Máte termín očkovania proti Covid-19 a zamestnávateľ vám odmietne dať pracovné voľno? Nahláste ho inšpekcii

Slovensko patrí medzi krajinami Európskej únie, kde stále očkujú málo obyvateľov. Slovensko sa dlhodobo umiestňuje na posledných priečkach. Minister zdravotníctva SR Lengvarský (nom. OĽaNO) to obhajuje tým, že ale veď horšie je na tom ešte aj Bulharsko a Rumunsko.
Očkovanie proti Covid-19 nie je len vo verejnom záujme, ale na bezpečnom pracovnom prostredí by malo záležať aj zamestnávateľom, aby zbytočne nemuseli opäť zatvárať svoje prevádzky. Napriek tomu sa stále nájdu takí, ktorí očkovanie zamestnancom komplikujú. Napríklad tým, že pre očkovanie ich nútia vybrať si dovolenku alebo náhradné voľno. Prípadne po očkovaní sa musia vrátiť okamžite na pracovisko. Ak majú po očkovaní vedľajšie účinky, ako zimnicu, teplotu alebo bolesť hlavy, musia predložiť PN-ku, alebo si vybrať dovolenku.
Dalito.sk oslovilo rezorty zdravotníctva aj sociálnych vecí s otázkami, ako takýmto zamestnancom, ktorí sa chcú nechať zaočkovať môžu pomôcť tak, aby na to nakoniec finančne nedoplatili, prípadne si nemuseli čerpať dovolenku. Tá je totiž zo zákona určená na zotavenie (§ 100 – § 117 ZP) a je výlučne osobným právom zamestnanca, ktorý má ústavnoprávny charakter (čl. 36 Ústavy SR). Dovolenka slúži na regeneráciu fyzických i psychických síl zamestnanca a na oddych od práce a nie liečbu vedľajších účinkov vakcín, ktoré ako jediné pomáhajú proti šíreniu nového koronavírusu.
Na otázky odpovedala Eva Rovenská, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na reakciu MZ SR stále čakáme.
Uvažuje rezort o tom, že bude motivovať ľudí aj tak, že by im štát preplácal náhradu mzdy aspoň za dva dni, pre ktoré pre očkovanie musia opustiť zamestnanie? Napríklad v deň očkovania a ďalšie dva pre prípad vedľajších účinkov?
Zamestnávateľ má možnosť motivovať svojich zamestnancov k očkovaniu prostredníctvom rôznych benefitov (deň voľna navyše, finančný príspevok a pod.). Pre zamestnávateľa je výhodou mať na pracovisku zaočkovaných zamestnancov. Preto by malo byť v jeho záujme svojim pracovníkom vyjsť pri očkovaní v ústrety.
Čo majú zamestnanci robiť, ktorých zamestnávateľ nechce ospravedlniť zo zamestnania v deň očkovania?
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z dôvodu vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca v zdravotníckom zariadení. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. V prípade, že zamestnávateľ nechce zamestnancovi poskytnúť pracovné voľno, môže sa zamestnanec obrátiť na inšpekciu práce, ktorá podnet prešetrí: https://www.ip.gov.sk/podat-podnet-na-vykonanie-kontroly/
Na čo majú zamestnanci, živnostníci či podnikatelia nárok, ak sa dajú zaočkovať a ďalšie dva dni nemôžu pracovať, pretože majú nežiadúce vedľajšie účinky? Kto im nahradí aj ušlú mzdu?
V prípade, že má zamestnanec silné vedľajšie účinky, môže ísť na dočasnú PN (dostane náhradu príjmu od zamestnávateľa), môže sa dohodnúť na čerpaní dovolenky, resp. sa dohodne na náhradnom voľne.
Za rezort zdravotníctva reagovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa MZ SR. Ak uvažujete o náhrade PCR testu z verejného zdravotného poistenia neočkovaným, ako zvýhodníte očkovaných, ktorí na to pre vedľajšie účinky doplatia dvoma dňami absencie v práci, či si preto musia vybrať dovolenku?
Najväčším benefitom pre zaočkovaných je ochrana zdravia a životov. Očkovanie je účinnou prevenciou primárne pred vážnym priebehom ochorenia, ak sa človek nakazí vírusom. Otázka benefitov je predmetom odbornej diskusie, v prípade zmien v tejto oblasti budeme včas informovať.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)