Správy

Lajčák odstupuje

Minister M. Lajčák dnes 30. 11. 2018 podal demisiu prezidentovi A. Kiskovi

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes v súlade s Ústavou SR podal demisiu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi a o tomto kroku oficiálne informoval predsedu vlády SR Petra Pellegriniho.

Tlačový odbor MZVEZ SR


Vyhlásenie hovorcu MZVaEZ SR 29. 11. 2018:

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v nadväznosti na dnešné prijatie uznesenia NR SR o Globálnom rámci o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii rozhodol podať demisiu.

Detaily k tomuto kroku zverejníme po jeho rozhovore s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a prezidentom SR Andrejom Kiskom.

Pre Dalito.sk to uviedol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Prezident: K demisii M. Lajčáka sa vyjadrí až vtedy, keď ju bude reálne mať 

Prezident SR Andrej Kiska nebude v tomto momente komentovať rozhodnutie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) podať demisiu. „Prezident nedostal zatiaľ žiadnu demisiu člena vlády. Keď sa tak stane, bude sa ňou zaoberať,“ uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.


V rovnakom duchu sa vyjadril aj premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vláda SR má zaujať nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Žiada ju o to Národná rada (NR) SR v uznesení SNS a Smeru-SD, ktoré poslanci schválili vo štvrtok 90 hlasmi.

podpredseda NR SR/predseda MOST-HÍD/foto: archív MOST-HÍD

Most-Híd dúfa, že Lajčákova demisia nie je definitívna a nemenná 

Vládny Most-Híd dúfa, že rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) odísť z funkcie nie je definitívne a nemenné. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára.

Lajčákov odchod by v súčasnosti podľa strany nebol najlepším signálom do zahraničia a bola by to strata aj pre Slovensko. Most-Híd dúfa, že existuje racionálny priestor pre rokovanie ministra Lajčáka a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

„Odchod ministra s jednoznačným euroatlantickým ukotvením a proeurópskymi postojmi z postu šéfa ministerstva zahraničných vecí v čase stanného práva za hranicami Slovenska by nebol najlepším signálom smerom do zahraničia, bola by to strata aj pre samotné Slovensko,“ uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák aj poslanec Peter Antal ľutujú Lajčákovo rozhodnutie. „Považovali sme ho za dobrého ministra zahraničných vecí,“ povedal Antal. Nevedia, kto by mohol Lajčáka nahradiť. „Pre nás je dôležité, aby sa nezmenilo smerovanie zahraničnej politiky Slovenska,“ zdôraznil Bastrnák, ktorý dúfa, že Lajčákova demisia nie je definitívna.


László Sólymos,
minister životného prostredia SR/MOST-HÍD/foto: MŽP SR

L. Sólymos: Odchod M. Lajčáka je zlá správa pre Slovensko 

Odchod ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) z funkcie považuje minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) za zlú správu pre Slovensko a jeho doterajšie zahraničnopolitické ukotvenie.

„Odchodom pána Lajčáka strácam kolegu, ktorý bol jeden z najkompetentnejších a najskúsenejších v tejto vláde,“ uviedol Sólymos pre TASR. Lajčák sa podľa jeho slov stal terčom nemiestnych vnútropolitických hier, populizmu a merania síl. „Samotnému riešeniu problematiky to nijako nepomôže, skôr naopak,“ doplnil.

Lajčák sa v nadväznosti na štvrtkové prijatie uznesenia NR SR o Globálnom pakte OSN o migrácii rozhodol podať demisiu. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel. „Detaily k tomuto kroku zverejníme po jeho rozhovore s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a prezidentom SR Andrejom Kiskom,“ dodal hovorca.

Richard Sulík (SaS) /predseda Sas/ foto: SaS

Richard Sulík, predseda SaS

„Pán Lajčák sa správa nepochopiteľne. Neopustil vládu, keď sa bohapusto kradlo, keď zomrel novinár a jeho snúbenica, keď Robert Fico mal po svojom boku Máriu Troškovú a vzal ju na hanbu sveta ku kancelárke Merkelovej, ani keď Fico brojil proti migrantom šíriac po krajine poplašné správy. Pán Lajčák odchádza až teraz, keď sa Slovensko nepripojí k tzv. migračnému paktu, ktorý je vnútorne protirečivý, prichádza v nevhodný čas, keď Európa čelí masovej migrácii a silnie radikalizmus a extrémizmus. Takže jeho postoj je farizejský a vidíme v ňom len špekuláciu. Navyše, pán Lajčák teraz necháva slovenskú zahraničnú politiku napospas SNS a Ficovi, čo pokladáme za nezodpovedné.“

Igor Matovič, predseda OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti/foto: archív OĽANO-NOVA

I. Matovič: M. Lajčák nemal vôbec vstúpiť do Ficovej vlády 


Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) nemal vôbec vstúpiť do vlády Roberta Fica. Patril však k výraznej menšine „ako-takej“ normálnosti vo vláde a v Smere-SD. Uviedol to predseda OĽaNO Igor Matovič na sociálnej sieti v reakcii na Lajčákovu demisiu.

„Najprv Žitňanská, potom Maďarič a teraz Lajčák… a vraj stabilita a hrádza proti extrémizmu,“ doplnil Matovič, ktorý chápe Lajčákovo rozhodnutie. Nazdáva sa, že bolo nad jeho ľudské sily prežiť stret so šéfom SNS Andrejom Dankom.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej je Lajčákova demisia a cirkus okolo Globálneho paktu OSN o migrácii len obrazom nestabilného a rozhádaného vládneho zlepenca. Na sociálnej sieti tiež uviedla, že ak sa Lajčák vráti do parlamentu ako poslanec, pravdepodobne nebude „poslušne stláčať gombíky“ ako člen poslaneckého klubu strany Smer-SD.

„Vláda tak v parlamente stratí väčšinu a pri moci sa bude držať iba s pomocou odídencov od Borisa Kollára,“ doplnila Remišová. Takéto nestabilné vlády sú podľa jej slov vždy poznačené „nekonečnými spormi, rozkrádaním a rozdeľovaním teplých miest“. Ako príklad uviedla chystané menovanie neznámeho človeka SNS za viceguvernéra Národnej banky Slovenska.

J. Blanár: M. Lajčák bol príliš striktný, nenechal si zadné vrátka

Žiadne osobné postoje, aj keď majú racionálne dôvody, nikdy nemôžu stáť nad bezpečnosťou krajiny. Novinárom to povedal podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár v reakcii na zámer ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) podať kvôli Globálnemu paktu OSN o migrácii demisiu.

„Smer-SD vždy hájil svojho ministra, ak nebol celkom spravodlivo hodnotený. Tu vnímam, že skôr minister Lajčák postavil svoj názor príliš striktne bez toho, aby si nechal otvorené zadné vrátka,“ uviedol Blanár, podľa ktorého by mal Lajčák zobrať do úvahy, že migračný pakt odmietla ústavná väčšina poslancov.

Blanár však Lajčákovo rozhodnutie rešpektuje, aj keď mu je to ľúto. „Myslím si, že v pozícii ministra urobil kus dobrej práce pre Slovensko a pre vládu. Avšak uznesenie, ktoré bolo prijaté v NR SR o odmietnutí migračného paktu, bolo prijaté ústavnou väčšinou. To hovorí samo za seba,“ dodal.

Boris Kollár/foto: hnutia SME RODINA – Boris Kollár

B.Kollár: M. Lajčák dokázal, že má chrbticu, Smer-SD sa za neho nemohol postaviť 

Rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) podať pre odmietavý postoj parlamentu ku Globálnemu paktu OSN o migrácii demisiu, je správne. Novinárom to povedal líder Sme rodina Boris Kollár.

„Toto rozhodnutie ma ubezpečilo v tom, že ten chlap má aspoň chrbticu,“ uviedol Kollár. Podľa jeho slov Lajčák musel vedieť, ako sa Smer-SD stavia k migrácii už od roku 2015. „Smer-SD sa za neho nemal ako postaviť,“ uznal Kollár.

 

 

DALITO.SK/Zľava exprezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, expredseda vlády SR Robert Fico a exminister vnútra SR Robert Kaliňák počas TK o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v Bratislave 27. februára 2018. S miliónom Eur, ktoré premiér sľúbil za relevantné informácie k vyšetrovaniu závažného prípadu. FOTO TASR – Marko Erd

R. Kaliňák: Premiér P. Pellegrini by nemal prijať demisiu M. Lajčáka 

Ak minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) skutočne podá demisiu, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) by ju nemal prijať. Želá si to podpredseda Smeru-SD a exminister vnútra Robert Kaliňák.

„Mal by sa s ním o tom porozprávať. Osobne si myslím, že parlamentné uznesenie ku Globálnemu paktu OSN o migrácii nenapĺňalo tie kritéria na jeho odchod z funkcie. Situácia sa vyeskalovala zbytočne,“ uviedol Kaliňák, podľa ktorého Lajčák má svoje miesto na ministerstve zahraničných vecí a malo by to tak aj ostať.

Kaliňák odmieta, že by Smer-SD svojím odmietavým postojom ku globálnemu paktu Lajčáka z funkcie vyštval. „Od roku 2015 máme jeden a ten istý postoj k migrácii, nič nie je vypočítateľnejšie v Smere-SD ako toto. Bolo to predvídateľné,“ odkázal.

O prípadnom nástupcovi Lajčáka špekulovať nechcel. „Neviem, že by som sa niekedy venoval odpovediam na hypotetické otázky,“ dodal Kaliňák.

Krok M. Lajčáka je v danej situácii logický, upozornil politológ Juraj Marušiak 

Krok ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) podať demisiu politológa Juraja Marušiaka neprekvapil. Pre TASR uviedol, že vzhľadom na medializovanú názorovú konfrontáciu s členmi vládnej koalície sa Lajčákovo rozhodnutie dalo očakávať.

„Keď si zoberieme najmä postoj SNS a vyjadrenia národniarov na jeho adresu, nemal Lajčák inú alternatívu,“ mieni politológ. Poukazuje aj na to, že ho nepodržali ani jeho „vlastní“ zo Smeru. „V otázke, ktorú on považoval za vysoko relevantnú, boli vyjadrenia niektorých členov Smeru, jemne povedané, voči Lajčákovi nekorektné,“ uviedol.

Rozhodnutím podať demisiu v nadväznosti na odmietnutie paktu OSN o migrácii parlamentom dal Lajčák podľa Marušiaka zároveň jasne najavo, že nebude kandidovať za prezidenta. Jeho budúcnosť vidí v diplomatickej misii v zahraničí. „Ak má takéto ambície, učite nepôjde do nejakej otvorenej roztržky s vládnymi stranami a vládou, ktorá ho na pozície v európskych či svetových diplomatických štruktúrach môže presadzovať,“ naznačil politológ.

Otázne však podľa neho je, čo sa bude po Lajčákovej demisii diať v parlamente. Po abdikácii z ministerskej pozície sa Lajčák stane automaticky poslancom NR SR. „Bol to nominant Smeru, ale je otázne, či po tomto všetkom sa nezmení rozloženie síl v zákonodarnom zbore,“ povedal. Koalícii podľa Marušiaka reálne hrozí, že by sa mohla dostať do situácie Dzurindovho kabinetu z roku 2006, keď sa ako menšinová vláda musela uchádzať o podporu nezávislých poslancov.

K. Cséfalvayová: Odchod M. Lajčáka by bol veľkou stratou 

Odchod ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) z funkcie by bol v čase, keď padol politický konsenzus na zahraničnej politike, veľkou stratou. Pre TASR to uviedla predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

Verí, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) Lajčákovu demisiu neprijme. Slovenského šéfa diplomacie totiž považuje za politika s jasným a jednoznačným euroatlantickým ukotvením.

J. Paška: Rešpektujem, že väzba M. Lajčáka na Globálny pakt OSN bola silná 

Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška (SNS) rešpektuje rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) podať demisiu. Podľa jeho slov treba Lajčákovi za jeho prácu poďakovať.

„Rešpektujem, že jeho väzba na Globálny pakt OSN o migrácii je tak silná, že rozhodnutie NR SR vníma ako vyslovenie pochybnosti o jeho práci na tomto dokumente. Na druhej strane si uvedomujem, že treba vnímať politické prostredie tak, ako je. Nemôže sa robiť legislatíva v rozpore so záujmami občanov,“ uviedol Paška.

Podľa jeho slov nie je medzi ľuďmi dôvera v tento dokument OSN, v jeho bezpečnosť a v to, že bude garantovať pokojnú budúcnosť. „Politická scéna potom nemá právo ho prijímať,“ odkázal.

Paška pripúšťa, že Lajčákov odchod je istou ujmou pre Slovensko. „Verím, že ak sa aj zrieka funkcie ministra, to neznamená, že nezostane pôsobiť v oblasti diplomacie, či už európskej alebo slovenskej,“ dodal.

KDH: Sme znepokojení demisiou ministra zahraničných vecí M. Lajčáka 

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) znepokojila správa o demisii ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominanta Smeru-SD). Tento krok je podľa mimoparlamentnej strany výsledkom „obrovských rozkolov“ vo vládnej koalícii a v strane Smer-SD. TASR o tom informoval Stanislav Župa z komunikačného oddelenia KDH.

„Súčasný stav nielen zhoršuje postavenie Slovenska v Európskej únii a znižuje dôveryhodnosť našich spojencov, ale vyvoláva obavy o našu zahraničnopolitickú orientáciu, osobitne po nebezpečných avantúrach predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS). Vláda v súčasnosti hazarduje s menom Slovenska,“ priblížil europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec.

Podľa kresťanských demokratov bude záležať na tom, či vládna koalícia bude dodržiavať svoje vlastné programové vyhlásenie. „KDH bude vždy dôsledne hájiť záujmy Slovenska v Európskej únii aj v širšom medzinárodnom spoločenstve,“ dodalo hnutie.

Bývalý premiér R. Fico (SMER-SD) podáva demisiu s budúcim premiérom P. Pellegrinim (SMER-SD) u prezidenta SR 15. marca 2018/foto: zdroj: TA3: Dalito.sk

Slovenská republika je a bude suverénnym štátom, ktorý si bude rozhodovať o tom, kto a za akých podmienok môže na jej územie prísť žiť. V súvislosti so štvrtkovým uznesením Národnej rady SR, ktorým poslanci žiadajú vládu o odmietnutie Globálnemu paktu OSN o migrácii, to uviedol premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD). V rozhodnutí parlamentu vidí stotožnenie názoru zákonodarcov a dlhodobého konzistentného postoja exekutívy.

„Vítam rozhodnutie parlamentu, zhodu naprieč politickým spektrom a vnímam to ako vyjadrenie širokého konsenzu v oblasti zahraničnej politiky,“ uviedol premiér, ktorý pripomenul, že postoj Slovenska je rovnaký ako postoj mnohých krajín Európy a sveta.

Podľa Pellegriniho je teraz otvorená len otázka, akým spôsobom dá SR najavo svoj nesúhlas s paktom o migrácii. Poukázal na to, že sú krajiny, ktoré svoj nesúhlas chcú prezentovať na rokovaní v Marrákeši, ale aj také, ktoré svoj nesúhlas vyjadria absenciou na samite. „Sú nimi napríklad Taliansko či Rakúsko, podľa mňa sa takto zachová aj Švajčiarsko,“ upozornil Pellegrini.

Či bude aj Slovensko krajinou, ktorá bude v Marrákeši chýbať, rozhodne vláda na svojom zasadnutí v stredu 5. decembra. „Chcem vás uistiť, že ak vláda prijme uznesenie, že svoj nesúhlas s paktom OSN o migrácii vyjadríme neúčasťou, garantujem, že sa rokovania v Marrákeši nikto z diplomatov nezúčastní,“ zdôraznil Pellegrini.

Vyzval zároveň politické strany i spoločnosť, aby pakt o migrácii neplodil ďalšie vášne a hádky. „Nevenujme sa už tomuto pseudoproblému, lebo Marrákešský dohovor všetci jednotne odmietame. Vráťme sa ku konkrétnym problémom, ktoré je potrebné riešiť,“ zdôraznil Pellegrini.

Vláda SR má zaujať nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Žiada ju o to Národná rada (NR) SR v uznesení SNS a Smeru-SD, ktoré poslanci schválili vo štvrtok 90 hlasmi.

Môže vás zaujať:

Správa o stave republiky: „Potrebujeme právny štát.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *