Matovič, vám fakt nie je zo seba zle?

Dalito.sk/(zľava) Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády SR Vladimír Mečiar (HZDS)/foto: archív Dalito.sk

Na Slovensku existuje zhruba tristo sociálnych obecných podnikov, ale len jeden dostal vlani od premiéra dotáciu. Zverejnili Aktuality.sk na základe zistení Transparency International Slovensko. Premiér koncom novembra poslal zo svojej rezervy 15-tisíc eur na prevádzku výrobne cestovín a pečiva do zemplínskej obce Nižný Hrabovec. 

„Starostkou dediny s 1600 obyvateľmi je Marcela Pčolinská, matka bratov Pčolinských. Najstarší Vladimír bol v čase poskytnutia dotácie šéfom tajnej služby dnes je obvinený z korupcie. Jeho manželka Andrea, ako aj brat Peter sú poslancami za hnutie Sme Rodina v národnom parlamente,” uvádza portál s tým, že Pčolinská bola starostkou obce v roku 2010-14. Následne prehrala s kandidátkou Smeru, no v roku 2018 sa vrátila späť do úradu. Portál Aktuality.sk to zverejnili presne do roka a do dňa, čo vyšla na verejnosť správa, že presne toto urobil aj bývalý predseda vlády za SMER-SD Peter Pellegrini. Rozdiel je iba v tom, že vtedy ešte ľudia na koronavírus nezomierali, dnes už áno. V tisícoch.

Presne pred rokom som napísala:

Informácie o tom, ako v posledné dni pred odchodom z funkcie z rezervy predsedu vlády rozdal Peter Pellegrini v krajine, kde ani len zdravotníci nemali ochranné pomôcky, desaťtisíce eur vybraných obciam, prevažne so starostami strany SMER-SD, či dokonca na sympózium dirigentov či Terchovskej hudbe, desili. Rovnako, ako je to desivé aj dnes, keď v nemocniciach zomierajú najzraniteľnejší ľudia, pretože ich Matovičova vláda odsunula a uprednostnila mladé učiteľky, revízorov, šoférov, vrátnikov, úradníkov, kuchárky, taxikárov….  

32 rokov od Nežnej revolúcie ma naučilo jedno. Malé zlo vždy splodí časom veľké. Presne ako to odznelo na záver firmu SVIŇA. Z malých svíň nakoniec na Slovensku vyrastú vždy veľké svine.

V krajine, kde vďaka strane SMER-SD netestovali dlho ľudí aj pod taktovkou hlavného hygienika, ktorý celý svoj život pritakával podľa toho kto ho platil, a tak ešte aj o koronavíruse pred rokom hovoril Ján Mikas ako o „soplíku“ a poriadne netestuje dodnes, najnovšie ešte rozdávame z rezervy predsedu vlády do tých “správnych končín.” Ďalšie obrovské sklamanie ľudí, ktorí verili v zmenu.

Či Matovič alebo Pellegrini, nevidím v tom už žiadny rozdiel. Vlastne jeden áno. Obaja si so životmi obyvateľov Slovenska zahrali ruskú ruletu po svojom. Matovič na to dokonca ešte použil aj Sputnik V.

Bývalý člen SMERu-SD, dnes minister obrany z OĽaNO Jaroslav Naď v tom vraj vidí  zásadný rozdiel. Že kým Fico dával peniaze na umelé nechty fitnesske, Matovič vraj podporil nejaký zmysluplný podnik, ktorý úplne náhodou vedie nejaká veľmi blízka pani premiérovi. Tomu už snáď môže uveriť iba premiérov cikajúci Dunčík.

OPRAVA A OSPRAVEDLNENIE 23. 3. 2021 Transparency International Slovensko

Zistenie Transparency International o dotácii pre obec Nižný Hrabovec je podľa tlačového odboru ÚV SR omyl. Ide údajne o prostriedky, ktoré rozdelil ešte predchádzajúci premiér Peter Pellegrini. V maily uviedol, že tieto záväzky z predošlej vlády musí Úrad vlády SR uvoľniť, pretože mal na to predošlý premiér mandát. Súčasný premiér Igor Matovič nemôže už do rezerv udelených predošlým premiérom vstupovať, sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho Úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať. “Premiér Igor Matovič uvoľnil prostriedky zatiaľ len pre obce zasiahnuté povodňami,” uviedlo jeho tlačové oddelenie, ktoré bežne na novinárske otázky nereaguje.

Tak či onak, to čo sa deje už týždne na Slovensku nemá v týchto ťažkých časoch obdobu. Dotačne (aj na odhalenú kauzu premiérovho poradcu Kalinského), politicky aj zdravotne. Vlastne celospoločensky. Nevidím už rozdiel v rozkradnutí krajiny a ukradnutí jej kultúrnosti. Ako to bolo v závere filmu Sviňa? Čo sa to s nami stalo a stále deje? Príčetných je nás stále dosť, ktorým je jasné, že malé svine vytvoria tie veľké… Veľké svine dnes lapajú, ale zasa sa začali ozývať tie menšie stále častejšie a hlasnejšie… Aké veľké budú po skončení epidémie?

OPRAVA A OSPRAVEDLNENIE ?
Včera sme zverejnili informáciu, že premiér Igor Matovič poslal 15-tisíc eur zo svojej rezervy obci Nižný Hrabovec, ktorej starostuje Marcela Pčolinská, matka jednak bývalého šéfa SIS ako aj poslanca parlamentu. Rezervu premiéra sledujeme už roky za rôznych vlád a pravidelne na stranícky klientelizmus či konflikty záujmov upozorňujeme bez ohľadu na to, kto je práve pri moci.
https://crz.gov.sk/zmluva/5115580/

Formálne bola naša informácia pravdivá (zmluvu obci podpísal koncom novembra šéf úradu súčasnej vlády Július Jakab), ale kontext je chybný. Včera úrad ukázal rozhodnutie, podľa ktorého bola dotácia schválená (no zmluvne neuzavretá) už v roku 2019 Petrom Pellegrinim.

Ospravedlňujeme sa preto všetkým, ktorých sme zaviedli do omylu a obzvlášť ľuďom v statuse menovaným (status sme už stiahli). Na okolnosti zmluvy sme sa v dobrej viere pýtali Jakaba pred týždňom, dali mu dostatok času, no odpoveď sme napriek dohode nedostali ani po 6 dňoch. Aj tak sme však mali byť trpezlivejšími, resp. overovať kontext inde. Sľubujeme, v budúcnosti to tak spravíme.

V každom prípade by ale nemal zaniknúť ten hlavný problém – používanie rezervy premiéra bez pravidiel. Na rozdiel od iných dotačných schém je prideľovanie peňazí z tejto rezervy doteraz nekontrolovateľné, nemá jasné kritériá, uzávierku či klasickú formu súťaže, a tým pádom je ľahko politicky zneužiteľné.

Zákon limituje rezervu na krízové stavy. Neexistuje dobrá odpoveď, prečo sa Pellegrini rozhodol poslať peniaze Nižnému Hrabovcu a nie nejakej inej obci, so sociálnym podnikom či bez neho. Pokiaľ sa toto nezmení (alebo sa rezerva nezruší), otázky okolo míňania rezervy budú stále na stole.”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)