Stĺpčeky

Látkové vložky? Odtiaľ potiaľ

Počas dovolenky čítate aj to, na čo inokedy nemáte čas. Tak som zistila, že stále viac ľudí sa rozhodlo zachrániť planétu od seba! Super, veľmi sa mi to páči.

Doma už roky robíme to isté. Dokonca vlastnými rukami obrábame aj verejný priestor, ktorý nám nepatrí. A robíme to už viac ako 15 rokov a sme na to hrdí.

Doma triedime takmer všetko. Plastové fľaše takmer nekupujeme, slamky do drinkov už roky odmietame, aj dieťa som vychovala na bavlnených plienkach. Dobre, cumeľ bol z umelej hmoty… Dokonca aj kočiar.


Nevyspeli sme ešte na bambusové zubné kefky, ale tie čo kupujeme nosíme späť na recykláciu do lekárne. Dokonca aj na trh, kde si v sobotu dávame obľúbené ustrice so šampanským si už nosíme vlastné sklenené poháre.

Dokonca už roky používame aj látkové vreckovky. Papierové musím ale mať vždy pri sebe, lebo nie každá verejná toaleta má aj papier.  A v takej situácii mať pri sebe iba jednu látkovú vreckovku … to smrdí aj prúserom.

Vďaka dovolenke som ale zistila, že už existujú aj bambusové tyčinky do uší a … a látkové vložky! Skoro som odpadla. Nie z tyčiniek.

Ostala som taká šokovaná, že som priateľke napísala : „ Látkove vložky? Bože… odtiaľ, potiaľ.“ A čakala som, že mi priateľka prezradí viac. Reakcia nenechala na seba dlho čakať. Nie priateľky, ale inej mamičky na materskej. „Keď neviem o čom hovorím, radšej mlčím. Odtiaľ potiaľ.“

Radšej som zaliezla. Stihla som si ale ešte prečítať, že na použité látkové vložky sú vrecká, aby to nesmrdelo. Ale že aj tak je to trošku masaker… Koniec citátu.

Ostala som zarazená. Dobre, priznám sa. Normálne ma pri tej  predstave naplo. Dostatočne však  zvedavá, ako sa s látkovými vložkami dnešným moderným ženám žije.


Chvíľu som sa cítila až previnilo, že túto novinku odmietam od začiatku a ešte o nej nič neviem. Po prečítaní som však dospela k presvedčeniu, že nemusím vo všetkom zachraňovať všetko a všetkých. Že jednoducho nemôžem zachrániť celý svet. A v tomto prípade ani nechcem. Lebo naozaj, odtiaľ potiaľ.

Takže som sa dočítala, že ženy, ktorým naozaj na planéte záleží používajú miesto jednorazových  vložiek látkové. Že existujú každej veľkosti a sú tenučké. Vraj, aj keď sú tenké, šesť mi na deň stačí. Každú použitú mám vložiť do nejakého vrecúška a šup do kabelky alebo zásuvky v kancelárii. Potom prídem domov a namočím to do vedra, najlepšie so zeleným čajom pre dezinfekciu a môžem to tam nechať takto aj dva dni. A normálne prať s ostatnými vecami.

Predstavila som si seba, ako s vrecúškom plným použitých vložiek behám po pracovných stretnutiach a aj to , ako použité vložky periem napríklad s tielkami a košeľami manžela. Predstavila som si to zaprané šatstvo a prišlo mi ťažko.

Stále som si ale hovorila, že možno to zle vnímam, možno je iba chyba vo mne. Možno som už stará…

Tak som sa najprv na to spýtala manžela. Radšej zutekal rovno do baru dezinfikovať predstavy, ktoré v ňom moje najmodernejšie informácie vyvolali. Po ceste ešte zakričal, nech mi to ani nenapadne, že sa inak rozvedie. A verí, že to nikdy neurobím.

Spýtala som sa aj na súkromnom FB, či to vnímam správne, či som ešte normálna alebo mi už moderný svet ušiel. Vraj to vnímam správne. Fu, vyfúkla som si.

Dokonca som sa dočítala, že letia aj nejaké kalíšteky, ale na to som už fakt odvahu nemala. Už som si nechcela predstavovať nič. Ešte som sa stihla zamyslieť, či ešte zažijem návrat do stredoveku, kde nepoznali ani záchody a jednoducho „to urobili“ tam, kde dobehli…


Milá planéta Zem, urobím pre tvoju záchranu čo môžem a vládze, ale fakt, ako odtiaľ potiaľ. Veď už máme 21. storočie. Aj keď teda každému podľa chuti.

P.S. Dámy, ak sa pre látkové vložky rozhodnete odporučila by som vám, skúste sa na to spýtať aj vášho partnera. Predsa len býva s vami a ten lavór s vložkami bude obchádzať.

Môže vás zaujať:

Nepripojila som sa k výzve My sme lesKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *