Marcel Forgáč: „Mám politikov, ktorých v tejto dobe asi podporovať budem, pretože si myslím, že je naozaj čas na zmenu.“

Dalito.sk/Marcel Forgáč pri moderovaní vernisáže Dagmar Batthyány Zrkadlenie/foto: archív Dagmar Batthyány

Marcel Forgáč, rozhlasový redaktor a scenárista, patrí aj vďaka dlhoročnej profesionalite medzi najdrahších slovenských speakrov. Napriek tomu, neodmietne ani priateľskú prosbu o výpomoc bez cenníku.  Všetko má však svoje hranice.  

V úvode módnej prehliadky ste pozvaných hostí upozornili, že je pre vás ťažké pracovať pre priateľov, že cítiť väčšiu zodpovednosť. Prečo? Niekto by povedal, že to musí byť jednoduchšie.

Samozrejme, že je to ťažšie. Nehovorím, že keď robím pre priateľov, že nechcem, aby to dobre dopadlo, naopak. Bol by som rád, aby to presne takto chápali, pretože tie motýle má človek v bruchu iné keď pracuje pre blízkych a chce, aby to naozaj dobre vypálilo, absolútne perfektne. Rovnako ako pre klientov, ale pri blízkych ľuďoch je to akési ešte zodpovednejšie. Inak vo všeobecnosti, ja mám vždy na začiatku trému. Naozaj, celé tie roky až doteraz. Nie je to však tréma, ktorá by mi bránila vyjsť na pódium a pracovať. Istým spôsobom to je výraz úcty k publiku.

V istom veku človek vie rozlišovať medzi priateľmi a „tiež priateľmi“. Najmä ak je slávny, známy…  Ako sa pri takých prosbách o kamarátsku výpomoc rozhodujete? Človekov, ktorý má prirodzene zakódovanú vlastnosť pomáhať môže po čase zistiť, že nemá ani na šeky.

Dobrá otázka… No, to sa vo všeobecnosti vždy nejako vykryštalizuje. Ten vzťah. Časom sa kamarátstvo a priateľstvo postupne oddelí. Vlastne ani neviem, či je to smutné alebo dobré, že tých naozajstných priateľov má človek v živote dvoch či troch. Či piatich? My muži tomu hovoríme, že keď o tretej v noci zavolá, sadnem do auta a idem, nech som kdekoľvek a v akejkoľvek  situácii a idem pomôcť. Ani ja nemám veľa naozajstných priateľov. Pravdou však je, že človek ani nevie, či by ich zvládol viac, lebo naozaj, ak sa rozdelíte na tretiny je to super, ak sa rozdelíte na osminky, ešte je to stále fajn, ale ak sa rozdelíte na šestnástiny, nikto nemá dosť a všetci sú hladní.

Ktorú prácu by ste ako moderátor nikdy neprijali za žiadne peniaze?

Politiku. Nie je to o tom, že by sa nikdy v mojej relácii neocitli politici, ako napríklad aj v Nikto nie je dokonalý. To boli časy, keď ešte niektoré veci neboli tak jasne vykryštalizované ako dnes. Mal som tam dokonca aj primátora Košíc  Rašiho či Bratislavy Nesrovnala. Veď dokonca som tam mal aj Kaliňáka s Gašparom, ale politiku ako takú, ani nejaké MDŽ, to nie, aj keď sa hovorí, nikdy nehovor nikdy. Neodsudzujem kolegov, ktorí to tak robia, majú na to asi svoje dôvody. Je pravdou, že tieto akcie bývajú aj vynikajúco platené, ale u nás v branži sa hovorí aj to, že peniažky sa rozkotúľajú, ale tá hanba ostáva. A ja sa snažím, aby som také veci nerobil. Napriek tomu mám politikov, ktorých v tejto dobe asi podporovať budem, pretože si myslím, že je naozaj čas na zmenu. Celkom otvorene ich na svojich sociálnych sieťach podporím.