Matovič nikam neodchádza, rozvrat bude pokračovať

Dalito.sk/Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) ešte ako poslanec NR SR/foto: KNR SR

Svojho času Fico s úškrnom utrúsil prezidentovi Kiskovi, že nikam neodchádza. Teraz Matovič odkázal celej verejnosti, že neodchádza. Síce bez toho hlúpeho úškrnu, ale rovnako cynicky.

Odchodom Richarda Sulíka z vlády a SaS z koalície sa spory a útoky neskončia. A neskončí sa ani facebooková politika a ani ten psychedelický rozvrat politiky. Človek, ktorý by v každej civilizovanej krajine už dávno musel odstúpiť po prevalení škandálu s diplomovkou, naďalej demoluje politiku, šliape po demokratických pravidlách a útočí všetkými smermi. O paranoidných sklonoch ani nehovoriac. No dobre, na určenie diagnózy sú povolanejší iní odborníci.

Chorobne potrebuje nepriateľa

Matovič potrebuje nepriateľa a keď ho nemá, vyrobí si ho. Inak fungovať nevie. Na každej tlačovke predvádza emočne vydieračskú sebaľútosť a cynické útoky proti prezidentke i všetkým, ktorí si mu dovolia oponovať. Nehovoriac o facebookových výpadoch. Celá jeho politika je postavená na vlastnom egu a nutkavej potrebe mať nepriateľa. Tieto osobnostné defekty odchodom SaS z koalície nezmiznú. Pretože taká je jeho osobnostná štruktúra.

To všetko bude pokračovať, pretože tak sa rozhodol Matovičovi posluhujúci premiér Heger a tak sa rozhodli poslanci OĽaNO na žúrke. No dobre, team buildingu, ale veď rozumieme. Matovič ich potreboval mať pred vypršaním ultimáta pod kontrolou a za ich prostoduchú poslušnosť im daroval výlet s wellness, masážami a žúrkou. No nemajte radi takéhoto šéfa. Aj keď má rekordne vysokú mieru nepopularity, všakže.

Ministri za SaS vrátane ministra Korčoka sa jasne vyjadrili, že s Matovičom už ďalej nemôžu pokračovať a že na vláde sa za jeho nápady museli hanbiť. To si vieme predstaviť. 

Falošný naratív

Aby to minister financií celé zakryl, respektíve, aby predhodil obraz vinníka, vytvára nový naratív o povalení vraj tretej protikorupčnej vlády. Pre poriadok si teda pripomeňme, že tú, ktorú myslí ako prvú, povalil aj on, má na jej páde rovnaký podiel ako Sulík. Bodka.

No a tieto dve Matovičove vlády nie sú žiadne protikorupčné. Neupadajme do ilúzií a fantazmagórií. Protikorupčná vláda sa správa inak. Ani prvá Matovičova vláda ani táto druhá neprijala jediný významnejší zákon, ktorý by zužoval priestor pre korupciu a pokračoval by tiež v koncepte otvoreného vládnutia. Ani len zákon o lobingu.

Avšak súčasnú vládu nikto nepovalil, pokračuje síce ako menšinová, ale pokračuje. Zatiaľ. Počkajme si na prvý väčší spor a na ďalšie spojenectva OĽaNO s fašistami.

No áno, pred súdom skončili viaceré osoby, ktoré sa podieľali na zmafianizovaní štátu. A na čele polície dnes stojí dôveryhodný človek. To je obrovská zmena. Lenže výpočet dôvodov pre pochvalu sa tu začína aj končí.

Profesionálny rozbíjač všetkého bude vo svojej rozvratnej politike a arogantnej rétorike pokračovať. Jednoducho to nedá. A môže to byť ešte horšie než doposiaľ.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)