Stĺpčeky

List Ježiškovi posielam už v lete, už roky

Milujem vianočný čas, ale nemilujem obchody. Kamaráti manželovi hovoria, že je šťastný muž, naopak on im, že by radšej chodil po tých obchodoch, ako ma kŕmil.

Kým pre mnohých sú Vianoce časom stresu či radosti z nakupovania, ja si ich užívam, pokiaľ mi to teda stres z nášho kočovného pracovného života, dovolí. Tohto roku sa s nami poriadne zahráva, pretože okrem iného, pár dní pred adventom nám majiteľka bytu dala výpoveď z nájmu, lebo ho potrebuje. Vŕŕŕ.

Pre nás sú to doma stresy ako hrom, pretože miesto toho, aby sme si užívali spoločné adventné chvíle a tešili sa v pokoji aspoň z trojdňovej návštevy našej jedinej dcéry, lietame po realitných weboch a kanceláriách a hľadáme miesto, kde by sme na Vianoce hlavy sklonili.


Samozrejme, všetko počas normálneho pracovného, či skôr nenormálneho nasadenia, vianočných príprav, neustáleho cestovania medzi Prahou a Bratislavou a ešte aj tie iné oslavy sa na nás valia tesne pred Vianocami. Jednoducho, všetko nám padlo na hlavu. Kedysi by sme sa nad tým zasmiali, ale zasa sme o niečo starší a tak to aj horšie znášame. Ale zabávame sa vlastne na tom doma aj teraz, tak zo zúfalstva.

Okrem toho, že je úplne bomba pred Vianocami musieť platiť ešte aj dva prenájmy v Prahe naraz a do nového dokupovať zasa nové veci, ktoré tam chýbajú. Od sedačky až po …., áááále, to je vlastne jedno, hlavne, že sme zdraví! No, aj keď aj to moje ZŤP je otázkou, či môžem o zdraví vôbec uvažovať.  Takže, hlavne, že sa milujeme a z ďalekého Nórska priletí aj naša milovaná dcéra. Otázkou však je, či bude mať kde hlavu zložiť…

Je toho na mňa v decembri, na nás oboch, naozaj dosť a pochopí len ten, kto zažil. Ostatní by sa o to mohli aspoň pokúsiť…

Viac ako iné roky preto teraz chválim náš domáci systém, písať Ježiškovi mail. Aj ja som tohto roku dostala. Obratom som mu však napísala, že toto nemám šancu v meste, kde bývam iba rok vybaviť a už vôbec nie so starosťami, ktoré nám popadali na hlavu. Našťastie to manžel Ježiško obratom pochopil. Aj to, že mal list napísať oveľa skôr. Oveľa skôr, ja ho vždy píšem už v lete.

Ten môj som mu mailom odoslala ešte 20. júla. Správne som totiž tušila, že na to bude potrebovať viac času. Posielala som ho, ako každý rok, s nádejou, že sa konečne Ježiško dostane k tomu, čo mi niekedy sľubuje aj roky . Nie, nesťažujem sa na neho, naopak, je to najlepšie, čo mi osud okrem dcéry mohol do života zaslať, ale v práci má toho tak strašne veľa, že toto je jediný spôsob, ako ho prinútiť sľubované aj splniť.

Tohtoročný list, či skôr mail Ježiškovi bol krátky:


Milý Ježiško,

píšem ti radšej skôr, aby som Ťa zbytočne nevystresovala. Ako každý rok, aj tento som mimoriadne skromná. Neprajem si nič iné, len (vrátane menín a narodenín)

1.    elektrický spinkovač – cvakátko na papiere

2.    kamery do oboch áut

3.    funkčnú wifi v celom byte

Ďakujem veľmi pekne. Mám ťa veľmi rada.

Ja som už Vianoce inak vlastne mala, lebo wifi už týždne funguje presne tak, ako sa na 21. storočie a spolubývajúceho IT-čkára patrí. Na to ostatné sa veľmi, teda aspoň dúfam, teším, lebo niektorí vodiči sú čisté hovädá a bezpečnosť rodiny je pre mňa prvoradá. A ten elektrický spinkovač? Túžim po ňom už druhý rok!


Vianoce sú pre mňa čisto o pokoji a láske, ktorú našťastie v rodine mám. Ale musela som pre to urobiť veľa aj ja sama, doslova vstúpiť do seba. Tak len aby sa nezabudlo, keďže často počúvam: „Ja ti tak závidím!“

Inak, na chladničke je už nový list Ježiškovi na Vianoce 2019, pretože mi povedal, že to už tieto Vianoce nestihne, tak len, aby sa nezabudlo. Pokazilo sa nám totiž stropné osvetlenie, takže verím, že to do roka stihne a aj jedna zásuvka odišla.

Ja jednoducho nenakupujem, ani cez internet. Radšej si naplno užívam chvíle voľna a spoznávam nové krajiny. To čo naozaj potrebujeme, ale naozaj potrebujeme si kúpime, keď to naozaj potrebujeme. Všetko ostatné považujeme za vyhadzovanie ťažko zarobených peňazí a tie sa dajú naozaj rozumnejšie využiť. Minimalistický život sme si jednoducho obľúbili.

Môj domáci Ježiško máva občas tiky, že na Vianoce by mi mal predsa len niečo kúpiť len tak, ale mne je to naozaj jedno. Pre mňa je dôležité, aby sme boli všetci spolu.

Inak, kedysi som Ježiškovi písala, že od neho chcem jediné, aby sme boli všetci spolu a tie tielka, košele, ponožky… hádzal do špinavej bielizne obrátené a pred odchodom do práce konečne nenechával neustále na bare nedopitú kávu a pohár vody. To bolo ešte pred rokmi, keď som mu to dokonca posiela na mobil. Vytrvalo mi totiž tvrdil, že to nerobí, tak som mu to začala fotiť.  Kávu a pohár necháva dodnes…, len to už ľahšie znášam. Veď čo, dokonalý Ježiško neexistuje, a keď ho milujete, nie je predsa čo riešiť!

Môže vás zaujať:

Rodina nad zlatoKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *