Matovič má ale pravdu. To vážne?

Dalito.sk/Brigádny generál MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH je slovenský generál a lekár, v súčasnosti minister zdravotníctva SR (nom. OĽaNO)/foto: MZ SR

V jednom má Igor Matovič (OĽaNO) naozaj po dlhom čase, ak niekedy vôbec mal, pravdu. Myslíte si, že keby mohli, zdravotníci by dnes radšej nedovolenkovali? Že by nezbalili torzá svojich rodín, ktoré už dva roky ohrozujú aj na zdraví a neodleteli by čo najďalej od slovenskej banánovej krajiny, pre ktorú robia?

Nie, veľmi sa mýli ten, kto si myslí, že ministrovi zdravotníctva Lengvarskému dovolenku v Ománe závidím. Nemám čo, pretože takých dovoleniek si kedykoľvek a kdekoľvek vo svete môžem každoročne dovoliť niekoľko. Ale to, čo v týchto ťažkých časoch urobil akože generál nielen boja proti Covid-19, by žiadny ani kapitán svojim vojakom v prvej línii nikdy neurobil. Príčetný určite nie. Takto sa predsa nemôže správať žiadny generál prvej línie v krajine, ktorá patrí medzi najhoršie na svete!  

To akože vážne? 

To vážne? To vážne dokázal zo seba vypustiť taký pľuvanec do tváre všetkým slušným a vyčerpaným zdravotníkom, ktorí aj jemu v týchto dňoch zachraňujú zadok tým, že si vlastne ani o dovolenku nemôžu požiadať? To vážne?

Po tomto fatálnom prešľape ministra zdravotníctva sa už zdravotníkom začínam fakt čudovať, prečo na tie dovolenky neodletia tiež. Kým to totiž budú držať na úkor vlastných rodín a zdravia, tak načo niečo meniť, však aj tak sa točí…

V čakárni na očkovanie sú tisíce ľudí a k očkovaniu sa nevedia dostať. Tesne predtým, ako sa nad Slovenskom zatiahne čierny mrak omicronu, bez serióznej prípravy a zmeny, minister si aj s rodinou odletí na dovolenku? Však si potrebuje oddýchnuť?! A nezabudne ešte predtým ľuďom pripomenúť, že v boji s covidom urobia najlepšie, ak obyvatelia nikde nebudú cestovať, vlastne ani jesť, najlepšie ani nevychádzať? To akože vážne? 

Pľuvanec do tváre

Lengvarský oznámi, že po krajine rozloží covidové poľné stany s vojenskou medicínou (chápte, ľudia tam budú umierať, lebo ich nebude mať kto poriadne ošetrovať-budú vyberať) a odíde na dovolenku? To vážne? Ale však zariadil, že ho zastupuje štátny tajomník? To vážne? A čo urobil preto, aby mal kto zastúpiť vyčerpaných lekárov a zdravotníkov, aby si mohli počas sviatkov oddýchnuť aj oni? Nič? To vážne?

Lengvarský dnes napľul do tváre všetkým zdravotníkom. Matovič mal pravdu, miesto toho, aby čo najrýchlejšie riešil aspoň doočkovanie, on je unavený…. Inak, keď očkujú za hranicami treťou dávkou, na mnohých miestach prísne všetkých oddeľujú od prvoočkovaných, pán minister. A na Slovensku?

Nie je to už vaša chyba?

Milí zdravotníci, kašlite už na to, urobte to tak, ako poštári v ČR. Vyhláste štrajk a robte jedine podľa zákonníka práce. Nič tým neporušíte (rovnako ako minister zdravotníctva), len budete pracovať podľa platnej zákonnej normy, ktorá jednoznačne nedovoľuje nadčasy a nasadenie, ktoré predvádzate. Verím, že ľudia vás podporia. Aj tak mnohí z tých, čo sa dnes dostanú do nemocnice vami opovrhujú, či dokonca na vás útočia. Že budú ešte viac umierať ľudia? No a čo. Nie je a nebude to nikdy vaša vina. Vina to ale môže začať byť v momente, keď si ľudia uvedomia, že ak to takto budete ďalej umelo zachraňovať, rýchlo sa môžete stať spolupáchateľmi politického diletantizmu a aj úmrtí nevinných ľudí, ktorí sa svojej operácie nedožili.

Karibik je dobrý nápad

Okrem toho, ak pandémia o rok či dva skončí, v zoznamoch čakajú pacienti (ak sa dožijú), pre ktorých sú v týchto mesiacoch aj rokoch operačné sály zatvorené. A tých bude potrebné dooperovať. Koľko ich bude a koľko to zasa bude trvať? A guľa sa len nabaľuje….  Však to sami poznáte. Cintoríny sú plné nenahraditeľných. Aj lekárov a zdravotníkov…

Tak, a s touto zásadnou myšlienkou si sadám za prehľad destinácií aj ja. Tiež si potrebujem oddýchnuť od toho slovenského hnusu. Tam, kde to milujem. Karibik je dobrý nápad!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)