Vianocami pošlú epidemiológovia otvorený list, že si uvedomujú, že momentálne sú najmenej obľúbenými občanmi krajiny a potom sa Krízový štáb SR posadí ako prvý a nechá sa zaočkovať prvou dávkou zopár vakcín, ktoré mohli napríklad pomôcť zdravotníkom v nemocniciach. A ešte očakávajú, že im antivakcinační aj uveria. Príde mi férové, zrelé, čestné a vyspelé, ak dostanú najprv šancu najzraniteľnejší a zdravotníci, až potom politici a tí najmenej obľúbení.

Samozrejme, ak je politik v krajine mimoriadne dôveryhodný, môže ísť príkladom. Ale aj takým, že prenechá vakcínu tomu, kto by sa jej nemusel dožiť. Pravdou však je, že každá spoločnosť má svoje špecifiká aj latku hodnôt a morálky. A keď príde na pravé lámanie chleba, pre každú sú priority iné.

Ale ja fakt toto nechápem. Od marca sa všetko vlastne riadi, aby „sme ochránili najzraniteľnejších“ a potom keď prídu vakcíny, tak nie sú už v prvej línii a ani najzraniteľnejší. Možno by sa nedali ani zaočkovať, ale oni nedostali ani ako prví šancu si vybrať a rozhodnúť sa. Pre mňa je to šialene smutné. Že to tým napr. aj poslancom NR SR bude aj „chutiť“ vôbec… Alebo sa medzi nimi nájdu aj takí, ktorí svoju vakcínu prenechajú naozaj najzraniteľnejším?

Teším sa na vakcínu, keď príde môj čas. Medzinárodný očkovací preukaz je už v mojom pase roky samozrejmosťou. A teším sa aj na podmienky, ktoré z očkovania môžu v budúcnosti vyplývať. Inak to potom nemalo vlastne žiadny význam. Áno, aj toto je pre mňa demokracia so zodpovednosťou. A najmä pravidlami…

Tak ako, nájde sa medzi politikmi a poslancami NR SR taký, ktorý prenechá svoju vakcínu zraniteľnejšiemu občanovi? Komu pôjde naozaj o život? Kto z nich radšej počká aj keď dostal prednosť, lebo aj v nemocniciach či DSS ešte stále chýbajú? Či oni radšej chcú byť príkladom do budúcna a čo už, ak sa niekto zraniteľnejší vakcíny dovtedy nedožije? Alebo sa naďalej nechajú očkovať aj poslanci, ktorí majú už protilátky, lebo Covid už prekonali?

Je mi veľmi ľúto, že Slovensko nedodržalo nielen dohodu EÚ začať očkovať spoločne 27. decembra, ale nepatrí ani medzi drvivú väčšinu vyspelých krajín, ktoré ako prvých zaočkovali najzraniteľnejších a zdravotníkov. Ako Európanka sa za to ospravedlňujem.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *