PR články

Menštruačný kalíšok – ako to s ním je naozaj?

Jedny naňho nedajú dopustiť, keďže im umožňuje bez obmedzenia športovať aj behať počas menštruácie. Iné ho zatracujú a bojujú z jeho zavádzaním. Reč je o menštruačnom kalíšku – hygienickej pomôcke, ktorá je alternatívou bežných menštruačných vložiek a tampónov.

Ako je to s ním naozaj? Je skutočne zdravotne nezávadný a vhodný pre každého?

Menštruačný kalíšok – novinka na trhu?

Nekončiace debaty o menštruačnom kalíšku sa vyrojili ako huby po daždi – takmer by sa zdalo, že táto hygienická pomôcka je úplnou novinkou na trhu. V skutočnosti ale jeho história siaha až do roku 1867, aj keď do mainstreamu začal prenikať len nedávno. Čo za tým stojí, nie je celkom jednoznačné, isté ale je, že menštruační kalíšok je pre mnohé ženy nenahraditeľnou pomôckou, ktorá je navyše šetrná k ich peňaženkám aj k životnému prostrediu.

Eko vo všetkých smeroch

K nesporným výhodám menštruačného kalíšku patrí jeho nízka cena v kombinácii s dlhou životnosťou (výrobcovia uvádzajú 5—10 rokov, v niektorých prípadoch dokonca 15 rokov). To z neho robí skvelú voľbu ako z ekonomického, tak ekologického hľadiska. Zároveň vám jeho používanie prinesie značnú slobodu a zbaví vás mnohých obmedzení – niektorým ženám pravidelné používanie kalíšku zmiernilo menštruačné bolesti, skrátilo dĺžku ich periódy a predovšetkým im dovolilo športovať bez obmedzenia, a to vrátane plávania.

Zdravotne nezávadný silikón

Menštruačný kalíšok sa najčastejšie vyrábajú zo silikónu, ktorý patrí medzi lekársky materiál, na ktorý doposiaľ neboli zaznamenané žiadne alergické reakcie. Navyše sa na jeho povrchu len ťažko zachytia baktérie, ktoré by mohli viesť k syndrómu toxického šoku, alebo napríklad k mykózam. Na rozdiel od tampónov nevysušuje pošvovú sliznicu a neuvoľňuje žiadne syntetické vlákna ani chemické látky.

Individuálna záležitosť

Keďže je používanie menštruačného kalíška veľmi individuálna záležitosť, môžete sa stretnúť aj so ženami, ktorým sa príliš neosvedčil. V ojedinelých prípadoch môže opakované zavádzanie viesť k narušeniu pošvovej sliznice a prirodzeného prostredia pošvy, ktoré je dôležitou obranou proti bakteriálnym infekciám. Rovnako tak príliš dlho zavedený kalíšok môže prispieť k rozvoji mykóz. Diskutabilný je tiež podtlak, ktorý sa pri zavedení kalíšku vytvorí vnútri pošvy a ktorý pomáha kalíšok držať na svojom mieste a bráni pretekaniu krvi.

Základom je správna starostlivosť

Na zdravotnú nezávadnosť kalíšku má veľký vplyv starostlivosť oňho. Základom je sterilizácia kalíšku po každej menštruácii a ideálne pred každým prvým zavedením. Kalíšok stačí prevariť vo vode po dobu 5 minút, alebo ho v sterilizačnom tégliku naplnenom vodou vložiť na pár minút do mikrovlnky. Dôležité je tiež pravidelné vylievanie obsahu kalíšku, ako často potom závisí na sile vašej menštruácie, a následné umytie pod tečúcou vodou.

Do doby, než budú k dispozícii odborné štúdie, je konečný verdikt na vás – vyskúšajte menštruačné kalíšok a sami zistite, či je vám jeho používanie príjemné. Širokú ponuku menstruačních kalíšků nájdete aj na Heureka.cz a nezúfajte, ak vám na prvý krát zvolený kalíšok nesadne. Nájsť vyhovujúci tvar a veľkosť chce občas trpezlivosť – výber si ale môžete zjednodušiť vďaka recenziám žien, ktoré sa podelili o svoje osobné skúsenosti s používaním menštruačného kalíšku.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *