Česká republika

Martin Chodúr: „K hlasovému pedagógovi nechodím, vždy som bol v tomto samorast.“

Spevák Martin Chodúr si splnil veľký sen. Nahral CD so šesťdesiat člennou Janáčkovou filharmóniou Ostrava. Album obsahuje okrem štrnástich vianočných piesní a kolied aj booklet s textami, anotáciami ku každej skladbe a fotografiami. Čo viedlo historicky prvého víťaza súťaže Česko Slovensko hľadá Superstar a barytonistu trojoktávového rozsahu k rozhodnutiu nahrať vianočný album? Aj ako žije, kam sa posunul po desiatich rokoch od veľkého víťazstva a prečo dodnes nemá hlasového pedagóga. Spoznajte Martina Chodúra inak, mimo bulváru. 

Bolo ťažké zostaviť CD tak, aby bolo vianočné, zároveň niečím nové, ale aby to bol stále Martin Chodúr?

Presne to bol náš cieľ. Mali sme s produkciou predstavu, aby CD nebolo od začiatku prvoplánové. Nešlo o to, aby sme nahrali piesne, známe zo všetkých albumoch, ktoré  vychádzajú k Vianociam. Chceli sme k tomu pristúpiť novo a objaviť ďalšie piesne, ktoré nie sú celkom späté s Vianocami, ale patria k nim. Súčasťou albumu je aj booklet, ktorý napísal  môj manažér a dramaturg CD Jan Adam. Veľmi dopodrobna vysvetľuje príbeh piesní, prečo sú späté s Vianocami. Bolo pre mňa dôležité vybrať skladby, ktorým môžem niečo dať ako spevák, piesne, v ktorých sa môžem ukázať v rôznych polohách. Lebo keď nahrávate s orchestrom, speváka to zvádza, aby ukazoval svoj hlas. A ja som nechcel, aby môj spev znel samoúčelne. Chcel som skôr odovzdať ľuďom  pocity, preto sú tam napríklad piesne, v ktorých doslova šeptám a za mnou buráca veľký orchester. Vytvára to zaujímavý hudobný efekt, ktorý je vo vianočnom čase o to silnejší. Mohli sme pracovať so všetkými hudobnými „farbami“. Samozrejme, nahrával sa zvlášť orchester, zvlášť kapela a zvlášť spev.


Okrem piesní v českom jazyku a známych kolied sú na CD aj menej známe piesne vo francúzštine, či angličtine. Hádam najznámejšia je pieseň Leonarda Cohena  Hallelujah vo vianočnom prevedení. Majú inú emóciu, farbu, ako keby to bolo v češtine?

Určite áno, konkrétne pri piesni The Power Of Love od britskej kapely Frankie Goes to Hollywood, ku ktorej som napísal český text. Do poslednej chvíle som rozmýšľal, ktorú verziu použiť – pôvodnú alebo českú.  Potom som si povedal, že závažnosť textu nie je až taká veľká, nie je to v piesni najdôležitejšie. V angličtine to znelo lepšie, mohol som sa pustiť do väčších experimentov s hlasom. Nebol som zviazaný češtinou, ktorá je v rámci popovej hudby pre speváka predsa len oveľa menej spevavá. Radšej som teda ustúpil od českej verzie aj keď s rizikom, že niektorí poslucháči možno nebudú rozumieť o čom spievam. Na druhej strane im to však môžem povedať inými výrazovými prostriedkami. A čo sa týka titulnej skladby Hallelujah, myslím si, že pôvodná predloha dostala veľkú inštrumentalitu, v ktorej sa však nestratilo pôvodné textové poslanie. Aj väčšina ostatných skladieb využíva filharmonický zvuk, od ľudového pastorále cez klasické vianočné melódie či americkú zasneženú romantiku až po melodicky mohutné piesne.

Máte k vianočným melódiám špecifický vzťah?


V každých Vianociach je trochu melanchólie. Je množstvo aspektov Vianoc, nie je to len jednoduchá oslava pocitov, ktoré ľudia majú v tomto období. Je tam priestor na duchovno a myslím si, že na novom albume je duchovno výrazné, pritom sa poslucháčovi nasilu nevnucuje. Možno aj preto, lebo nikdy som nemal v pláne hrať prvoplánové vianočné oslavné piesne. Naviac, veľký orchester dokáže vytvoriť obrovské množstvo farieb a emócií. Bola by teda škoda, koncentrovať sa len na jeden aspekt. V každom prípade, vianočné piesne k najkrajším sviatkom roka bezpochyby patria.

Spievate aj svojmu takmer trojročnému synčekovi?

Martinko veľmi rád spieva, má svoje spevníčky. Vyberie si, ktorú pesničku chce a spievame si spolu. Je to fajn, preňho je všetko nové a aj tie najjednoduchšie hudobné postupy sú preňho veľmi objavné. Ten vnútorný princíp hudby totiž funguje. Človek môže počúvať zložitejšiu hudbu, len keď pozná základnú. Inak mu nedáva žiadny zmysel. S Martinkom spievame všetky ľudové piesne. Objavil som v tých jednoduchých piesňach veľkú krásu.  Človek má možno niekedy voči ľudovkám predsudky, pretože nás ich nútia spievať trebárs v škole. Ale stále je to len variant jednej hudby. Nezáleží na tom, že aranžmány sú iné, možno sa spieva o iných veciach, ale ten princíp je rovnaký. Zakaždým ide o vytváranie pocitov.


Čo sa udialo vo vašej hudobnej kariére od čias, keď ste v roku 2009 vyhrali Česko Slovenskú Superstar?

Keď sa ohliadnem za svojou kariérou, tak je to ohromná cesta. Pretože, keď som ako tínedžer začínal s kapelou, spieval som rockový repertoár a sníval som o tom, že natočím CD s orchestrom. V tom období bolo jednoduché založiť kapelu, pretože amatérskych gitaristov, basgitaristov a bubeníkov bolo viac ako hráčov na ostatné nástroje. Vždy som však bol vnútorne  nespokojný a túžil som zahrať si aj s ostatnými muzikantmi, s orchestrom, či s bigbandom. Ale v tom čase si ľudia nevedeli predstaviť, že by som spieval s orchestrom, lebo ma to nikdy nevideli robiť. Potom som nastúpil do Superstar, kde som získal možnosť spievať s obrovským množstvom rôznych súborov – so sláčikovým kvartetom, komorným orchestrom, alebo len s pianom. Nesmierne som si to užíval. Paralelne som študoval klarinet, ale to bolo pre mňa skôr možnosť, ako študovať hudbu a naozaj jej rozumieť. Nikdy som však vážne neveril, že budem sólový klarinetista a budem sa živiť hrou na klarinet. Ale na koncertoch si rád zahrám, je to taká čerešnička na šľahačke, zaujímavá vložka, ktorá veľmi dobre funguje. Môžem sa vložiť do nejakej hudobnej improvizácie, do ktorej by som sa vokálne pustiť nemohol. Je to teda pre mňa zaujímavé, že môžem využiť nejaký melodický nástroj. Okrem klarinetu hrám aj na gitaru, na klavír a tiež na nástroj, ktorý sa nazýva melodika. Je to čosi ako fúkacia harmonika s klávesmi, ktorá znie ako akordeón. Fanúšikovia to radi ocenia.

Zmenili sa fanúšikovia od čias, keď ste spievali v rockovej kapele?


Moje publikum je veľmi rôzne, vidím to na  koncertoch. Myslím si, že je to dané tým, že to nie je hudba vyložene pre mladých ľudí. Pre mňa to v preklade znamená, že to nie je prvoplánová zábava alebo móda. Pretože hudba, to je jedno slovo, ale ukrýva  v sebe obrovské množstvo najrôznejších možností,  najrôznejších hudobných štýlov a spôsobov počúvania. Hudba slúži na zábavu – čo je skvelé – môžem si ísť na koncert zakričať a vybiť energiu. Vnútorne ale asi smerujem k premýšľavejšiemu publiku, ktoré nehľadá len zábavu a módu, ale ľudia hľadajú niečo, čo ich zaujme, čo sa ich dotkne aj inak. Medzi mojimi poslucháčmi je veľa žien, mladších i tých starších.  Skôr  je to o človeku, čo od toho očakáva. Je tam množstvo ľudí, ktorí si idú vypočuť, ako spievam a iné nie je pre nich  dôležité. Keď by som mal porovnať fanúšikov, keď som spieval v kapele a tých dnešných, istý rozdiel tam je. Pokiaľ totiž mladý človek má rád nejakú kapelu, ide na jej koncert, lebo chce počuť hit, ktorý sa dookola hrá v rádiách.  Ak spevák nemá napríklad svoj deň a na koncerte nezaspieva dobre, fanúšikom to nevadí. Chcú sa baviť, počuť svoje obľúbené pesničky a nejaký ten nezdar spevákovi prepáči. Ale pokiaľ človek ide na sólového speváka,  zaujíma ho jeho jedinečný hlas a ako tie piesne zaspieva.

Byť sólistom je ťažšia cesta. Nemôžete sa skryť za kapelu…

Presne tak,  ale neľutujem to. Myslím si, že aby človek mohol nejak fungovať, a to nielen v hudobnej branži, mal by nasledovať svoje osobné presvedčenie a byť spokojný s tým čo robí. Veď prečo človek pracuje? Preto, aby bol šťastný.

Chodievate na hodiny k hlasovému pedagógovi?

Nechodím. Vždy som bol v tomto samorast a verím, že popový spev je hlavne o jedinečnosti človeka a prirodzenosti. Ale pokiaľ narazím na nejaký problém, ktorý nepôjde prekonať, tak to, samozrejme, budem  konzultovať s niekým, kto tomu rozumie. Rád čítam knižky o anatómii hlasu, zaujíma ma, ako ten hlas funguje.

Martin Chodúr so svojou rodinou/foto: FB Martin Chodúr

Máte nejaké métu, ktorú by ste chceli ako spevák dosiahnuť?

Je to neustály proces, ktorý nikdy nemôže skončiť a ani nechcem, aby skončil. Zlepšovať sa ako spevák je niečo, čomu sa venujem každý deň. Každá skladba, ktorú spievam má množstvo technických problémov, ktorým rád čelím a rád tie veci systematicky riešim. Je to asi pozostatok z čias môjho štúdia na konzervatóriu a hry na klarinet. Tam, keď človek dostane noty, pieseň zo začiatku vôbec nezahrá. Cvičí poctivo určité časti, potom nastupuje proces spojovania tých častí a nakoniec je z toho konkrétna skladba. A ja to rád aplikujem aj na popové piesne. Často totiž nie sú ľahšie, než klasická tvorba. Naopak, niekedy bývajú ťažšie. Pre mňa napríklad bola obrovský výzva, keď som spieval piesne v programe Od Lady Carneval k Drakulovi, venovanom nedožitým osemdesiatinám skladateľa Karla Svobodu a piatemu výročiu smrti režiséra Jozefa Bednárika. Boli to piesne, v ktorých som sa dostal zo svojej komfortnej zóny. Sú nesmierne ťažké, naviac, napísané na telo iným spevákom. Mal som k nim pristúpiť po svojom, ale zároveň ich s prehľadom technicky zaspievať. Neviem, či by som to pred rokmi dokázal. Fanúšik si možno ani nevšimne, kam sa ten spevák posunul, ale ak porovná niečo, čo počul pred desiatimi rokmi s tým, čo počuje dnes, tak ten rozdiel je veľký a bude veľký zas o ďalších desať rokov.

Môže vás zaujať:

Bývalý stavár, spevák Peter Lipa sa dožíva 75 rokov 


Komentáre (1)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *