Malá krajina malej mysle potrebuje ruksak a paštétu zo zákona

Dalito.sk/Vysoké Tatry, Štrbské Pleso/foto: Dalito.sk

Na FB Nekŕmte nás odpadom ma ohúril tento status, citát: „Za hodinku parkovania v Tatrách zaplatili 30€!!! Od Vás: Chcem sa podelit o zazitok s parkovanim na Strbskom Plese. Na recepcii sme sa pytali na vysvetlenie tej premrštenej sumy..odpoved vsak nebola jasna. Bolo povedane len to,ze vsetko v okoli patri hotelu. To ze tam dali zavory od januara je tiez nepochopitelne..este by sme pochopili 3€/5€. poplatok za parkovanie,ktore by bol clovek ochotny zaplatit,ale nikdy by nam ani vo sne nenapadlo,ze hodinova prechadzka okolo strbskeho plesa by nas mala vyjst 30€. Prikladam blok o zaplateni. Takze urcite “odporucam”

Boli sme tam pred mesiacom a potešilo nás, že taký prestížny hotel, ktorý patrí medzi TOP a najdrahšie hotely slávnej siete konečne má aj hotelové parkovisko. Pred vstupom to jasne definuje informačná tabuľa aj s poplatkami a závorami, ktoré ak chcete prejsť autom musíte zaplatiť, alebo do nich nabúrať.

Určite by sa totiž nikomu nepáčilo, keby sa prišiel ubytovať do hotela a nemal kde zaparkovať. A môže mať iba dve hviezdičky. A to sa pri hoteli Kempinski dialo dlhé roky pravidelne. Hotel totiž vlastné parkovisko ponúkal ako public, teda verejné a tak si hoteloví hostia mohli niekedy doslova na draho zaplatenom brehu Štrbského plesa pískať.

Takže nie milá pani, naozaj nás nekŕmte odpadom. Nerozumiem totiž, čo je na tom také nenormálne, ak na súkromnom hotelovom pozemku pýtajú „vstupné“ za tých, ktorí tam ani nie sú ubytovaní.

Predsa, ak sa niekto chce iba prejsť okolo plesa, tak snáď má ešte toľko turistického ducha, že zaparkuje na nižšom verejnom parkovisku a prejde 50 krokov navyše. Ak potrebuje zobák auta zaparkovať takmer pri vode, tak nech si to zaplatí aj 30 eur na deň, presne toľko totiž stojí spomínané parkovné pre neubytovaných „tiež turistov“.

Neverím vlastným očiam, kam až niektorých malosť a asi aj nescestovanosť dokáže siahať. Zbalila by som im ruksak a šup stopom po celom svete aj s paštétami, rovnako, ako som kedysi začala svet spoznávať ja, aby som sa vyhla slovenskej malosti, získala prehľad a rozhľad a nemusela sa potom hanbiť, že absolútne netuším, ako to vo svete chodí a čo normálne je a čo nie. Inak by im verejnosť a “tiež turisti” mohli až do tohto januára ruky bozkávať, že tam mohli dlhé roky parkovať zadarmo.

V zahraničí je totiž úplne normálne a je to tak absolútne správne, že za hotelové parkovisko si nehotelový hosť poriadne zaplatí. To nehovorím o parkoviskách najluxusnejších hotelových sietí. To tá pani naozaj chcela na hotelovom parkovisku Luxury Hotel – Grand Hotel Kempinski High Tatras parkovať za 3 eurá???

Reakcie, „tiež s rozšírenými obzormi“ nenechali dlho na seba čakať, aj tie také, slovenské, že sú to naše Tatry a patria všetkým! Mnohých obyvateľov našej malej krajiny, ktorí si do dnešného dňa nevšimli, že už tu máme demokraciu takmer 30 rokov a že áno, Tatry sú stále naše, ale do určitého pásma sa skladajú z pozemkov, ktoré niekomu patria. Komunistická strana Slovenska a jej robotnícka trieda tu totiž nie sú už dlho. Chválabohúúúúú…

Okrem toho, nechápem, ako niekto zaparkuje na parkovisku s tabuľou s cenníkom ako svet, ktorý mu pri príchode bije do očí a potom sa sťažuje, že platil veľa. Niekde museli súdruhovia z NDR evidentne urobiť chybu.

Je mi veľmi smutno, ako väčšina stále nepochopila, ako je vlastne smutne malá v našej malej krajine prevažne malej mysle, ktorá evidentne potrebuje, aby jej mnohí obyvatelia naplnili ruksaky paštétami a vyrazili do sveta, nekompromisne, najlepšie všetci a ešte lepšie zo zákona.

A nie, ako niekto písal v komentári, že aj v Cannes zaplatíte menej. Nie, nie za parkovanie v jednom zo slávnych hotelov v tomto meste pri mori. Ak na to nemáte, parkovať môžete vo verejných podzemných garážach hneď vedľa Kongresového centra. A viete prečo? Pretože hotelové parkoviská sú v prvom rade pre hotelových hostí a zo všetkých parkovísk sú všade na svete najdrahšie.

Takže áno vážená neznáma, ak potrebujete parkovať tam, kde nebývate a nedokážete ako „tiež turistka“ urobiť 50 krokov navyše, tak budete platiť 30 eur na deň a to, že vy z toho využijete iba hodinu je váš problém. Hoteloví hostia zďaleka toľko neplatia. A je to tak správne.To je totiž  21. storočie, demokracia s ponukou a dopytom. Čím skôr to pochopíte, tým lacnejšie pre vás. Takže nie milá pani, naozaj nás nekŕmte odpadom.

Keby ste miesto neustáleho nadávania radšej cestovali… Potom by možno to naše malé krásne Slovensko aj inak vyzeralo.

P.S.1: Pre tých slovensky “malých”, aby ich úplne “neroztrhlo”. Pobyt v hoteli Kempinski sme vydražili na charitatívnom športovom podujatí na podporu chorých detí.

P.S.2 A ak náhodou nabudúce, keď zasa niekto bude vypisovať, že do nejakého slovenského hotela zakázali ubytovanie s deťmi, tak len dopredu dávam vedieť, že na celom svete si vyberáte hotely alebo dovolenkové rezorty aj z ponuky children’s U14, U15, U16…..U21. Čo to znamená? Zákaz vstupu s deťmi  (U-under) do 14, 15, 16…. či dokonca 21 rokov. A je to tak správne. Len, aby sa nezabudlo, keď nás zasa niekto bude kŕmiť odpadom, pretože súdruhovia z NDR niekde evidentne urobili chybu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Dali sme to na Matoviča, lebo dovolenka na Slovensku – zatiaľ zlý nápad