Matovič sa dnes postaví vedľa francúzskeho veľvyslanca v SR. Že ho hanba nefackuje

Dalito.sk/FB Igor Matovič 3. 2. 2021 počas prijatia francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom : "Keď začne pršať v strede tlačovky ... a vy máte vedľa seba gentlemana,) #SilnáEurópa."

Matovič pri príležitosti roku prvého prípadu pacienta s Covid-19 na Slovensku konečne verejne priznal, že porušoval covid opatrenia a si ich aj niekedy zľahčoval, vraj ako mnohí. Tak teda ja nie a nad rámec ich dodržiavam dodnes aj s najbližšími. Ešte aj keď oslovoval nevestičky, dcéra zrušila svadbu. A už aj druhý termín 17. júl 2021. Tak len, aby Matovič vedel, že aj takí sú občania Slovenska, nie sú všetci ako on.  Upozorňovala som takmer rok, že on podľa seba súdi všetkých.

Tlačový odbor Úradu vlády SR oznámil, že Matovič (OĽaNO) sa dnes na tlačovej konferencii postaví vedľa francúzskeho veľvyslanca v SR  Christopha Léonziho . Témou ich vystúpenia v Bojniciach bude : Gesto priateľstva a európskej solidarity od Francúzska.

Rovno som si spomenula na Matovičove vyjadrenia z jari 2020, keď vo Francúzsku kolabovalo zdravotníctvo, zomierali ľudia, kým Matovič sa hrdo búchal do hrude, že s covidom bojujeme najlepšie v EÚ. Lekári a zdravotníci nielen vo Francúzsku prehrávali so smrťou, Slovensko denne ústami Matoviča počúvalo, že sme najlepší a európskym ostrovom Nádeje. Spozornela som a upozornila, že sa veľmi rýchlo môže stať ostrovom Beznádeje.

Bývalý prezident Václav Havel povedal: Najlepšia cesta k vlastnému nešťastiu je zakrývať si oči pred nešťastím iných.” 

V čase, keď Francúzsko prosilo členské štáty o pomoc rovnako, ako dnes Slovensko, v čase, keď sme v slovenských nemocniciach počítali Covid pacientov na jednej ruke, Francúzom volajúcim po pomoci tento Matovič odkázal, že tých štyroch francúzskych pacientov v pokoji môžu poslať, keď ich pošlú aj so zdravotníckym personálom. Teda presne tým, ktorý vo Francúzsku nestíhal zachraňovať životy. Povedal to v čase, keď aj v Českej republike praskali nemocnice, napriek tomu susedia Francúzom podali pomocnú ruku v Brne. Presne, ako to Matovičové oddelenie dnes píše v tlačovej správe, Česi podali Francúzom pomocnú ruku, ako gesto priateľstva a európskej solidarity. Čo si myslíte, koľkí premiéri EÚ nám dnes odkážu to čo Matovič na jar Francúzom? Že môžeme poslať pacientov, ale aj s personálom? Čo myslíte?

Strašne sa za Matoviča hanbím dodnes, strašne. Nielen pred francúzskymi občanmi, ale o pár dní sa stretnem aj s ukrajinskými. O to viac som nesmierne hrdá na to, že som Európanka. Každým vyjadrením Matoviča viac a viac. Viac si uvedomujem, ako je pre mňa dôležité byť súčasťou humánneho a solidárneho celku, akým EÚ evidentne dodnes je. A to aj napriek tomu, že iba dve krajiny tohto spolku začali napriek solidárnej dohode EÚ očkovať proti Covid-19 o deň skôr. Áno, jedna z toho bola aj Slovensko. A potom Matovič s Krajčím vykrikovali, že sme „prví“.  Aj vtedy som sa strašne hanbila, za nich.

Tak len, aby sme nezabudli, lebo my tak radi a rýchlo zabúdame vždy, keď sa nám to hodí.  Keď opäť bude mať dnes Matovič plné ústa gesta priateľstva a európskej solidarity. Mňa za neho bude hanba fackovať, ale vedľa neho bude dôstojne stáť zrelý Európan, ktorému opäť nebude siahať ani po členky.  Lebo presne takí sú nielen Francúzi. Aristokraticky vznešení, a áno, aj so sociálnym cítením vycibreným európskou solidaritou. A opäť nám budú pomáhať.

Želám nielen Francúzom len to najlepšie. Viem, že dnes už očkujú celé mestá a mestečká už od veku 50+. Veľmi im držím palce, aby sa z najhoršieho dostali čo najskôr. Aby sme sa tam mohli vrátiť aj my čo najskôr rovnako, ako sme k nim radi chodili viac ako dvadsať rokov. Nasať tú pravú atmosféru európskej úrovne a rozhľadenosti. Všetko len to dobré želám aj Slovensku, ktoré to tak úprimne pred rokom myslelo aj so zmenou v slušnú krajinu. Túžilo po nej desaťročia. Bohužiaľ, po roku musím skonštatovať, že po nej túžime ešte viac.

Takže, milé Francúzsko, ďakujem za vašu veľkorysosť, nech je to dnes čokoľvek. Za vaše gesto priateľstva aj európskej solidarity. Chcem len, aby ste vedeli, že stále na Slovensku žije množstvo slušných ľudí, ktorým nie je jedno ani to, ako sa máte vy, keď vám je najťažšie. Rovnako ako vám. Takže vám z celého srdca prajem to vaše jedinečné: Liberté, Égalité, Fraternité!

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)