Česká republika

Málo sa snažíme, aby učitelia zarábali viac

Pri príležitosti Svetového dňa učiteľov (5. október) vydala sieť Európskej komisie Eurydice svoje ročné hlásenie o učiteľských platoch. Bolo zistené, že aj keď sa platy učiteľov vo väčšine krajín EÚ za školský rok 2017/2018 zvýšili, toto zvyšovanie platov bolo viazané najmä k inflácií. Iba v 7 krajinách (Bulharsko, Česká Republika, Estónsko, Holandsko, Litva a Slovensko) bolo toto zvýšenie dôsledkom zmeny politík.

Hlásenie taktiež ukázalo, že kľúčovým faktorom, ktorý pritiahne ľudí k učiteľskej profesii, a ktorý zaistí, aby sa učitelia cítili odmenení a dostatočne motivovaní, sú odmeny. Dallito.sk o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Politiky, ktoré vplývajú na finančné a kariérne prospekty tých, ktorí pracujú vo vzdelávacom sektore, by preto mali byť podstatnou súčasťou komplexných stratégií na zlepšenie atraktivity učiteľskej profesie.


Podpora učiteľov a rozpoznávanie ich dôležitosti boli hlavnými témami Monitoru vzdelávania a odbornej prípravy Komisie 2019 a nedávneho  európskeho samitu o vzdelávaní, kde 160 učiteľov debatovalo s ministrami školstva, akademickými pracovníkmi a štátnymi zamestnancami o hlavných problémoch učiteľskej profesie.

V novembri 2019 sa pod vedením terajšieho fínskeho predsedníctva v Rade EÚ stretnú ministri školstva a financií, aby diskutovali o financovaní školstva.

Porovnávacia analýza siete Eurydice spolu s množstvom zistení o Slovensku:

Ročné hlásenie Eurydice o učiteľských platoch v Európe 2017-18

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2019

Slováci si učiteľov vážia, ale plat by im nezvýšili 
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *