Stĺpčeky

Majme každý deň sviatok Sv. Valentína

Vianoce a oslavy príchodu nového roka sú úspešne za nami. Fašiangy sa už rozbehli, ples strieda bál, či karneval. Pečieme voňavé šišky, fánky, pochutnávame si  na zabíjačkových špecialitách. Tento rok sú fašiangy poriadne dlhé, veď Veľká noc sa začne až 19. apríla. Ako hovorili moja babička: „Škaredé dievky sa budú mať dobre, keď je fašiang dlhý. A keď je fašiang krátky, veru, budú sa mať tie škaredé dievky zle.“

O pár dní budú niektorí z nás zháňať čerstvé kvety alebo sladké čokoládové prekvapenie pre svojich milovaných. Už pár dní sa na nás „vyškierajú“ rôzne reklamy a plagáty chváliace sladké čokoládové pokušenia, voňavé parfumy – ideálne darčeky pre zaľúbencov od zaľúbencov na deň zaľúbených. V obchodoch nám ponúkajú pohľadnice so zaľúbenými veršíkmi, srdiečka od výmyslu sveta … Pomaly sa v tom strácame.

Kto z nás by neodolal a nekúpil aspoň nejakú drobnosť pre toho svojho , či tú svoju?   Davová psychóza funguje perfektne.


Čo však vieme o sviatku zamilovaných?

Deň sv. Valentína sa najskôr oslavoval v anglosaských štátoch, vždy 14. februára ako sviatok lásky medzi životnými partnermi. Je to deň, kedy si zaľúbenci posielajú drobné darčeky, cukrovinky, zamilované pohľadnice alebo  kvety. Všetko je  štylizované do tvarov srdca, prevláda paleta ružových,  červených a fialových farieb – ako symbolov lásky. Tento sviatok sa rozšíril aj do Európy, do určitej miery z komerčných dôvodov.

Sviatok sv. Valentína je pravdepodobne odvodený od sviatku Lupercalia, ktorý sa oslavoval v starovekom Ríme. V predvečer tohto dňa vhodili do urny lístočky s menami dievčat. Následne si každý mladý nezadaný muž vytiahol lístoček a dievča, meno ktorého bolo napísané na lístočku , sa malo stať jeho milovanou.

Na druhej strane ale legenda hovorí, že tento deň začal byť známy ako Deň sv. Valentína až vďaka kňazovi Valentínovi z Terny . V tom čase (okolo roku 269 – kedy je zaznamená smrť Sv. Valentína) vládca  Ríma – Claudius II. – údajne zakazoval  svojím vojakom, aby sa zasnubovali a ženili. Obával sa, že by vojaci chceli ostať doma a nešli bojovať. Valentín sa nebál, vzoprel sa cisárovi a tajne sobášil mladé zaľúbené páry. Bol zatknutý a neskôr popravený – práve 14. februára roku 269 n.l.). Sviatok Lupercalia tak postupne splynul s oslavami mučeníckej smrti Svätého Valentína. Vznikol tak romantický sviatok, ktorý na celom svete oslavujeme každý rok 14. februára, kedy má meniny Valentín.

Vedci vypátrali, ako vyzeral Sv. Valentín/foto: google.com

Toľko zdroje a pramene z Wikipédie.

Ako však taký sviatok zamilovaných prebieha u väčšiny párov? Predpokladám, že ráno 14. februára prebudíme našich milovaných sladkým bozkom (nie budíkom), dáme im sladkosť (bonboniéru, čokoládu) alebo kvety alebo niečo luxusnejšie.


Počas dňa si vymeníme zopár zamilovaných SMS správ, pošleme si veľa  srdiečok a bozkov. Po návrate domov pokračujeme v ďalších prejavoch zamilovanosti – darček,  kino, alebo divadlo (možno koncert), potom večera, drink, prechádzka. Sviatok zamilovaných ukončíme náruživou nocou.

Druhý deň, 15. február sa začne zvonením budíka a …

Položme si ale ruku na srdce, je toto naozaj zmysel sviatku zamilovaných? Podľahnúť vtieravým reklamám, nakúpiť  hlúpe gýčové darčeky, o ktoré by sme inak ani nezakopli a pomastiť tak vrecká obchodníkom?

Alebo tými darčekmi niečo zakrývame? Napríklad svoje svedomie, ktoré nám čas od času našepkáva, že tú svoju vyvolenú či toho svojho vyvoleného zanedbávame? Hm …

Stačí si prejaviť vzájomnú lásku a náklonnosť iba na deň zamilovaných?

Všetci milujeme, chceme milovať a všetci chceme byť milovaní. Preto tú lásku, náklonnosť a úctu, či vrúcne city nestačí prejaviť len raz či niekoľkokrát do roka (meniny, narodeniny, výročie sobáša, Vianoce). Netreba kupovať každý deň darčeky, aj keď kto by ich rád nedostával?

Ale fakt veľakrát stačí aj dotyk, pohladenie, alebo povedať či pošepkať niečo pekné.


Ja sa priznám, že sviatok Sv. Valentína neslávim iba 14. februára. Ja sa ho snažím mať aj tých 364 dní v roku. Lebo milujem a som milovaná a chcem, aby to moji najbližší vedeli. Dnes, zajtra, aj 14. februára.

Je to fajn mať sviatok Sv. Valentína každý deň v roku. Skúste to aj vy.

Môže vás zaujať:

Klobúk dole pred našimi mužmiKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *