Lekár o uvoľňovaní: „Budem veľmi poctivo sledovať predpoveď počasia. Už neplatí, viac tepla, menej vírusu.“

Dalito.sk/Spojené arabské emiráty/foto: Dalito.sk
DALITO -

Česká republika aj Slovensko oddnes uvoľňujú protikoronavírusové opatrenia. U susedov sa skončil núdzový stav, ale zaviedli pravidlá, podľa ktorých chcú krajinu postupne vrátiť do normálu. Rovnako, ale s inými opatreniami k tomu pristúpilo aj Slovensko.

Česko vracia žiakov do škôl opatrnejšie na základe rotácie, Slovensko odvážnejšie. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s požehnaním predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) oznámil, že otváranie škôl bude pokračovať.

Odborníci v Českej republike upozorňujú, že opatrenia musia byť rozumné a najmä dostatočne časovo od seba, aby sa šírenie koronavírusu opäť nevymklo z rúk. Robin Šín, predseda sekcie medicíny katastrof Spoločnosti urgentnej medicíny katastrof ČLS JEP rozvoľňovanie opatrení v krajinách, ktoré dodnes patria medzi najhoršie na svete považuje aj tak za neopatrné a nebezpečné. Prioritou podľa neho musí byť návrat detí do škôl a práve preto by ostatné uvoľňovania mali počkať, aby sa školy o pár týždňov nemuseli zatvoriť opäť. Nielen českí vedci už dlhodobo upozorňujú, že antigénové testy sú veľmi nespoľahlivé a tak situáciu môžu opäť zhoršiť.

Príliš skoro

Robin Šín za veľmi neopatrné považuje aj to, že uvoľňovanie nastalo tak skoro po veľkonočných sviatkoch, keď ešte nikto nevie ako sa reálne odzrkadlia na počtoch pozitívnych prípadov koronavírusu. Povedal pre spravodajskú stanicu ČT24 v živom vstupe.

„Stále nevieme, či sa nebudú zvyšovať čísla po veľkonočných sviatkoch. Buďme úprimní, nie všetci všetko aj dodržiavali,“ upozornil lekár. Za prvoradé, aby žiaci ostali v školách čo najdlhšie,  označil neuvoľniť zákaz zhromažďovania, aby sa vírus šíril čo najpomalšie. Stále trvá na tom, že platí, čím menšia mobilita, tým menej nakazených.

„Už otvorenie škôl je obrovská mobilita. A keď k tomu pridáme ďalšie uvoľnenia, nemusí to naozaj dopadnúť dobre,“ upozorňuje aj politikov odborník.

Nebezpečné teplo

Ako teda podľa neho uvoľňovať opatrne?  Nové uvoľňovanie prijímať najskôr po dvoch týždňoch. Sledovať počty hospitalizovaných s kombináciou s reprodukčným číslom aj s percentami pozitivity PCR testov.  No a mimoriadne dôležité bude sledovať vývoj brazílskej mutácie, ktorej prítomnosť v Českej republike už epidemiológovia potvrdili v Ústeckom kraji. Dokonca to vyzerá tak, že brazílska mutácia je v Česku už dlhšie.  

„Bude mimoriadne dôležité teraz sledovať každý deň počasie. Pretože brazílska mutácia, povedané laicky, má rada teplo. Veľmi. Takže, čím bude teplejšie, tým bude mať lepšie podmienky pre šírenie. Všetci už vieme, že táto brazílska mutácia je ďaleko nebezpečnejšie ako tie, ktoré sme tu mali doteraz.  V kombinácii s rozvoľňovaním by to mohlo byť naozaj nebezpečné. Naozaj by som si prial, aby sa k tomu pristúpilo ešte zodpovednejšie ako doteraz pri britskej mutácii,“ upozornil odborník vo vysielaní ČT24. Zopakoval, že v tomto prípade už teda neplatí to, čo platilo minulý rok aj pri britskom variante koronavírusu. Teda, že s teplým počasím sa znižoval aj výskyt koronavírusu.  

„Veľmi by som bol teraz opatrný. Brazílska mutácia má naozaj rada teplo a my do toho ešte teraz aj rozvoľňujeme. Ako zdravotník budem odteraz veľmi poctivo sledovať predpoveď počasia, aby nebolo až moc teplo, čo by mohlo byť paradoxne pre nás ešte horšie,“ zdôraznil  Robin Šín.

Dalito.sk oslovilo Úrad verejného zdravotníctva SR s otázkou, či už novú brazílsku mutáciu zaznamenali aj na Slovensku a či ďalej z pozitívnych vzoriek sekvenujú mutáciu aj slovenskí hygienici. „Brazílsky variant pandemického vírusu nebol na území SR zatiaľ laboratórne potvrdený,” reagovala Dáša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR. Či úrad v sekvenačných experimentoch pokračuje neodpovedala. Podľa dôveryhodného zdroja z vedeckého prostredia, Slovensko nepretržite (od chyby s britskou mutáciou) sleduje všetkých pozitívnych s cestovateľskou anamnézou a ich blízke kontakty sekvenuje. Každý týždeň takto v laboratóriách skontrolujú od 200 do 300 vzoriek.

Mutácie na Slovensku

Slovensku totiž trvalo viac ako dva mesiace, kým Úrad verejného zdravotníctva SR začal zisťoval, aký variant nového koronavírusu zabíja a ohrozuje životy ľudí. O tom, že Slovensko má veľký problém s ešte nákazlivejším britským variantom informoval ÚVZ SR až 20. januára 2021 s tým, že v krajine sa vyskytol už 14. novembra 2020 a táto mutácia tvorila až 57% pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania v Trenčíne. K prekontrolovaniu testov vyzvali ÚVZ SR rešpektovaní odborníci a vedci. Slovensko okrem britskej mutácie potvrdilo zatiaľ aj prípady juhoafrickej. Táto dovezená mutácia, ktorá sa podľa ÚVZ SR zatiaľ na Slovensko vraj nešíri ohrozuje aj tých, ktorí covid-19 prekonali aj zaočkovaných.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)