Zdravie

Ktorý slovenský kraj bude bez sestier prvý?

Slovenská sestra bude na Slovensku čoskoro vzácnym artiklom, čo potvrdzujú nepriaznivé národné a medzinárodné štatistiky. Slovenské sestry sa podľa štatistík Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2016 nachádzajú na 19. mieste z pomedzi 28. členských krajín Európskej únie.

Najvyšší počet sestier pritom v systéme zdravotnej starostlivosti malo Slovensko naposledy pred 18 rokmi. Upozorňuje Slovenská komoay sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). V porovnaní s krajinami Vyšehradskej štvorky sa Slovensko nachádza na treťom mieste v nedostatku sestier a pôrodných asistentiek.

„Názor o nedostatku sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku vychádza z tvrdých dát, no i napriek tomu ich MZ SR už niekoľkokrát spochybnilo. Zo štatistík OECD vyplýva, že Slovensko s počtom sestier 5,75 na 1 000 obyvateľov je na chvoste z pomedzi všetkých krajín Európskej únie. Za priemerom OECD Slovensko zaostáva o 3,25 sestier na 1 000 obyvateľov. Tento negatívny a prehlbujúci sa trend potvrdzuje aj fakt, že za posledných 15 rokov (2000 – 2015) klesol počet sestier zo 7,4 na 5,75 sestry na 1000 obyvateľov,“ uvádza komora v tlačovej správe.


Na extrémne nízke absolútne čísla vyjadrujúce počet sestier, potrebných pre zachovanie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti vplýva aj zvyšujúci sa počet obyvateľov Slovenska.

Oddelenia klinickej onkológie E, NOÚ/foto: NOÚ

Štatistický úrad SR uvádza, že v roku 2017 malo Slovensko 5 439 231,50 obyvateľov, z čoho bolo 844 855 starších ako 65 rokov. Je nevyhnutné sa pozrieť aj na vekové zloženie sestier na Slovensku. Pacienti dlhodobo pocitovo vnímajú, že v nemocniciach je čoraz viac starších sestier a čoraz menej sestier, ktoré môžeme zaradiť do mladšej vekovej kategórie. Tento trend v dlhodobom horizonte naznačuje, že povolanie sestry „vymizne“ z mapy Slovenska.

„Z registra Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek vyplýva, že priemerný vek sestier a pôrodných asistentiek je 46 rokov a 4 mesiace. Aktuálne na Slovensku nad 65 rokov života vykonáva povolanie 1 090 sestier a pôrodných asistentiek. Z toho je 1 014 sestier a 76 pôrodných asistentiek. Ak sa naopak zameriame na sestry a pôrodné asistentky v najmladšej kategórii od 20 do 24 rokov, povolanie aktívne vykonáva iba 935 sestier a 93 pôrodných asistentiek. Tieto čísla opäť potvrdzujú to, že máme v systéme viac aktívnych sestier v dôchodkovom veku, ako tie, ktoré sú v začiatkoch svojej pracovnej kariéry,“ upozorňuje Iveta Lazorová, prezidentka SKSaPA.

Zdroj: SKSaPA SR

Priemerný vek odchodu do starobného dôchodku u žien s dvomi deťmi je v súčasnosti približne 62 rokov života. Ak sa z nemocníc, ambulancií, zariadení sociálnych služieb, zdravotníckeho školstva, ale aj iných pozícií rozhodne naraz odísť 2 607 sestier a pôrodných asistentiek, ktoré v roku 2018 dovŕšili dôchodkový vek, je veľkým rizikom, že slovenské zdravotníctvo skolabuje.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek dlhodobo upozorňuje na to, že ak zainteresovaní nezačnú konať, tak najväčším nedostatkom sestier bude čoskoro trpieť Banskobystrický, Bratislavský a Nitriansky samosprávny kraj.

Dalito.sk o tom informoval Milan Laurinc, člen Rady a Prezídia, riaditeľ kancelárie SKSaPA.


Môže vás zaujať:

Merala 34 centimetrov, vážila 880 gramov. Po 20 rokoch sa vrátila do nemocniceKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *