Správy

Laureát Ceny Ladislava Hudeca 2018: architekt Peter Černo 

Slovenský architekt Peter Černo, ktorý od roku 1985 pôsobí v zahraničí, sa stal laureátom Ceny Ladislava E. Hudeca za rok 2018. Cenu mu odovzdali v Cikkerovej sieni Radnice v Banskej Bystrici. Cenu udeľuje Spolok architektov Slovenska – Bratislava v spolupráci s Centrom architekta L. E. Hudeca v Banskej Bystrici a Fondom výtvarných umení.

Ako TASR za organizátorov informovala Klára Kubičková, cena sa udeľuje po tretí raz. „Podľa štatútu je udeľovaná vybranému architektovi slovenského pôvodu, ktorý preukázal výnimočné výsledky vo svojej tvorbe v zahraničí. Vzdávame tým úctu rodákovi mesta Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý sa stal známym svojou tvorbou pre Šanghaj v období medzi dvoma svetovými vojnami,“ uviedla.

Černo po absolvovaní Fakulty architektúry SVŠT a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pôsobil jeden a pol dekády v Československu, potom v Kuvajte a od roku 1987 v Nemecku. Má nemecké občianstvo, žije v Mníchove.


Jeho práce sa nachádzajú v rôznych krajinách sveta, ako Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Lichtenštajnsko, Dominikánska republika, Česká republika, Slovensko, Nemecko.

Získal viacero slovenských aj medzinárodných ocenení. Z jeho nedávnych prác na Slovensku sú najznámejšie realizácie vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese (hotel Solisko, Grandhotel Kempinski).

Autorovo dielo priblíži výstava, ktorá bude prístupná verejnosti do 13. apríla vo výstavnej sieni radnice na prízemí. Výstava bude neskôr reinštalovaná v Bratislave.

V tomto roku si na Slovensku pripomíname dve významné jubileá spojené s architektom Hudecom. Sú to 125. výročie jeho narodenia a 100. výročie jeho príchodu do Šanghaja.

Rok 2018 bol preto vyhlásený za Rok Ladislava E. Hudeca, v rámci ktorého sa uskutoční najmä v Banskej Bystrici viacero podujatí zameraných na propagáciu jeho diela.

Môže vás zaujať:


Ladislav Hudec postavil v Šanghaji vyše 60 diel

 Komentáre (1)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *