Česká republika

Lekári v Brne liečia Covid-19 novým liekom BAMLANIVIMABOM. Pacienti sa môžu prihlásiť

Lekári vo Fakultnej nemocnici Brno majú od začiatku marca k dispozícii nový liek Bamlanivimab od americkej spoločnosti Eli Lilly. Určený je pre liečbu pacientov s ochorením Covid-19 s rizikom závažného priebehu ochorenia. Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa nemocnice Veronika Plachá.

Pri infekcii vírusovým ochorením , ako je COVID-19, si ľudské telo vytvára proti vírusu protilátky, ktoré imunitnému systému pomáhajú sa s infekciou lepšie vysporiadať. Tvorba protilátok v tele však istý čas trvá. Vírus tak má príležitosť sa v tele dostatočne rozmnožiť, čo následne môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta a vážnemu priebehu ochorenia.

Bamlanivimab je umelo pripravenou monoklonálnou protilátkou proti vírusu SARS-CoV2, ktorý je pôvodcom ochorenia COVID-19. Protilátka je schopná častice vírusu v organizme neutralizovať a znížiť tak celkové množstvo vírusu v tele skôr, ako si organizmus vytvorí vlastné účinné protilátky. Tento efekt vedci pozorovali v klinických štúdiách, počas ktorých liek podávali pacientom včas od vypuknutia príznakov ochorenia. Podľa štúdie po podaní lieku došlo k zníženiu množstva vírusu v tele. na štúdiu upozornili odborníci z Fakultnej nemocnice Brno.


Experiment nádejnej štúdie

Spresnili, že u týchto pacientov bola pozorovaná taktiež nižšia pravdepodobnosť potreby hospitalizácie alebo ďalšej lekárskej starostlivosti. Bamlanivimab teda podľa nich môže pri pacientoch, pokiaľ je im podaný včasnom štádiu ochorenia, znížiť pravdepodobnosť rozvoja ťažkého priebehu infekcie. Napriek prvým pozitívnym dátam o účinku a bezpečnosti tohto lieku, je ale táto liečba zatiaľ stále experimentálna.

Podávanie liekov je v súčasnosti možné u pacientov v časnej fáze ochorenia a zároveň s vyšším rizikom jeho vážneho priebehu. Patria sem aj pacienti z hematologickým ochorením, ktorí sa podrobujú onkologickej liečbe, a pacienti po transplantácii kostnej drene. Podanie lieku musí byť najneskôr do siedmych dní od prvých príznakov ohorenia. Zároveň doba od potvrdenia pozitivity testu na COVID-19 nesmie presiahnuť tri dni. Rovnako v čase podania lieku musí byť pacient asymptomatický, alebo len s ľahkým priebehom ochorenia, ktorý si nevyžaduje hospitalizáciu alebo kyslíkovú terapiu.


Zatiaľ iba v Brne

Indikácia a podanie experimentálneho lieku u hematoonkologických pacientov je momentálne možná len vo Fakultnej nemocnici Brno v spolupráci lekárov Interní hematologické a onkologické kliniky a lékárov Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy. Samotný liek Bamlanivimab dávajú pacientom v ambulancii, teda bez nutnosti jeho hospitalizácie.

Liek pacient užíva do žily cez infúziu, ktorá kvapká 30 až 60 minút s následným monitorovaním pacienta asi hodinu. Lekári zatiaľ liek úspešne podali 39 ročnému pacientovi s akútnou leukémiou a ochorením COVID-19 s britskou mutáciou vírusu. Jeho stav aj napriek závažnej hematologickej diagnóze zostáva dobrý s asymptomatickým priebehom ochorenia.


Pacienti sa môžu prihlásiť

Pacienti liečení s hematoonkologickým ochorením, ktorí spĺňajú kritériá pre podanie lieku Bamlanivimab, sa môžu aj sami alebo prostredníctvom svojho ošetrujúceho špecialistu, priamo obrátiť na lekárov Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno.  Spoločne s lekárom potom individuálne zhodnotia, či je liečba novým experimentálnym liekom v danom konkrétnom prípade možná a vhodná, prípadne sa dohodnú na ďalšom postupe.

Kritéria pre podanie lieku Bamlanivimab podľa FN BRNO:


  • hematoonkologické nebo onkologické onemocnění v aktivní onkologické léčbě nebo pacient po transplantaci kostní dřeně či solidního orgánů
  • recentně diagnostikované onemocnění COVID-19, tzn. trvání symptomů onemocnění do 7 dnů a doba od zjištění pozitivity testu na SARS-CoV-2 nepřesahující 3 dny
  • dosavadní lehký průběh onemocnění, nevyžadující hospitalizaci či kyslíkovou terapii z důvodu onemocnění COVID-19
  • věk starší 12 let a tělesná hmotnost alespoň 40 kg

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *