Blogy

Mať rád a rád čítať nestačí, vďaka Vám!

Tesne pred pandémiou koronavírusu sa ma spýtala známa, čo to znamená, keď hovorím, že sa snažím, viac či menej úspešne, žiť život v súvislostiach.

Vysvetľovala som jej to rovnako, ako to od vzniku portálu DALITO vysvetľujem dookola najbohatším firmám a agentúram, ktoré chcú mať na Dalito reklamný článok.

Život v súvislostiach podľa DALITO


Koronavírus nás mal vraj niečo naučiť. No, neviem, lebo kým najviac vyplakávajú „zavodysti“, ja dookola odpovedám na maily, prečo si nemôžem dovoliť uverejňovať reklamu zadarmo:

„Koronavírus je aj šancou pochopiť, ako veľmi napriek dočasnej izolácii jeden od druhého závisíme. Máme šancu porozumieť, aké neviditeľné vzťahy fungujú v jednotlivých ľudských činnostiach. Dalito.sk správy bez poplatku zverejňujeme len klientom Dalito, ktorí si u nás zaplatili reklamu aj počas  „časov blahobytu“ a tým podporili médium ešte pred koronavírusom, aby mohlo fungovať aj  ďalej. A správy vo verejnom záujme, na ktorých nemá nikto nijaký zisk, ani reklamný o „šírení dobrého mena“ firmy.

V prípade, ak máte záujem aj v budúcnosti spolupracovať s médiom, ktoré Vás nenechá v štychu v ťažkých časoch, neváhajte využiť našu cenovú ponuku: https://www.dalito.sk/cennik-inzercie/ .  Áno, koronavírus možno zmení veľa, možno nie ľudí, ale postoj k životu v súvislostiach snáď áno: https://www.dalito.sk/rekord-citanosti-dalito-ktory-netesi-lebo-zije-zivot-v-suvislostiach/ . Ďakujeme, že aspoň v ťažkých časoch chápete, že Dalito nie je financované z verejných zdrojov a nezarába na štátnych zákazkách,  a DALITO musí platiť šeky a faktúry aj v dobrých, ale hlavne zlých časoch,“ rozposielam ako šéfredaktorka dookola každý deň.

Tak ako predtým, aj počas koronavírusu som sa dozvedela, že klient, ktorý tohto PR manažéra so 100% istotou za jeho prácu platí, nemá na článok peniaze. Vraj ma chápu, ale aj tak nezaplatia.

Pravidelne sa po upozornení, že aj DALITO platí faktúry dozvedám, ako som niekoho, kto chce článok zverejniť zadarmo prekvapila, lebo si myslel, že mi úprimne záleží na šírení dobrého mena úspešných. Raz mi dokonca napísal človek, ktorý za veľké peniaze od farmaceutickej firmy pripravoval preventívnu kampaň: „Myslela som si , že máte srdce a ak Vám na smrteľne chorých záleží, tak to urobíte zadarmo.“

Milovať nestačí


Na DALITO často dostávame uznanlivé reakcie. Dokonca sme pre niektorých inšpiratívni. Slová uznania vždy potešia. A vždy si ich aj nesmierne vážime. S veľkou pokorou však musím nahlas napísať, bohužiaľ, toto nestačí!

Za prácou v online svete je totiž enormné nasadenie aj investície. Svoju prácu milujeme, no nie je to len „zábavka“. Naopak, vyžaduje si množstvo investícií, ktoré však musíme zarobiť. A ten žurnalistický „online“ nepatrí medzi ľahké. Čitatelia či diváci sú pre nás najdôležitejší. Snažíme sa im vychádzať v ústrety a robiť si našu prácu čo najlepšie. Počúvame ich rady, aj keď sami oveľa skôr vieme, čo by bolo najlepšie. Na to však potrebujeme zarobiť či finančne podporiť.

Stačí jedno euro mesačne podpory od každého čitateľa jeho obľúbeného portálu a nikto v online priestore sa už nemusíme báť o jeho existenciu. Rady, ako to máme robiť,  však dostávame v stovkách, bez ohľadu na to, akú investíciu si to vyžaduje. Samozrejme, aj nadávok.

Dokonca pre obyčajný názor a obyčajnú snahu, aby sa aj na Slovensku počas koronavírusu dodržiavali základné ľudské práva som dostala správu, že patrím, ako Slovenka uviaznutá za hranicami, do plynu. Naozaj, nie je to ľahké, nájsť v týchto časoch odvahu a napísať otvorene názor. Ak s ním niekto nesúhlasí ukameňuje vás verejne, alebo opľuje či „spáli“ už menej odvážne v Messengeri.

Ale nie o takých som chcela. Vďakabohu za každú vašu podporu pre Dalito. V časoch koronavírusu ešte viac. Za každých 5 eur podpory, ktorú dostalo od vás  DALITO v najťažších časoch pandémie. Nesmierne ďakujem všetkým, od ktorých som darovanú sumu našla na účte pri mesačnej uzávierke. Len chcem, aby ste vedeli, že si to nesmierne vážim.

„Kšeft roka“

Neživím sa kšeftom roka, napriek tomu potrebujeme zarábať. Minimálne na faktúry a ľudí, ktorí si to zaslúžia. Verte, ale aj nie, od 14. septembra 2017, kedy vzniklo DALITO, som si nevyplatila cent na mzde. Na prvom mieste sú faktúry a ľudia. Všetko čo som mohla, vyplatila som.


Aj keď online priestor je zadarmo, pre jeho tvorcov nie. A len slová uznania či smútok nad tým, ktorý portál komu bude po koronavíruse chýbať, keď zanikne, nestačia.

Držím  palce všetkým, ktorí vedia, aký je online priestor šialene náročný na to, aby vôbec niekto prežil. Nech im je všetkým dovolené ostať pri tom, čo robia najlepšie.

Hlboko sa skláňam pred všetkými, ktorí podnikajú v online. Aby neboli vystavení podráždeným reakciám, keď si za svoju prácu legitímne pýtajú odmenu. Aby to už nebolo také typicky slovenské…

A ešte hlbšie sa skláňam pred všetkými podporovateľmi a čitateľmi, mojimi kolegami a klientami DALITO, ktorí to doteraz pochopili, chápu a evidentne chápať aj budú. Lebo žijú život v súvislostiach, rovnako ako DALITO. VĎAKA VÁM!!!

P.S. V pondelok nastupujem na brigádu do pomyslenej prvej línie. Aby mohlo DALITO fungovať aj ďalej a aspoň na čas som sa vzdialila od počítača aj so správami o tom, že patrím do plynu.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *