Marián Leško a príbeh Slovenska za posledných 25 rokov

MILAN BUNO -

Známy publicista a novinár Marián Leško ponúka dramatický príbeh Slovenska za posledných dvadsaťpäť rokov. Príbeh vzostupov a pádov, spoločenského pokroku aj rozdelených rodín, strachu z budúcnosti aj nádeje. „Obávam sa, že sme v stave akejsi tichej, nevyslovenej krízy,“ píše v závere knihy rozhovorov.

Ako sám tvrdí, kniha Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalej nie je len pre profesionálov, novinárov a tých, čo zaujíma politika. Je pre každého, koho zaujíma, čo sa tu od vzniku republiky dialo.
A tak trochu aj o tom, prečo sa veci diali práve tak a nie inak. „Samozrejme, nie je to akademický text. Hovoril som o tom, ako veci vidím ja a nerobím si nároky, že ide o jedinú možnú interpretáciu našich najnovších dejín. Snažil som sa držať faktov a Tomáš mi v tom svojimi otázkami veľmi pomáhal. Bol totiž správne kritickým poslucháčom,“ vysvetľuje Marián Leško.

Pre 25 rokov moderných slovenských dejín boli kľúčovými postavami traja viacnásobní premiéri. Mečiar, Dzurinda a Fico sa každý zapísali po svojom, pričom kniha spochybňuje populárne mýty o otcovi zakladateľovi, veľkom demokratovi či ľavičiarovi, ktorému ide len o blaho ľudí.
Ako Marián Leško s úsmevom tvrdí, možno tú knihu začnú čítať dotknuté osoby od menného a vecného registra. „Mnohí z nich sa totiž zaujímajú len o seba a o nič iné. Tak sme im to uľahčili – nech si nájdu, čo je v knihe o nich a so zvyškom nech nestrácajú čas.“

Neobmedzuje sa však iba na ich osobnosti. Hodnotí aj rozmanité spoločenské a politické fenomény, akými bolo delenie federácie, privatizácia, problémy Slovenska na medzinárodnej scéne, ale aj pôsobenie mafie či politická korupcia.

Nová kniha po dlhých rokoch

Marián Leško napísal už niekoľko kníh, ale prečo novinka až po takom dlhom čase? Naposledy mu vyšla kniha Masky a tváre novej elity v roku 2000…
„Keby som ju mal písať vlastnoručne, tak by som sa na to nedal,“ priznáva Marián Leško. „Písania mám totiž dosť. Tomáš Gális sa pýtal, ja som iba odpovedal, takže na ňom bola všetka ťarcha. Keby som o uplynulom štvrťstoročí písal sám, tak by mi to trvalo asi ďalšie štvrťstoročie. Tomáš, buď mu za to chvála, sa s tým nebabral. Prišiel, zapol nahrávanie a dve hodiny sa neprestajne pýtal. Po deviatej návšteve bola kniha hotová. Takto sa mi to páči.“

Kniha Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalej je komplexným pohľadom na slovenskú politiku po rozdelení Československa. Začína sa mečiarizmom, ktorý nemá podľa Leška obdobu v našich dejinách. Bolo to brutálne a odporné obdobie, ktoré nás nadlho poznačilo.
Celých 25 rokov (až na krátke obdobie Ivety Radičovej) sa na základe knihy dá zhrnúť do pár slov: štátny politický systém korupcie. Slovensko nestojí na zdravých základoch. A ťahá sa to s nami aj dnes. Podľa Mariána Leška pomôže len silná mobilizácia ľudí, ktorí sa postavia proti systému prerastenému korupciou.

Marián Leško začínal ako redaktor týždenníka Nové Slovo, neskôr pracoval pre denník Pravda, krátko pre denník Práca. Spolupracoval s Rádiom Slobodná Európa, dnes pracuje v týždenníku Trend. Pripravuje a účinkuje v relácii Sedem s.r.o., neskôr premenovanej na Sedem.
Pracoval v nadácii Zastavme korupciu, okrem najnovšej knihy rozhovorov s Tomášom Gálisom napísal štyri knihy z prostredia slovenskej politickej scény Ľudia a ľudkovia z našej politickej elity, Slovenské tango v roku jeden, Mečiar a mečiarizmus a Masky a tváre novej elity.