Správy

List politikov obyvateľom, keď dochádzajú lôžka v nemocniciach a ľudia umierajú. Posledný

„Milí obyvatelia,

obraciame sa na Vás v tejto chvíli, aby sme Vám vyjadrili svoju podporu a vďačnosť. Vieme, že súčasná situácia je veľmi ťažká pre mnohých z nás, či už po zdravotnej stránke, psychickej alebo finančnej. Niektorí z nás prišli o svojich blízkych, niektorí o zdroj svojej obživy, mnohí nevedia, čo bude ďalej. Od samého začiatku Ste ale preukazovali neuveriteľnú obetavosť, sebazaprenie a statočnosť, čo nám dáva istotu, že spoločne zvládneme aj novú vlnu pandémie.

Nachádzame sa v bode zlomu. V nemocniciach dochádzajú kapacity. V posledných dňoch kolíše voľná kapacita na jednotkách intenzívnej starostlivosti okolo 5%. V jednotlivých mestách čiastočne aj preto, že sa tam liečia ľudia aj z iných regiónov, ale v tomto musíme byť solidárni s tými, ktorí sú na tom ešte horšie. Niektoré predpovede hovoria, že v nasledujúcich dňoch môže prísť až k zdvojnásobneniu prípadov aj napriek zachovaniu súčasných opatrení.


Každý deň pracujeme na tom, aby situácia ostala v prijateľných medziach. Chceme, aby Ste vedeli, že sme tu, aby sme Vám ponúkli pomocnú ruku. V súčasnej situácii riešime v prvom rade posilnenie zálohových lôžkových kapacít. Podporili sme štátnu hygienickú službu v zlepšení kvality a kapacity trasovania. Navyšuje sa aj kapacita očkovacích centier v rámci prípravy na fázu masívneho očkovania. Pracujeme aj na tom, aby boli k dispozícii kvalitné PCR testy pre čo najväčší počet ľudí a pravidelne testujeme zamestnancov kritickej infraštruktúry v oblasti dopravy a bezpečnosti, aby sme zachovali chod. Školy sú v online výučbe podporované všetkými dostupnými prostriedkami a v rámci svojich možností sme podporili aj  zasiahnuté firmy a podnikateľov. Dopravné podniky robia pravidelnú a dôkladnú dezinfekciu vozidiel MHD. Pri riešení epidémie koronavírusu spolupracujeme naprieč celým politickým spektrom bez ohľadu na svoju politickú príslušnosť.

Vieme, že už sme všetci veľmi unavení a sklamaní a veľmi by sme si priali, aby sme sa mohli vrátiť k svojim bežným životom. Vieme, že už nám všetkým dochádzajú sily aj vôľa čokoľvek riešiť. Občas niektorí z nás  podliehajú zúfalstvu, že sa už s touto situáciou nedá nič robiť. Možno aj trochu pochybujeme o tom, prečo dodržiavať nariadenia vlády, keď niektoré z nich ani nedávajú zmysel a máme pocit, že ich nedodržuje nikto iný ako my. To ale nie ej pravda. Väčšina z nás opatrenia stále dodržuje. Len to, čo fungovalo na pôvodný variant vírusu, teraz u britskej varianty prestalo stačiť.

Preto musíme začať od začiatku. Spomeňme si na všetku solidaritu a odhodlanie, ktoré sme v seba objavili na jar 2020, kedy to bola úplne nová situácia, ale tiež ďaleko menej nebezpečná ako dnes. Buďme obozretní. Dobre zvážme každý osobný kontakt, či je naozaj nevyhnutný a pokiaľ tomu tak je, využime testovanie zadarmo. A dávajte na seba pozor. Dodržiavanie opatrení, testovania a očkovania sú jedinou cestou von z kolobehu nekonečného sprísňovania a uvoľňovania opatrení. Veríme, že sa pri očkovaní dostane na rad čo najväčší počet ľudí. Máme už dostatočnú kapacitu očkovacích miest, ktoré sú schopné rýchlo podať našim seniorom a ďalším prioritným skupinám všetky vakcíny, ktoré v nasledujúcich týždňoch dorazia.


Nemôžeme Vám sľúbiť, že až zvládneme túto vlnu, tak sa svet vráti do normálu, aj keby sme si to veľmi priali. Jedným sme si ale istí, že to všetko  pominie a keď sa obzrieme späť, budeme vedieť, že sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme ochránili svojich blízkych, svoju rodinu, svojich priateľov a kolegov, aby sme ochránili tých, na ktorých nám záleží a máme ich radi. S úctou a prianím pevného zdravia …. všetky politické strany napriek celým politickým spektrom.“

P.S.: Ak ste dočítali až sem a počas čítania Vám niečo možno nesedelo, tak len aby ste vedeli, že toto obyvateľom mesta Praha, ktoré pre koronavírus kolabuje, napísali primátor a politici naprieč celým politickým spektrom bez rozdielu politickej príslušnosti. Redakcia Dalito.sk cítila povinnosť ho preložiť a zverejniť aj  v slovenčine aj z dôvodu atmosféry a situácie, ktorá dnes panuje aj v slovenských mestách a možno sa ich obyvateľom nemá kto alebo aj nevie prihovoriť a prejaviť s nimi solidaritu v najhorších časoch od druhej svetovej vojny.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *