Matovič spomenul Dánsko, no tam by už dávno musel z politiky odísť

Pre Slovensko je podľa Igora Matoviča menšinová vláda nóvum. V Rádiu Expres na margo menšinovej vlády tiež spomenul, že v Európe to nóvum nie je a ako príklad spomenul Dánsko.

No. Menšinová vláda nie je u nás nóvum ani trochu. Menšinovú vládu sme tu už mali. Bolo to v čase druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Tá sa po odchode niekoľkých poslancov stala menšinovou, pričom neskôr odišlo z koalície aj KDH. Menšinová vláda fungovala zhruba rok a pol a dovládla takmer až do konca volebného obdobia.

Pri tom Matovičovom tvrdení by sme opäť mohli povedať, že veď dobre, chápeme, OĽaNO. Ale ono sa to už ani nechce, už je to až trápne.

Politickú kultúru žiada len od druhých

Minister financií spomenul Dánsko nielen ako príklad fungovania menšinovej vlády, ale aj ako príklad lepšej politickej kultúry. Ako správne naznačil, tam je politická scéna „možno taká trošku kultivovanejšia“.

Toto konštatovanie je aktuálne pravdivé. Je však zvláštne, že na to poukazuje práve ten, kto dlhé roky prispieva k deformovaniu politickej kultúry a k likvidovaniu demokratických pravidiel a ako najväčší hulvát útočí na každého, kto si dovolí mu oponovať.

Podľa Matoviča by si v Dánsku opozícia nedovolila brať ľudí za rukojemníkov a ťažké chvíle nechať „vyžrať menšinovej vláde“. V tom má bezpochyby pravdu. Problém je len ten, že politickú kultivovanosť kladie za príklad iba opozícii, sám voči sebe ju vôbec nevzťahuje. Napokon aj v samotnom predmetnom rozhovore predviedol hrubé grobianstvo voči novinárom, po ktorom by napríklad v Dánsku musel okamžite odstúpiť.

V Dánsku by už v politike nebol

Pred niekoľkými rokmi dánsky minister obrany odstúpil, keď nevedel novinárom jasne odpovedať, či v predvolebnej kampani využil služby politického poradcu, ktorého platili daňoví poplatníci. Neútočil na novinárov, nevyhrážal sa mafiánsky, ako ich dá dole, nevytváral z nich obraz nepriateľa. Odstúpil z funkcie. Také je to jednoduché. Všimnite si, pre akú maličkosť v porovnaní s tým, čo vidíme u nás.

V Dánsku by Matovič musel odstúpiť okamžite, ako sa prevalil škandál s jeho diplomovkou. Pretože tam je, ako sám hovorí, politická scéna kultivovanejšia. A verejná mienka citlivejšia.

Takisto by musel odstúpiť hneď po tom, ako porušil zákon nasťahovaním sa do neskolaudovaného domu. Alebo keď v čase pandémie porušil opatrenia, ktoré museli všetci občania dodržiavať.

V Dánsku by žiaden politik po takýchto excesoch už nemohol byť vo funkcii. Keby neodišiel sám, bol by odvolaný.

Keď Matovič hovorí o kultivovanosti politickej scény, očakáva ju zásadne len od tých druhých. Od seba nie. On si pokojne pokračuje v hrubom grobianstve.

V tom je to pokrytectvo, v tom je tá obludnosť.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Titulná foto: Úrad vlády SR/foto: ÚV SR