Stĺpčeky

Materský inštinkt

Proces s obvinenými z príprav a chladnokrvnej vraždy Jána a Martiny je historickým míľnikom pre našu krajinu. Je zároveň aj obrovskou satisfakciou pre matky zavraždených.

Keď sme sa dozvedeli o tej ohavnej vražde, zjednotili sme sa a vyšli do ulíc. Ukázali sme, že nám nie je jedno, že v našej krajine vznikli podmienky, ktoré tolerujú rozkrádanie štátu také bezbrehé, že brutálna vražda Jána a Martiny mala byť pre nás výstrahou a nie mementom.

Keď sme stáli v uliciach, volali sme po obyčajnej spravodlivosti. V mene matiek a príbuzných zavraždených. Prosili sme, aby sa skončil marazmus a beznádej, ktorá sa tiahla ovzduším a všetkými odvetviami nášho štátu. A hoci naše prosby boli odvážne, neverili sme, že sa tak skoro dočkáme procesu. A v tvárou tvár budeme čeliť rýdzemu zlu.


Keď sa Zlatica Kušnírová postavila na súde zoči voči Alene Zsuzsovej, spoznali sme ozajstný materský inštinkt. Matka sa postavila matke. V takom súboji niet víťaza. Obe boli porazené. Jedna zúfalá a druhá tiež matka. Jedna ponížená a druhá… obe pokorili slzy, ktoré zaliali ich tváre. Jedna vedela, že zlo jej zobralo to najcennejšie, druhá, môžeme sa len domnievať. Obom však jednoznačne zlo zobralo ich vlastné deti.

Keď sledujeme tento historický proces, uvedomujeme si jedno. Že so zlom sa nevyjednáva. Že zlo môže zvíťaziť, len keď slušní ľudia neurobia nič. A my sme to dokázali. Mrzli sme na námestiach s prázdnymi rukami. Ohrozili sme svoju bezpečnosť a mlčky bojovali za spravodlivosť. Tichou vzájomnosťou a nebojácnosťou sme pomohli odhaliť konkrétne tváre zla.

Keď premýšľame čo bude ďalej, nezabúdajme na túto našu tichú odvahu. Skrýva sa v nej obrovská sila maličkej krajiny a odkaz Jána a Martiny. Nie sme bezmocní. Spolu to dokážeme. Voľbami kreslíme tvár a nasycujeme atmosféru okolo nás na dobu určitú. Nebojme sa chýb. Vnímajme materský inštinkt, ktorý nikdy nechce zle. Je v ňom odveká sila, bojovať za svoje dieťa do posledného dychu. Aj napriek nekonečným prekážkam a podobám zla.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *