Správy

Letisko: Pravda o čínskom lietadle

O zverejnenie vyhlásenia požiadala Dalito.sk hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. (BTS) Veronika Ševčíková.

V súvislosti s medializovanými informáciami o prílete čínskeho lietadla do Bratislavy by sme radi požiadali médiá o opravu informácií na svojich webstránkach a v spravodajských výstupoch, ktoré boli uvádzané nesprávne:

1, Let neodmietlo letisko vo Viedni – objednávateľ letu si od začiatku zvolil letisko v Bratislave ako primárne letisko


2, Let neprepravuje humanitárnu pomoc – ide o obchodný komerčný let

3, Posádka lietadla v lietadle na letisku nenocuje – let pristál aj odletí počas dňa

Stanovisko BTS:

„Dnes ráno o 7.h pristálo na Letisku M. R. Štefánika nákladné lietadlo Boeing 747-400 z čínskeho Šanghaja. Ide o obchodný komerčný let, ktorým budú do čínskeho Pekingu prepravené zdravotnícke pomôcky – rúška na tvár, ochranné rukavice či okuliare. Po naložení nákladu odletí lietadlo z letiska v Bratislave dnes o 15.h do čínskeho Pekingu, v Bratislave sa zdrží približne 8 hodín. Rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR používajú zamestnanci letiska pri kontakte s posádkou letu osobné ochranné pracovné prostriedky a posádka letu zotrváva v priestoroch lietadla, okrem prípadu spojeného s predletovou prípravou a naložením nákladu,“ uviedla hovorkyňa bratislavského letiska.

Čínske nákladné lietadlo, ktoré dnes v ranných hodinách pristálo na Letisku M. R. Štefánika Bratislava, sprevádzajú preventívne bezpečnostné opatrenia. Povolenie na vykonanie charterového letu z Číny a späť vydalo ministerstvo dopravy v  súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti civilného letectva. Uviedlo ministerstvo dopravy.

V súvislosti s epidemiologickou situáciou vo svete posádka lietadla  aj po komunikácii s leteckým dopravcom nesmie opustiť palubu lietadla. Krátko po naložení zdravotníckeho materiálu lietadlo opätovne smeruje do Číny.


Všetky postupy sú koordinované s ministerstvom zdravotníctva.

“Chcem v prvom rade upozorniť, aby médiá zbytočne nešírili paniku. Ide o bežný postup pri takýchto mimoriadnych situáciách a všetko sa uskutočňuje v súlade s nariadeniami hygienikov a leteckými postupmi, aby sme minimalizovali akékoľvek riziko. Posádka čínskeho lietadla zostáva počas celého času nakladania tovaru na palube lietadla. Zároveň, všetci zamestnanci letiska sú chránení ochrannými prostriedkami a poučení o situácii. Na všetko tiež dohliadajú aj hygienici,” uviedol minister dopravy Arpád Érsek (MOST-HÍD).

Čínske lietadlo so zdravotníckym materiálom smeruje ešte dnes späť do čínskeho Pekingu. Pred samotným vzletom lietadla je povinnosťou posádky aj vizuálne skontrolovať exteriér lietadla a tiež naloženie nákladu, čo znamená, že iba v tomto prípade môžu opustiť lietadlo. Odlet z Bratislavy je naplánovaný dnes popoludní o 15. hod.

Dalito.sk o tom informovala Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *