Ľudia ako laboratórne zvieratá

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Tiburi

Hlodavce teda prežili testovanie Sputniku V v Šarišských Michaľanoch. Na päť laboratórnych myšiek a dve morčatá  som si spomenula pri príležitosti dnešného Svetového dňa laboratórnych zvierat. Vraj sa u nich neprejavili žiadne toxíny.  Tak teda, milé zvieratá, ďakujeme!  Za mňa, za tie vaše životy a medzinárodnú hanbu so Sputnikom V to nestálo. Bohužiaľ

Akože Šarišské Michaľany chceli oznámiť, že vakcína je natoľko v poriadku, že ňou môžu očkovať ľudí aj bez potrebnej dokumentácie, či akože je bezpečná hygienicky? To si naozaj zobrali na zodpovednosť? Dodnes rozmýšľam, prečo sa na tejto hanbe firma podieľala. Či jej to za to naozaj stálo, aj s tými kamiónmi z Maďarska. Čo za tým všetkým naozaj bolo a koľko? Naozaj by som chcela vedieť, čo si o tom, že sa vedenie Šarišských Michalian nechalo natiahnuť do kauzy Sputnik V, myslí ich konkurencia.  Vedcov zo SAV chápem, materiál nielen pod mikroskop ako vyšitý, ale súkromnú firmu, ktorá vie, čo je to stratiť kredit, nie. Snáď sa ako daňová poplatníčka dozviem, koľko ten cirkus so Sputnikom V reálne stál a ešte asi aj bude. Čo teda v tej zmluve s Ruskom naozaj je? Ale tak, dobre, možno tomu fakt nerozumiem.  

Tak, myšky a morčatá, poslúžili vede, aby zachránili ľudí. Tak to má byť! Ale bola to naozaj veda, alebo politikum, z ktorého sa aj odborníci smiali za hranicami? Škoda, že neposúžili pravej vede s jasnými pravidlami pri vakcínach.

Tak si teda v Svetový deň laboratórnych zvierat spomeňme na tie chúdence z východu Slovenska. Snáď naozaj zbytočne netrpeli len pre ľudskú zlobu a histriónsky syndróm poruchy osobnosti. Nech im je alebo bude zem ľahká. My, ľudia, zatiaľ čakáme aj na zverejnenie zmluvy s Ruskom. Snáď nezistíme, že trápenie zvierat bolo úplne, aleže úplne zbytočné.

No a kým na Slovensku dokola testujú všetkých a všetko, ja som sa prihlásila na Covid očkovanie za hranicami aj doma. V ČR mám už ako slovenská občianka ZŤP (prednostne), daňová poplatníčka aj s odvodmi v SR a Európanka prvú dávku za sebou, rovno aj s dátumom a hodinou druhej dávky.   A tak už plánujem presný návrat domov, presný odlet za deťmi a aj na dovolenku. A to všetko bez jediného nedôstojného povinného celoplošného testovania cez nos až niekde do mozgu.  Bola som len zvedavá, ako na mňa ako rizikovú skupinu myslí vlastná vláda, a ako hosťujúca. Inak, stále čakám, kedy mi príde aj termín očkovania na Slovensku, aby som ho mohla konečne zrušiť. A konečne sa domov vrátiť ako Európanka, ktorej nikto počas pandémie nesiahol na to najdôležitejšie. Na dôstojnosť. Inak, kým na Slovensku testujeme myši, morčatá a ľudí, v Českej republike padol ďalší súdny verdikt, že vláda zatvorila prevádzky protizákonne. Na opravu dostala štyri dni. Súd ešte jasne odkázal, že do budúcna má zabudnúť na protiprávny zákaz zhromažďovania a ešte pomýlenejší zákaz kontaktovania sa rodín. A áno, začali s povinnými, ale drahými keš PCR testami, vymýšľať aj tu, ale podľa toho, ako sa už o slovo prihlásili miestni advokáti, niečo mi hovorí, že ostane len pri ďalšom pomýlenom nápade, alebo to v najhoršom opäť zmetie zo stola súd za pár dní. Zatiaľ som nenašla odpoveď len na to, či v Česku nevie vláda vypľuť nič legislatívne kvalitné, alebo naopak,  či na Slovensku zasa prejde úplne všetko. Aj nezmyselné celoplošné testovanie ľudí, či na ľuďoch?

P.S. Milujem vedu aj keď jej sotva rozumiem. Keď som pre Covid ostala visieť za hranicami, prihlásila som sa na brigádu ako kŕmička laboratórnych myší. Bohužiaľ ma nevybrali. Dobre, nemala som tam poslať foto v kostýme a pravdivé CV, ktoré vnímali ako nemiestny žart. Dnes som mohla pekne oslavovať v labáku AV  ČR so zvieratami a ešte aj o tom všetkom vedieť o málilinko viac.   

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)