Česká republika

Letný tip, miesta, ktoré nemajú obdobu

Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

Ide o oblasť s bohatou históriou a veľkým množstvom prírodných, kultúrnych aj historických pamiatok, ktoré sú právom označované ako raj turistov, lyžiarov, milovníkov prírody aj obdivovateľov histórie či vyznávačov regionálnych produktov.

Podještědi/FOTO Ladislav Renner, CzechTourism

Romantické prírodné scenérie skalných miest a hraničné pohoria sú dôvodom, prečo je v tomto kraji najviac chránených prírodných oblastí z celej Českej republiky.


Liberecké kone/FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Návštevník tu nájde množstvo zaujímavým miest, najmä starobylých hradov a romantických zámkov. Na mnohých miestach sa dochovali unikátne zrubové stavby, ojedinelá je aj sústava kamenných a kovových rozhľadní, ktorá nemá inde v republike obdobu.

Machov kraj/FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Jedným z dôvodov pre návštevu Libereckého kraja môže byť aj tunajšie svetoznáme sklo a bižutéria, ktoré majú v tomto regióne naozaj bohatú históriu.

Montáž bižutérie/FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Liberecký kraj, to však nie je len história a kultúra, tento región je tiež ideálnym miestom pre trávenie aktívnej dovolenky.

ZOO/FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Pre milovníkov športu sú tu ideálne terény pre letné i zimné športy a nechýba ani široká ponuka najrôznejších adrenalínových aktivít.

Liberec, golf/FOTO Ota Mrákota, CzechTourism

Vďaka rozmanitému terénu aj dobrému technickému zázemiu sa tu organizuje viacero medzinárodných športových podujatí, medzi ktoré patria svetové poháre v klasickom lyžovaní, severskej kombinácii, aj v skokoch na lyžiach či tradičná Jizerská 50.

Jizerské hory/FOTO Milan Drahoňovský, CzechTourism

Spojenie kvalitnej a pestrej ponuky s vynikajúcimi službami, to sú dôvody, prečo je Liberecký kraj každoročne cieľom státisícov turistov z celej Európy.


Liberec/FOTO Ladislav Renner, CzechTourism

Na území Libereckého kraja sa rozprestiera 5 turistických oblastí – Jizerské hory, Český raj, Lužické hory, Máchův kraj a Krkonoše, ktoré návštevníkom doprajú nekonečné možnosti využitia voľného času.

Český raj/FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Liberecký kraj prichádza s produktom „Křišťálové údolí“

Sklárstvo má v českom regióne hlbokú a dávnu tradíciu. Z časti za to Česko vďačí vhodným prírodným podmienkam, ktoré na začiatku poskytovali takmer všetko potrebné pre výrobu skla.

Výroba skla/FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

Predovšetkým to však bola zručnosť a pracovitosť sklárov, ktorí dodávali svojim výrobkom vynikajúce vlastnosti. Podnikaví obchodníci potom urobili z českého skla celosvetovo známy pojem.

„Křišťálové údolí“ je projekt, ktorého cieľom je vytvoriť podmienky pre využitie potenciálu skla, bižutérie a šperkárstva v Libereckom kraji za účelom vytvorenia atraktívneho produktu. Dôležitou súčasťou zámeru je posilniť význam tradície sklárstva v kraji, prispieť k upevneniu jeho pozície a využiť ho pre celkový rozvoj kraja a prosperitu miestnych obyvateľov. Unikátnosť produktu spočíva v tradičnom odkaze sklárskej, bižutérnej a šperkárskej výroby, ktorá nemá inde v Českej republike obdobu a na možnosti navštíviť priamo prevádzku sklární, vyskúšať si výrobu (fúkanie skla), či sa zúčastniť množstva kreatívnych dielní (bižutérne kurzy). Dôležitosť produktu dopĺňa vysoká koncentrácia sklárskych a bižutérnych múzeí a významné eventy na danú tému (Mezinárodní sklářské sympozium v Novom Bore, Trienále Muzea skla a bižuterie, výstava Křehká krása, Skleněné městečko, atď.

Severočeské múzeum, Liberec/FOTO Liberecký kraj…erecky-kraj.cz

Novinky roku 2019

•       Motorkářův průvodce po okolí Liberce a Žitavy


–      20 trás, ktoré boli vytvorené obyvateľmi Liberca i Žitavy (sú overené, vedú zaujímavými miestami a po kvalitnom povrchu)

–      tlačený v štyroch jazykových mutáciách (čj, aj, nj a pl)

•       Putovanie s rytierom Rolandom

–      podvečerné prehliadky mesta Liberec s rytierom Rolandom (júl – august)

–      questová hra „Pátrání rytíře Rolanda“

–      tlačený interaktívny sprievodca po Liberci a Žitave, obsah spoločne vytvorili deti z obidvoch miest

•       Via Sacra


–      pútnický chodník Via Sacra vedie po jedinečných sakrálnych stavebných pamiatkach a umeleckých pokladoch rozmiestnených v Trojzemí – teda na území Českej republiky, Nemecka a Poľska

–      mesto Liberec sa stalo jedným z nových zastavení sakrálneho chodníka Via Sacra (už 20. miesto, na území ČR je ich 8)

•       Doksy – otvorenie zámku

–      prehliadkový okruh a nové priestory pre informačné centrum, galériu, knižnicu a múzeum Čtyřlístek

•       Valdštejnské slávnosti

–      17. – 19. 5. 2019, tento rok vo Frýdlante

–      historická bitka, jarmok, kultúrny program

ZOO/FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

•       Krkonošská pivná cesta

–      1.6. – 30.9.2019

–      prepojenie krkonošských miest s lokálnymi pivovarmi (5)

–      keď sa vám podarí pivo všade vypiť, dostanete pečiatku a za všetkých päť pečiatok potom v cieľovom pivovare otvárač ako malý darček a žrebovanie o hodnotné ceny
•       Oslavy Ještědu

Ještěd/FOTO Liberecký kraj, www.liberecky-kraj.cz

–      14.9.2019

–      rodinný deň, pri ktorom sa pozriete až do útrob Ještědu

Ještěd/FOTO UPVISION

•       Clam-Gallasovský rok

–      Ťažiskovými objektmi sú v Libereckom kraji hrad a zámok Frýdlant, hrad Grabštejn a zámok Lemberk – niekdajšie rodové panstvo Clam-Gallasov.

–      Hrad a zámok Frýdlant patrí k najrozsiahlejším a najvýznamnejším pamiatkovým jednotkám v severných Čechách, sprístupnenie uzavretých priestorov

–      Hrad Grabštejn bol správnym centrom panstva rodu Clam-Gallas a pre svojich návštevníkov si pre tohtoročnú sezónu okrem klasických prehliadok na niekoľkých okruhoch pripravil špeciálne prehliadky pre deti, veterinárne múzeum, ale aj množstvo ďalších aktivít.

–      Zámok Lemberk vás pozýva na prehliadku jedinečnej barokovej štukovej výzdoby, pôvodnej Zdislavinej svetničky, rytierskej sály, čiernej kuchyne a clam-gallasovského apartmánu z 19. storočia.

–      Najväčším podujatím roku bude „Hradozámecký den“ 31. augusta 2019 na Lemberku, Frýdlante s vrcholnou večernou časťou na Grabštejne.

–      Celý rok s rodom Clam-Gallasov zakončí výstava „Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách“ v Oblastnej galérii Liberec trvajúcej od 13. decembra 2019 do 1. marca 2020.

Sloup/FOTO Ladislav Renner, CzechTourism

Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *