Blogy

Matovič ako Caligula. Nájde mu niekto koktavého strýca? Koktanie nie je podmienkou

Od nástupu do premiérskeho kresla nás Igor Matovič (OĽaNO) opakovane presvedčuje o svojej profesionálnej a osobnostnej nezrelosti, ktorá je v ostrom rozpore, ba priam sa vylučuje, s týmto vysokým štátnickým postom. Zbrklé neuvážené vyhlásenia, urážanie každého kto má iný názor (od bežných občanov, cez vážených odborníkov až po prezidentský úrad), obviňovanie profesionálov z konšpirátorstva a slovník štvrtej cenovej skupiny, skutočne vzbudzujú skôr strach a obavy o budúcnosť než nádej alebo dôveru.

Keď sa obzriem na posledných pár týždňov, tak, okrem tých ktorí s ním bezvýhradne súhlasia (alebo sa aspoň tak tvária), nie je asi medzi nami občan, ktorého by nejakým svojim vyhlásením neurazil. A tak ako sa správa k nám sa pravdepodobne správa aj ku svojim najlbližším spolupracvoníkom a kolegom vo vláde.

Snaha byť prví


Ako ináč si vysvetliť fakt, že napriek nesúhlasu, výhradám a odporu odbornej i laickej verejnosti, sa mu darí presadiť každý svoj zbrklý a nepremyslený nápad. Naposledy ním bolo, odborníkmi a profesionálmi výrazne nedoporučované, celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19.

V snahe pritiahnuť pozornosť Európy aj zvyšku sveta je ochotný uvrhnúť občanov aj samosprávy do niekoľkodenného chaosu, strachu a neistoty čo sa stane ak sa tejto premiérovej hry na prvenstvo nezúčastníme. A pretože potom čo sa už viac než týždeň nemôžeme slobodne pohybovať, nám kvôli neúčasti na testovaní hrozí ďalších desať dní domáceho väzenia (pričom mnohí stratia príjem alebo rovno pracovné miesto), stojíme vo frontách na potvrdenie o negativite. A ešte aj opätovne budeme.

Vedci, lekári aj akademici sa zhodujú na tom, že našou najsilnejšou zbraňou je dodržiavanie opatrení, ktoré obmedzujú koncentráciu na nevyhnutné minimum. Podľa predbežných výsledkov vychádza z celoplošného testovania jedno percento pozitívnych (prípadne falošne pozitívnych) testovaných. Keď to trochu preženieme, dalo by sa povedať, že negatívni sme skoro všetci.


„Vstupenky na slobodu“

Ako povedal náš premiér, testom sme si kúpili vstupenky k slobode. Takže my všetci, ktorí sme doteraz zodpovedne rešpektovali všetky opatrenia, sa vyhrnieme do ulíc, reštaurácií a obchodov, pretože máme potvrdenie. A možno pokazíme všetko čo sme opatreniami dosiahli doteraz. Kedy aj premiér konečne pochopí, že nie testy sú kľúčom k slobode, ale profesionálne zdôvodnené a s odborníkmi z rôznych oblastí skonzultované a odsúhlasené opatrenia na spomalenie šírenia vírusu. Nechcem si predstaviť aký tromf dá toto jedno percento do rúk ozajstným konšpirátorom a popieračom. Teraz už naozaj môzu povedať: “A kde je vírus?”

Matovič ako Caligula


Jeden z rímskych imperátorov, Caligula, tiež útočil (vtedajšími zbraňami) na všetkých, ktorí ho nevelebili. Pohŕdal senátom, v tom čase najváženejším úradom v ríši, tak ako Igor Matovič pohŕda profesionálmi, ktorých názor má  odborná aj laická verejnosť v úcte. Keďže sa mu nikto nepostavil, cítil sa všemohúci – a presne tak sa Igor Matovič musí cítiť teraz, keď mu prešla táto absurdita, ktorá nemá v civilizovanom svete obdobu.

Vo svojej samoľúbosti a honbe za chimérou divinity vyhlásil Caligula vojnu moru. Vyhnal vojsko na pobrežie a nechal zatrúbiť do útoku. Potom prikázal vojakom, aby si naplnili helmy aj vrecká mušľami a priniesli ich do Ríma ako vojnovú korisť.

Do mesta sa vrátil ako víťaz. Vojakom, nechápavo stojacim s prilbicami plnými mušlí, povedal: “Teraz buďte šťastní, lebo ste bohatí.” (Suetonius, Život Caligulu).


A tak aj my stojíme pred odbernými miestami, s potvrdením o negatívnom výsledku (o ktorom sme nepochybovali), a cítime sa ako tí žolndieri, ktorých oklamal pomätený veliteľ. Áno, po deviatich dňoch zákazu vychádzania sa môžeme voľne pohybovať aj v inom čase než v noci. Ale, tak ako sa nedá trúbením k útoku a zbieraním mušlí zvíťaziť nad morom, tak sa nad nepriateľom akým je SARS-CoV-2 nedá zvíťaziť  plošným testovaním zdravých ľudí. A ak si premiér myslí, že z tohoto boja vyšiel ako víťaz, tak Boh ochraňuj Slovensko. Čo bude na jar?

Koktavý strýc Claudius

Jediným človekom, ktorý bol schopný aspoň trochu korigovať imperátorovo počínanie, bol jeho koktavý strýc Claudius. Práve preto, že bol rozumný a vzdelaný vedel, že s ním nemôže jednať ako so seberovným. Namiesto pomenovania vecí pravým menom, dokázal jeho pohnútky zvrátiť figliarstvom.

Keď chcel Caligula vymenovať za konzula (v tej dobe najvyššia funkcia v Ríme) svojho koňa, Claudius ho presvedčil, aby to nerobil nie preto, že kôň je jednoducho kôň, ale preto, že nemá dostatočný majetok, ktorý sa pre túto funkciu vyžaduje.

Páni ministri, poslanci, poradcovia, všetci, ktorí máte prístup k premiérovi, nenájde sa medzi vami Clau-Clau-Claudius? Koktanie nie je podmienkou.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *