Mám 50+ a som už z toho všetkého nesmierne vyčerpaná

Dalito.sk/ilustračné FOTO TASR /AP

Spúšťame prelomový projekt Slovensko v mobile, ktorý umožní prístup k elektronickým službám štátu jednoducho cez smartfón, oznámila vicepremiérka. V skratke, sprístupni nám tvoj telefón, my sa už o ostatné postaráme, odkazuje šéfka informatizácie štátu Remišová (Za ľudí). Do toho za milióny začala rozdávať notebooky seniorom, ktorí sa ani nevedeli sami prihlásiť na očkovanie. Vraj zlepší ich  digitálne zručnosti aj ich bezpečnosť v online priestore.  Z plánu obnovy, akoby sme iný problém na Slovensku ani nemali. Čo tam potom, že čoskoro nebudú mať čo do úst alebo na lieky. Ale majú počítače!

Osobne mám toho už fakt dosť. Tie nálety na príčetné hlavy sú už naozaj neznesiteľné. To naozaj niekto verí, že si senior sadne za počítač a začne si zdokonaľovať zručnosti? Nemôžem sa pozerať na štátne vyhadzovanie peňazí von oknom, kým sa seniori nevedia ani dožiť základného lekárskeho ošetrenia.

Nezabudnem

Okrem toho, mám už po krk aj prenasledovania zo strany štátu. Naozaj mám akože uveriť, že nová aplikácia mi má iba pomôcť? Alebo mám zabudnúť na to, čo aj pod jej gesciou vystrájali štátni IT experti počas pandémie, keď sa naše zdravotné informácie potulovali po celej krajine, okrem toho, že z internetového štátneho šuplíku nefungovalo vôbec nič? Dodnes spomínam, ako som až cez ministerstvo spravodlivosti riešila to, aby mi do schránky slovensko.sk prestali chodiť rozsudky neplnoletých detí (nie mojich) z nejakého súdu kdesi zo stredného Slovenska.

Už mám plne zuby všetkých aplikácií, zlepšovákov a neviem čoho ešte. Zlatá čítačka aj v banke. V mobile mám len aplikácie, ktoré neviem vypnúť, lebo som ich kúpila rovno s mobilom. A ten slovenský vypínam okamžite, ako vidím slovenskú hranicu smerom von. Na to, ako občanov prenasledovali počas pandémie už nezabudnem do konca života. Ani na to, ako neuchránili ich citlivé údaje.

Notebook do koša

Inak, aj ja som pred rokmi kúpila mame nový notebook. Tiež som mala pocit, že jej chcem pomôcť. Tak sa na mňa prababka vytočila, že mi peniaze poslala späť a počítač darovala. Spomenula som si na to, keď sa v týchto dňoch vicepremiérka Remišová chváli tým, že z Plánu obnovy daruje seniorom prvých tisíc notebookov, aby sa „naučili pracovať s hoaxami“. Čo tam potom, že sa seniori nevedia dostať k lekárovi a zomierajú aj úplne zbytočne. Vedľa smrteľnej postele, medzi liekmi (počas drahoty v lepšom prípade),  budú mať ešte štátny notebook „zadarmo“, ak ho teda rovno nedarujú vnúčatám.

Sledujú nás už asi všetci. Google, sociálne siete aj vládne apky. Aj neštátne, ktoré vraj mali strážiť naše zdravie, až na to, že po novom ich niektoré ohrozujú na zdraví. Upozorňujú už aj vedci.

Nemám čo skrývať

Nemám čo skrývať, ale čo je veľa, to je veľa. Ak v Silicon Valley dovolia masovým vrahom vysielať naživo vraždenie, prečo sa ja mám nechať dobrovoľne a zadarmo sledovať technokratmi rovno aj z Košíc?  Takže nie, v mojom mobile nebude žiadna štátna aplikácia.  

Stačí, že si dnes mobilom urobím fotku, a bez môjho súhlasu mi počítač ukáže, kde som ju urobila. Darmo hľadáte „preklik“, ktorým ste to „odsúhlasili“. Trhnite si vývojári, IT-čkári aj všetci vám podobní. Denne mi komplikujete život tak, že prestávam mať čas aj na prácu. Sotva si na vaše aktualizácie zvyknem, už posielate nové. Vraj stále kvalitnejšie a lepšie. Fakt? Ja mám opačnú skúsenosť, čím viac systémy aktualizujete, tým je to zložitejšie a oberáte ma o čas. Ak to niekomu vyhovuje, nech sa páči, mne nie.   

Ako som povedala mojej bankárke. Vraj výhody budem mať len ak si stiahnem aplikáciu do mobilu? OK, dovi dopo, idem inde. Hlavne ak mi je jasné, ako sa ich technici denne potia pritom, aby sa im bezpečnostný systém nezrútil tak, že manažment banky poskáče do Dunaja. Umelá inteligencia na dispečingoch? Chatboty, ktoré od živých ľudí ani nerozpoznáte? Strčte si to všetko viete kde. Už naozaj stačilo. Aj podľa odborníkov a vedcov na zdravý psychologický vývin.  

Po takmer desiatich rokoch mám nový mobil. Keby sa mi nepokazil, určite s ním aj dožijem. Pri nastavovaní nového som si dávala veľký pozor, aby som prestala byť otrokom technológií a najmä sledovania. Nemám čo skrývať, len už toho všetkého, čo mi vraj má „len pomáhať“, bez toho, že by som o to mala aj  reálny záujem,  mám fakt dosť.

Začínam byť alergická

Nepovažujem sa za technického analfabeta. IT korporácie sa prelínajú v našej rodine celým životom. Vývoju 21. storočia sa prispôsobujem, ale posledné roky už cítim taký násilný tlak, že voči novým technológiám začínam byť alergická.  

Aj keď urobím maximum pre ochranu súkromia, s IT gigantami prehrám vždy. Začína sa to kliknutím na niečo, čo vám inú voľbu ani neponúkne alebo klikáte na niečo, čomu vlastne ani nerozumiete, čo tým Google alebo siete chcú povedať. A tak som sa aj pri  nastavovaní nového mobilu nevyhla technickej špionáži. Od mailov, ktoré som ani nechcela v mobile mať až po sledovanie polohy. Synchronizácia všetkého so všetkým, bez toho, že by ste na prvý aj druhý pokus hľadali NIE. Do toho systémy aj pracovné, a už sa veziete, ako vo filme The Circle. Vraj  je to všetko pre vaše dobro! Kto to len pri predstavení novej štátnej aplikácie povedal? K tomu výrazy mladšej generácie, ktorým som v istom momente prestala rozumieť. A to som fakt kedysi pracovala vo svetovej IT korporácii a pomáhala pri príprave štátnych systémov, ktoré Slovensko využíva dodnes.

Každý si roztočil vlastné The Circle

Som však už z toho všetkého nesmierne vyčerpaná. Nesmierne unavená aj zo všetkých informácií, ktoré ani nechcete vedieť. Valia sa na vás denne takým tempom, že máte pocit, že už potrebujete pred všetkým ujsť. Všetci súťažia so všetkými, samozrejme vždy s úsmevom a bezstarostné až sa vám z toho zakrúti hlava. Až sa začnete pýtať a kde robím chybu ja? Naozaj sa mám viac fotiť??? Rovnako, ako sa raz určite budú pýtať dnešní mladí, ktorí mávajú často pocit, že všade už všetko vedia, pritom vedia a prežili ešte málo. Garantujem im, že raz začnú a budú sa cítiť rovnako ako ja. Aj pri technológiách, ktoré ich raz prevalcujú. A možno to už ani nebude tak dlho trvať. Vy necítite, že sa to už nejako začalo? Že každý z nás si už roztočil svoje vlastne The Circle? A ešte aj úplne „dobrovoľne“. Aspoň tú kameru na počítači si ešte môžem prelepiť…

(Ak vás komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)