Máte vlastnú firmu? Šetrite tam, kde to má zmysel

Dalito.sk/ilustračné foto: Jirapong Manustrong / Shutterstock.com
PR -

Dosiahnuť efektívny chod firmy býva často umením. Sú totižto tenké hranice medzi maximálnou efektivitou a prehnaným šetrením, či utrácaním. Nájsť vhodný kompromis je tak znakom dobrého vedenia.

Nebráňte sa investíciam, ktoré sa vám vrátia

Možno sa pýtate, čo je zlé na prehnanom šetrení. Aby sme to rozvinuli. Niekedy je dobré niečo z firemného rozpočtu „obetovať“ pre spokojnosť vašich zamestnancov. Napríklad, nenechajte ich nosiť si do práce vlastnú kávu. Kúpte kávovar, zabezpečte pravidelné dodávky lahodnej kávy do firmy a rána, či prestávky vašich zamestnancov budú o to príjemnejšie. Aj takéto drobnosti totižto často rozhodujú o spokojnosti ľudí vo vašej firme.

Niekedy dokonca môžete úporným šetrením dosiahnuť pravý opak, horšie ekonomické výsledky vašej firmy. Že nerozumiete? Veľa firiem sa totižto snaží napríklad robiť si marketing samostatne. Tento trend začal hlavne s nástupom internetu a rozmachom online marketingu.

Začať propagovať svoju firmu reklamou v Googli a obzvlášť na sociálnych sieťach je totižto ľahké. Ak to však chcete robiť naozaj efektívne a nevyhadzovať zbytočne peniaze, to už ľahké zďaleka nie je. Preto nešetrite a najmite si reklamnú agentúru, ktorá má tieto veci v malíčku. Síce budete musieť do reklamy investovať viac, ale tieto financie sa vám rýchlo vrátia.

Najlepšie sa šetrí, keď nemusíte robiť kompromisy

Kde ale naozaj môžete ušetriť? Napríklad pri kúpe počítačov do firmy. Ale nie tak, že pre svojich zamestnancov kúpite tie najlacnejšie počítače. To je totižto mylná predstava mnohých ľudí, že na kancelársku prácu stačia najslabšie počítače na trhu.

Pre zamestnancov je potom práca na takýchto počítačoch často utrpením. A hlavne je menej efektívna ako by mohla byť. Aj na pohľad jednoduché operácie totižto môžu vyžadovať aspoň ako taký výpočtový výkon. Ušetriť sa však dá tým, že pokiaľ to nebude potrebné, nekúpite nové, ale spoľahlivé repasované PC. Naviac tým neušetríte len firemný rozpočet, ale aj prírodu, keďže dáte počítačom, ktoré ešte môžu roky poslúžiť, druhú šancu.