Matovičovo ako Diners Club obyčajných

Dalito.sk/Diners Club oznámil ukončenie činnosti v Strednej Európe/foto: LT

Slávna kreditná karta Diners Club končí v Strednej Európe. Jej majitelia po takmer tridsiatich rokoch dostávajú list o ukončení jej existencie. Správa klientov, ktorí kartu vlastnili naozaj dlho, neprekvapila. Chudák Frank McNamara, vynálezca prvej kreditnej karty na svete a značky Diners Club. Musí sa od hanby v hrobe obracať. Lebo nie, nemôžu si byť všetci rovní. V Diners Clube a ani v Matovičove.

Kedysi, keď niekto platil kartou Diners Club, okolie len klipkalo očami. Byť jej držiteľom dávalo najavo kam patríte. V preklade, veľa ste dokázali.

Neobyčajní cestujúci

Vlastniť ju v našich končinách mohol iba ten, kto dokázal, že na to naozaj má a tak si kartu zaslúži. To znamená, ak z nej minie veľa peňazí, vie to aj obratom uhradiť. Keď nie hneď, tak do termínu určite.

Diners Club karta bola kedysi takou prestížnou záležitosťou, že si firma kedysi potrpela aj na jej kultúrnosť, históriu a tak výnimočnosť a ako poslednú na svete ju vybavila bezpečnostným PIN-nom. Ešte zopár rokov dozadu fungovala len na podpis. PIN totiž používali všetci, ale Diners Club predsa nemali „všetci“. Aj preto klienti klubu nemuseli na letiskách čakať v radoch. Neboli totiž obyčajní cestujúci.

Smradľavé ponožky v salóniku

Karta Diners Club znamenala prestíž. Aj preto vás na letiskách po celom svete vítali v špeciálnych salónikoch s nadštandardom kultúrnosti a služieb. Toto platilo asi desať rokov dozadu, kým firma Diners Club neurobila z prestížnej kreditky slamovú, teda ju zrazu bezhlavo rozdala asi každému, kto práve nebol nahlásený na úrade práce. A vlastne aj vtedy. Lebo v „luxusných“ letiskových salónikoch dnes už bežne stretnete obyčajných ľudí, ktorí po salóniku celkom obyčajne chodia v smradľavých ponožkách, či sa „len tak“ obyčajne vystrú na koberci. Na diskrétne ticho tu už zabudnite. Presne ako píše istý portál pre nenáročných, že vraj tajná zbraň travelhackerov na Slovensku končí. V mojom ponímaní, nekultúrnosť a nezodpovednosť aj k splácaniu dlhov zabili históriu aj prestíž. V roku 1999 to bola česť vlastniť túto platobnú kartu! Dnes je to už iba lacná obyčajná sranda, ktorú vnútili asi aj nesolventným deťom a tak aj dopadli.  Na obyčajnosť vždy doplatia neobyčajní. Rovnako ako v našom Matovičove.

Nezodpovednosť, rozhadzovačnosť, míňanie a opovrhovanie každým, kto v živote niečo dokázal, sa vypomstí vždy. Každej firme aj spoločnosti.

Nie sme si všetci rovní

Tak dovidenia Diners, bol to s tebou zaujímavý život. Dopadol si však len tak, ako si si zaslúžil. Lebo si bol chamtivý a časom už aj príliš lacný, príliš obyčajný.

Chudák Frank McNamara. Musí sa od hanby v hrobe obracať. Lebo nie, nemôžu si byť všetci rovní. Lebo jednoducho nie sú. Rovnako ani v Matovičove. Vždy a každý doplatí na chamtivosť aj rozhadzovanie. Dinersu to trvalo približne desať rokov. Kedy na Matoviča doplatí Slovensko? Vážení rodičia a hlavne vaše deti, tešíte sa z daňových bonusov? Vážení, radšej si držte klobúky! Aby sa príbeh Matovičova neskončil ako príbeh Diners Club obyčajných Európanov v srdci únie.

P.S.: Dun & Bradstreet znížil rating Slovensku. Na stole môže byť už aj otázka recesie. Rovnako to vidí aj S&P. A iba vojnou na Ukrajine to jednoznačne nie je…