Lajka vo vesmíre ohromila svet a umrela aj od stresu. Natočili o nej sci-fi 

dalito.sk/pes Lajka,1957/foto: TASR/AP
TASR -

 

Pes Lajka, prvý živý tvor vo vesmíre na palube vesmírneho korábu dňa 3. novembra 1957 absolvoval cestu na obežnú dráhu Zeme. Misia Lajky pred 60 rokmi doslova ohromila svet. Sputnik 2 Sovieti vypustili necelý mesiac po tom, čo okolo Zeme krúžil Sputnik 1 – prvý umelý satelit.

Kovová guľa Sputnik 1 mala hmotnosť asi 18 kilogramov. Sputnik 2 vážil 113 kilogramov a okrem toho do vesmíru vyniesol živú bytosť. Pre let Sputnika 2 cvičili troch psov: Albinu, Lajku a Mušku. Albina bola prvým “náhradníkom” a absolvovala dva lety vo výškovej rakete. Mušku používali na testovanie výstroja a zariadení na podporu životných funkcií.

Nakoniec vedci zvolili sučku sibírskeho poľovného plemena. Bola zatúlaným psom, ktorý sa ponevieral v uliciach Moskvy, keď ju chytili a začali pripravovať na cestu do vesmíru. Pomenovali ju najprv Limončik – Citrónik, neskôr jej dali meno Lajka.

Potrava Lajky bola vo forme želé. Sučka bola pripútaná, aby sa v kapsule neotáčala. V kabíne sa okrem kyslíkového generátora nachádzalo zariadenie na absorpciu oxidu uhličitého, ktoré malo zabrániť akumulácii toxického plynu. Ventilátor, ktorý mal Lajku chladiť, bol automaticky aktivovaný, keď teplota v kapsule presiahla 15 stupňov Celzia. Podľa oficiálnych vyhlásení sučka Lajka zomrela bezbolestne na orbite asi týždeň po štarte. Zverejnené informácie však hovorili o tom, že Lajka zomrela na následky prehriatia organizmu a stresu len niekoľko hodín po štarte. Dôkazy o tom na Svetovom vesmírnom kongrese v americkom Houstone predložil v roku 2002 Dimitrij Malašenkov z moskovského Inštitútu pre biologické problémy.

Podľa Malašenkova pred vypustením Sputnika 2 bolo treba vykonať veľa práce, aby sa skupina psích kandidátov na vesmírny let pripravila na podmienky v tesnej kabíne. Zvieratá postupne na obdobia od 15 do 20 dní premiestňovali do stále menších klietok.
Napriek príprave zvieratka lekárske senzory umiestnené na Lajke ukázali, že jej pulz počas štartu dosiahol trojnásobok hodnoty v pokojnom stave. Po dosiahnutí stavu beztiaže sa pulzová frekvencia znížila. Návrat k hodnotám pred štartom však trval trikrát tak dlho, ako po jazde v centrifúge, čo svedčí o strese, ktorým vo vesmíre trpela.

Malašenkov tiež odhalil, ako Lajka zomrela. Telemetria z kapsuly Sputnika 2 ukázala nárast teploty a vlhkosti po štarte. Po piatich až siedmich hodinách letu na Zemi nezaznamenali žiadne známky života Lajky. Pri štvrtom oblete bolo zrejmé, že Lajka zomrela na následky prehriatia a stresu. Vesmírna kapsula s telesnými pozostatkami Lajky zhorela 14. apríla 1958 v atmosfére pri návrate na Zem po 2570 rotáciách okolo planéty.

Napriek tomu, že prežila len pár hodín, Lajka má miesto v histórii dobývania vesmíru zaistené, keďže poskytla cenné informácie o tom, že živý organizmus je schopný zniesť dlhý čas v beztiažovom stave, čím do vesmíru otvorila cestu pre ľudí. Smutný osud Lajky pripomína v Moskve jej pamätník, ktorý je umiestnený pri Ústave vojenskej medicíny.

Presne 60 rokov po tomto dôležitom momente vstupuje do kín celovečerná snímka českého režiséra Aurela Klimta – Lajka. Bábkový sci-fi muzikál ukazuje tohto slávneho psíka, ako si spokojne nažíva na inej planéte.

Pre čulú, životaschopnú sučku Lajku nie je ľahké obstarať na periférii ruského veľkomesta kus jedla pre jej milované, večne hladné šteniatka. Ulice sú plné zdivočených túlavých psov a sibírskeho mrazu. Jedného dňa Lajku pri jej pochôdzke odchytia a predajú do vedeckého ústavu, kde ju z pouličného bastarda rýchlo a drasticky preškolia na priekopníčku kozmonautiky. Štart rakety vzbudí značné emócie vedcov vesmírneho strediska ďaleko za oceánom. Nasleduje množstvo unáhlených štartov z oboch kozmodrómov, až tieto raketové preteky pripomínajú novoročný ohňostroj. Hlbinami vesmíru pláva celá flotila rakiet s rôznorodými zvieracími posádkami s nádejou na lepší život ďaleko od ľudí. Miestom na takýto život sa nakoniec stane vzdialená planéta Qem. Po čase harmonického a nikým nerušeného spolužitia s miestnymi živočíchmi však doputujú na planétu dvaja ľudskí kozmonauti.
Réžie bábkového príbehu kozmonautky Lajky sa ujal Aurel Klimt, ktorý patrí k hlavným predstaviteľom českého animovaného filmu. Pred snímkou Lajka prišiel v roku 2003 s divadlom Lajka, Čchin a Gagarin. “Skvelá príležitosť, ako si túto látku pre celovečerný animovaný film otestovať na priamej diváckej odozve, čo je obrovský dar divadla,” zhodnotil.

Po získaní prvých grantov sa v roku 2006 začalo s vývojom filmu, v roku 2010 odštartovala príprava realizácie a v roku 2011 prišlo na rad nakrúcanie. A kedy sa zrodila téma Lajky? “Pri písaní divadelnej hry. Vlastne ma to samo priviedlo k ústrednej myšlienke, ktorou je vzťah ľudí a zvierat. Je fascinujúce, akým spôsobom sa človek povýšil nad všetky živé tvory na Zemi, ako rozhoduje o ich bytí či nebytí a ako bohorovne s nimi zachádzajú i v takom ušľachtilom odbore ako je veda,” konštatoval Klimt.

Snímka Lajka prichádza do slovenských kín od 2. novembra v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK). “Uvádzaná bude v 2D aj 3D. V piatok 3. novembra film príde do Bratislavy uviesť osobne Aurel Klimt a to o 18.00 do kina Cinemax Bory,” TASR informovala Martina Pašteková z ASFK.