Liečba duchom. Ovplyvňovanie psychiky a porúch zdravia

Pozoruhodná kniha, ktorú Stefan Zweig napísal v roku 1930 a teraz vychádza v skvelom preklade Kataríny Széherovej. Zweig sa zamýšľa nad aspektami psychoanalýzy, ide až k šamanizmu, rozoberá liečiteľské snahy, placebo efekt… Je to kniha o tom, ako premýšľame a že racionalita v nás je len jedným z hýbateľov. Žiaľ, niekedy tým minoritnejším. V skutočnosti sa neraz nerozhodujeme racionálne, ani logicky…

Zweigova kniha Liečba duchom predstavuje troch priekopníkov psychologických liečebných metód, ktoré z dnešného pohľadu vyzerajú častokrát bizarne. Prvé dve kapitoly venuje dvom dosť excentrickým osobnostiam. Švajčiarsky lekár Franz Anton Mesmer, označovaný ako praotec hypnózy a psychoterapie, sa pokusmi s magnetickými kameňmi a neskôr použitím sugescie pokúšal aktivovať v pacientovi samoliečebné sily.

Americká náboženská vodkyňa Mary Bakerová-Eddyová verila, že má kľúč k vyliečeniu všetkých chorôb – tie podľa nej mali pôvod v ľudskej mysli a preto sa dajú liečiť vierou a odmietnutím choroby na úrovni vedomia. Až Sigmund Freud pomocou analýzy pacientovej duše odhalil nevedomie ako možnú podstatu choroby.

Stefan Zweig nebol mesmeristom, ani kresťanským scientistom a za všeliek nepovažoval ani Freudovu psychoanalýzu. V dejinách ľudskej kultúry ho zaujímajú najmä tie tvorivé okamihy a kľúčové momenty, ktoré prinášajú nové poznatky a menia dovtedajší obraz sveta.

Kniha Liečba duchom ukazuje, akí sme náchylní veriť vlastným presvedčeniam na úkor vedeckých a medicínskych dôkazov. Dokonca sme ochotní popierať zákony, len aby sme si udržali svoje presvedčenia…

Stefan Zweig bol rakúsky prozaik, esejista, dramatik, básnik a prekladateľ. Krátko po nástupe nacistov k moci sa zo Salzburgu presťahoval do Veľkej Británie a na začiatku vojny prijal britské občianstvo. Po páde Francúzska sa cez New York dostal až do Brazílie. Jeho dielo ovplyvnila psychoanalýza, známy je predovšetkým ako autor životopisných románov. K Zweigovým vrcholným dielam patrí autobiografia Svet Včerajška.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)