Kultúra

Kultúra poľudšťuje aj toxické prostredie, ako Pavel Morochovič

Mal som tú česť sa zúčastniť na do istej mieri unikátnej, v každom prípade zaujímavej akcie. No pekne po poriadku.

Od septembra roku 2019 v Múzeu rusínskej kultúry v Prešove, okrem dlhodobých výstav či vzdelávacích programov, spustili projekt Medailón rusínskych osobností. V rámci neho sa už vystriedalo nielen v „rusínskom svete“ niekoľko významných persón.

Budova Múzea rusínskej kultúry/foto: Richard Lipták

Osobne prišiel Gabriel Beskyd, Anna Servická, spomínalo sa na zásluhy Vasiľa Turok-Heteša, do budúcna pozvaní sú Michal Becko, Anna Poráčová.


Cieľom projektu, ako nás informovala riaditeľka múzea Ľuba Kráľová, je ukázať, že Rusíni na Slovensku sú šikovná minorita. Že je medzi nimi mnoho talentovaných ľudí, a to nie len z oblasti folklóru, ako si ľudia často mylne myslia.

Ľuba Kráľová, riaditeľka MRK/foto: Richard Lipták

Toxické prostredie

V tejto, podľa posledného sčítania obyvateľstva (2011), tretej najpočetnejšej menšine na Slovensku, je mnoho talentov z rôznych oblastí umeleckého aj spoločenského života. Riaditeľka múzea má aj v tomto smere v pláne dvíhať štandardy, aj keď prostredie múzea je ešte do značnej miery „toxické“.

Prečo píšem toxické? Samozrejme, s trochou nadsázky. Ako tvrdí prešovský samosprávny kraj na svojej webovej stránke, záujem o múzeá a galérie v kraji rastie. Pod priaznivú bilanciu sa podľa kompetentných kraja podpísali atraktívne podujatia i prebiehajúca obnova kultúrnych pamiatok.

Interiér múzea/foto: Richard Lipták

Múzeum rusínskej kultúry je však v tomto smere špecifické. Nesídli v „historickej“ budove, ba práve naopak, dostalo priestory v budove bývalých kasárni. Samozrejme, za priestory je vďačné, no riaditeľku s manažmentom SNM, pod ktoré múzeum patrí, čaká v tejto výzve rekonštrukcie ešte vynaloženie mnohého „nevedeckého“ úsilia. Cez svoju optiku pozitivizmu však vidí svetlu budúcnosť.

V rámci podujatia s názvom Autorský večer klaviristu skladateľa Pavla Morochoviča, na ktoré nás Ľuba Kráľová pozvala, zaznela z jej úst veta: „My sme urobili koncert na chodbe, múzeum je v rekonštrukcii, to sú kasárne, ktoré ešte niečo také krásne v živote nepočuli. Vy ste toho svedkom, že kultúra a umenie poľudšťuje. Škaredé prostredie poľudšťuje.“


Pavel Morochovič

Kto je vlastne Pavol Morochovič? Interpret je rodákom z rusínskej obce Pčoliné. Spolupracoval v triu so slovenskými renomovanými hudobníkmi Martinom Valihorom a Jurajom Griglákom, čo ho podľa vlastných slov posunulo miliónovými krokmi dopredu.

Pavel Morochovič/foto: Richard Lipták

Využíva hojne priestor pre spoluprácu. Napríklad s mladým slovenským jazzmanom Dávidom Hodekom, na projekte Criss Cross Europe, rovnako s holandským skladateľom a bubeníkom Neilom van der Driftom (v tomto konkrétnom projekte pôjde o žánrovú a regionálnu fúziu zameranú na aranžovanie ľudových motívov z rozličných regiónov Slovenska a Holandska).

Aktuálne zároveň pracuje na svojej novej autorskej výzve „Harmony Of Destruction“. Pri otázke, či ozaj vidí svet temne povedal, že „ľudstvo je zacyklené, najprv príde harmónia, potom sú ľudia takí šťastní až sa zničia, ako je to teraz na Slovensku a na koniec príde vojna. Je to koncept, ktorý sa dá aplikovať na život, všeobecne, na vzťah, či v rodine, v partnerstve, je to o nádeji, je to komplexná vec.“

Počas samotného koncertu sme si mohli vypočuť niektoré kompozície z pripravovaného albumu zaručene v originálnej verzii, keďže sú zatiaľ u autora len v hlave. Rovnako v originálnom prevedení sme si vychutnali napríklad skladbu Personal Jesus od Depeche Mode.

Pavel Morochovič/foto: Richard Lipták

Musím súhlasiť s vyjadreniami niektorých odborníkov v oblasti muzikológie, tvorba Pavla Morochoviča jednoducho je melodické stvárnenie jazzu, či renesancia, uvoľnenie, nadhľad a odstup od istej profesionálnej deformácie.

Napriek skutočnosti, že Múzeum ešte pre takýto druh aktivity nemá vhodné priestory, kompetentní sa popasovali s touto výzvou viac ako dobre. Akusticky, vizuálne, technicky. Publikum zložené z divákov rusínskej aj slovenskej národnosti vytvorilo skvelú atmosféru, dokázalo potleskom oceniť osobitý výkon Pavla Morochoviča, aj význam samotnej myšlienky propagovania rusínskych osobností.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *