Česká republika

Kým Slovensko rieši iba Sputnik V, v Česku už očkujú takmer 59 tisíc ľudí denne

V Českej republike doteraz zaočkovali 1 971 079 dávok (+ 58 928 za 08.04.) Naďalej rozhoduje vek, zdravotný stav a prioritná skupina pre štát, a tak má oproti Slovensku zaočkovaných výrazne viac najrizikovejších ľudí. Rizikové skupiny sú pre štát prioritou, pretože práve tie najviac zapĺňali české nemocnice, v ktorých sa už podľa vlády aj vďaka správnemu nastaveniu očkovania skupín situácia zlepšuje. V ČR včera zomrelo 60 ľudí, v SR 89. Česká vláda už začala pracovať na Národnom covid očkovacom pláne na ďalšie dva roky 2022/23.

Slovensko včera zaočkovalo 12 161 osôb prvou dávkou a 6 832 druhou. Celkovo podľa NCZI je v krajine zaočkovaných osôb prvou dávkou
811 508 ľudí a druhou 276 629 .

V Českej republike už niekoľko týždňov očkujú denne viac ako 40 tisíc ľudí, plánujú až 160 tisíc denne. Susedom s vakcínami pomáhajú krajiny, ku ktorým sa Česká republika správala aj v najťažších časoch solidárne. Česká vláda okamžite po uvoľnení napätia v nemocniciach podala krajinám, ktoré jej počas epidémie pomáhali pomocnú ruku, že ak budú potrebovať, české nemocnice sú opäť pripravené prijímať ich covid pacientov. Listy pomoci putovali napríklad aj do Švajčiarska, Rakúska, Nemecka, Slovinska aj Maďarska.


Kým Slovensko je zatiaľ na chvoste krajín v očkovaní najrizikovejších skupín, slovenský premiér Eduard Heger sa zameral na kauzu Sputnik V. Cez tlačové oddelenie zopakoval, že v záujme ochrany života a zdravia občanov má eminentný záujem na masívnej vakcinácii občanov.

Tlačovú správu ÚV SR zverejňujeme v plnom znení.

„Premiér Eduard Heger v záujme ochrany života a zdravia občanov má eminentný záujem na masívnej vakcinácii občanov, ktorá je podmienkou získania kolektívnej imunity. Rovnako vníma záujem občanov o očkovanie vakcínou Sputnik V. Je preto povinnosťou štátu túto vakcínu zabezpečiť v požadovanom množstve a kvalite. 


Premiér Eduard Heger v tejto súvislosti poveril vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby preverili aktuálnu dostupnosť vakcín na trhu vrátane vakcíny Sputnik V. 

Súčasne poveril vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča, aby dnes v Budapešti s maďarskými partnermi prerokoval možnosť posúdenia vakcíny Sputnik tak, aby sa vylúčili akékoľvek pochybnosti o transparentnosti, odbornosti testovania vakcíny, a čím skôr sme spoločne zastavili pandémiu a jej negatívny dopad na verejné financie Slovenskej republiky.

S ohľadom na ochranu zdravia premiér Eduard Heger ubezpečuje občanov, že na Slovensku sa budú povoľovať iba tie vakcíny, ktoré prejdú štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne budú mať povolenie Európskej liekovej agentúry. 


Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR“

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *