Kukura v extratriede svetového výskumu

Dalito.sk/Medailu sv. Gorazda za prínos pre svetovú vedu a propagáciu SR v zahraničí si 2. mája 2016 v BA prevzal slovenský vedec Philipp Kukura/FOTO: TASR - Michal Svítok
DALITO -

Slovensko si pripísalo ďalší svetový vedecký úspech. Tentoraz vďaka rešpektovanému vedcovi slovenského pôvodu, profesora z Oxfordu. 

Na pôde Slobodnej Univerzity Berlín udelili vzácne vyznamenanie za výsledky výskumu vo vizualizácii biomolekúl slovenskému vedcovi. Ide o jedno z najvyšších nemeckých vedeckých ocenení. Cenu Klung-Wilhelmy získal biochemik slovenského pôvodu Philipp Kukura.

Slovenka so syndrómom malej žienky z malej krajiny, v Oxforde už Vedkyňa roka

40-ročný vedec sa tak zaradil k 35 doterajším nositeľom tohto ocenenia v Nemecku v oblasti chémie a fyziky, z ktorých piati získali neskôr Nobelovu cenu, čím patrí do extratriedy svetového výskumu.

“V prednáške o výsledkoch svojho výskumu vedec prístupnou formou dokumentoval dopad svojho výskumu na širokú oblasť chemických, biochemických a medicínskych postupov. Mieru detailov, s ktorými vedec pracuje ilustroval príkladom pomeru medzi veľkosťou skúmaných častí molekúl a ľudského tela, ktorá je približne rovnaká ako pomer veľkosti ľudského tela a priemeru slnka,” informoval Dalito.sk  Igor Skoček z tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Philipp Kukura vyštudoval chémiu na Oxforde a Berkeley, postdoktoranské štúdium absolvoval na ETH v Zurichu. Od roku  2016 je riadnym profesorom na univerzite v Oxforde.