Dobrý nápad je workation!

Dalito.sk/Rezort so zákazom vstupu do 21 rokov v Mexiku/foto: Dalito.sk
DALITO -

Vyhlásený lockdown slovenskou vládou rozzvonil telefóny v cestovných kanceláriách. Podľa reakcii najmä zaočkovaných Slovákov, rozhodnutie okamžite odcestovať padlo po oznámení, že nemocnice sú už plné a očkovaní musia znášať opatrenia ako neočkovaní.

Opatreniam vlády už neverí ani Renáta z Bratislavy. S manželom si home office za hranicami nemôžu dovoliť, musia chodiť do práce. Dcéru však poslali do Španielska, kde je už situácia oveľa lepšia. Vraj je tam nadšená.

Dcére sme okamžite zaplatili letenku. Je u tety a užíva si tam normálny život podľa miestnych pravidiel, ktoré každý dodržiava. Univerzitu má na Slovensku zatvorenú, ak treba, za pár eur sa otočí hore dole. Učí sa online. Je zaočkovaná ako celá naša rodina. Keby sme si aj my mohli dovoliť home office, odleteli by sme s ňou,“ povedala s tým, že jediný strach má preto, že dcéra začína hovoriť, že po skončení univerzity na Slovensku už neostane.  

Deti ako štíty

Pani Katarína čaká iba na to, kedy zatvoria školy celoplošne. Ich dcérka je druháčka na základnej škole a veľmi sa bojí o jej zdravie. Dieťa zatiaľ nemôže zaočkovať. Desia ju dáta z iných krajín, že vírus sa šíri najmä medzi deťmi. „Cítime sa ako v zajatí, kde politici ako štíty používajú naše deti. Dcérka do školy chodiť musí, ale čakáme už len na to, aby sme z tejto krajiny vypadli do bezpečia. Dištančne sa môže vzdelávať aj mimo Slovenska. Krajín kde to zvládajú je veľa. Ak si dnes máme zachrániť holý život či zdravie, odcestovať zo Slovenska je dobrý nápad. Ale deti musia chodiť do školy, a tak sme sa stali rukojemníkmi vlády a čakáme doma, čo z toho bude. Ak by zavreli školy, okamžite kupujeme letenky a odchádzame. Nie preto, aby sme sa vyhli povinnostiam, ale preto, aby sme chránili naše dieťa. Okrem toho, že toho už fakt máme plné zuby,“ povedala nahnevane Bratislavčanka Katarína, ktorá podobných rodín pozná veľa.  

Peter Kuracina, Sales Manager Franchise Slovakia CK TUI ReiseCenter Slovensko potvrdil, že po oznámení dočasného lockdownu bez konca sa aj v ich cestovnej kancelárii rozzvonili telefóny. Nával záujemcov ich nezaskočil, pretože sa už dlhšie zameriavajú aj na klientelu, ktorá si môže dovoliť pracovať odkiaľkoľvek.

Na pobočkách sme zaregistrovali požiadavky ohľadne možnosti strávenia „lockdownu“ v zahraničí s možnosťou práce z dovolenkovej destinácie. Sme pripravení, keďže už vyše roka máme ponuky tzv. „workation“ – odvodené od anglických slov work + vacation, teda práca a dovolenka,“ povedal Kuracina.

Novinka workation

Po ohlásení lockdownu sa Slováci rozleteli najmä do Spojených Arabských Emirátov, hlavne do Dubaja a do Ras al Khaimah, taktiež na Maldivy. Vďaka priamemu letu z Viedne do Cancunu už pracujú Slováci aj z Mexika. Medzi najvhodnejšie miesta pre prácu „z domu“ patrí viac ako 30 all inclusive hotelov, ktoré nemecká pobočka pravidelne kontroluje. Práve TUI bola prvou cestovnou kanceláriou v Európe, ktorej klienti mohli počas prvej a druhej vlny vycestovať do zahraničia. Na rozdiel od mnohých iných cestovných kancelárií má totiž robustný systém bezpečnostných zložiek, ktoré situáciu vyhodnocujú pravidelne a nemecká vláda ju zaradila medzi záujmové firmy štátu. Napríklad, v Tunisku po teroristickom útoku v roku 2015, kde atentátnik priamo na pláži postrieľal 39 turistov, vďaka tomu pristávali lietadlá cestovnej kancelárie ako prvé, aby stiahli svojich klientov späť.

Ponuky na „workation“ sú dostupné vo viac ako 30 all inclusive hoteloch po celom Španielsku, Kanárskych ostrovoch, Grécku, Portugalsku, Maroku, Jamajke ako aj na Maldivoch. Vrátane odletov z rôznych letísk. Každý hotel v kolekcii bol starostlivo vybraný tak, aby ponúkal priestor na kvalitné „kancelárske zázemie“, dobré Wi-Fi pripojenie a izby, ktoré majú balkón alebo terasu. Po práci ponúkajú rôzne rezortné aktivity ako spa a fitness, jogu…,“ spresňuje Kuracina, ktorý sa len minulý týždeň vrátil z kontroly hotelov v Mexiku.

V prípade dostupných kapacít je predĺženie pobytu pre šírenie a nezvládanie covidu v domovskej krajine na žiadosť klienta možné v priebehu krátkej doby. Všetko závisí výlučne od kapacít, či už leteckých spoločností, tak aj hotelov a v neposlednom rade aj od rozpočtu klienta,“ upozornil s tým, že nie všetky krajiny začali s uprednostňovaním len zaočkovaných alebo prekonaných turistov. Riziko infikovania koronavírusom samozrejme hrozí všade.

Všade inak

„Mnohé dovolenkové krajiny, ktorých HDP tvorí hlavne turizmus, aktuálne nerozlišujú medzi očkovanými, neočkovanými a prekonanými turistami na Covid-19. Podmienky sa neustále menia. Vo všeobecnosti však veľa krajín stále požaduje negatívne PCR testy pri vstupe do krajiny, prípadne neočkovaným je po prílete nariadený karanténny hotel,“ opisuje momentálnu atmosféru na hraniciach.   

Po ohlásení lockdownu sa zvýšil aj záujem o pobyty s home office, kde nemôžu byť ubytované deti.

„Výhody sú zrejmé: ste v dovolenkovom raji, pracovný čas trávite na notebooku a po skončení idete na pláž. Na to, aby ste nadobudli dovolenkový pocit, si nemusíte brať dovolenku – pracujete. A motivácia pracovať efektívne a aj vaše osobné blaho sa určite zvýši. Ideálne sú Kanárske ostrovy. Jedinečná poloha priamo na pláži aj s dokonalým servisom pre prácu aj oddych. Hotel je len pre dospelých nad 18 rokov, čo je záruka pokoja pri práci,“ uviedol príklad dokonalého home office počas lockdownu na Slovensku.  

Preloženie letenky bez poplatku

Koronavírus zmenil aj lietanie. Niektoré spoločnosti storno poplatky prestali vyberať.   

„Niektoré už poskytujú aj celú náhradu prostriedkov v prípade pozitívneho PCR testu na Covid-19, niektoré však len možnosť zmeny termínu. Je to veľmi individuálne. Našťastie už viaceré poisťovne ponúkajú poistenie napr. storna cesty z dôvodu pozitívneho PCR testu, alebo aj krytie liečebných a karanténnych nákladov v destinácii spojených s liečením ochorenia Covid-19. Jednoznačne odporúčame necestovať nikde bez komerčného poistenia,“ zdôraznil.

Slováci sa rozlietali aj do Indického oceánu na ostrovy Maurícius a Seychely. Pripomína, že je dôležité, aby každý klient pri objednaní „pracovnej“ dovolenky dostal od cestovnej kancelárie komplexné poradenstvo aj ohľadom koronavírusovej situácie v danej krajine. A to aj vtedy, ak si klient rovno prenajme celý ostrov. Lebo aj to je možné.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)