Mika a budúci ďalší… Keď ma zo smotany napína

Dalito.sk/Polícia SR potvrdila policajné prehliadky v objektoch Mariana K./foto: FB Polícia SR
LUCIA TOMEČKOVÁ -

Tak nám najnovšie kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika  musí vysvetľovať, ako veľmi dobre pozná minimálne „tiež podnikateľa“ 4x obžalovaného Mariana Kočnera. Médiami spomínaného aj ohľadom vyšetrovania vraždy novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Denník SME totiž dostal geniálny, úplne jednoduchý nápad, pozrieť sa do svojho foto archívu, keďže vlastne dnes už takpovediac “tiež podnikateľa” Mariana Kočnera nepozná z „celebrít“, politikov a vysokých štátnych funkcionárov vlastne nikto a všetci sa s ním niekde stretli len náhodou. Často na Donovaloch a úplnou náhodou si s ním mnohí aj potykali. Niekto náhodou na dovolenke, či u neho doma a tak…

Geniálny nápad mali redaktori SME. Legitímny novinársky geniálny nápad, úplne jednoduchý a opakujem legitímny. Samozrejme reakcia dotknutého kandidáta, ktorého mimochodom ani redakcia SME na fotke menom neuviedla, nenechala dlho na seba čakať. Mika hovorí o snahe skompromitovať ho.

Neverila som, že bývalý generálny riaditeľ RTVS, ktorému denník SME ku konci jeho volebného obdobia a jeho bývalým vyvoleným podriadeným, takmer ležal pri nohách, dokáže hodiť špinu na novinárov, ktorí si iba geniálne urobili a robia svoju prácu. Vlastne ma vôbec neprekvapil. Už si pomaličky nejako aj tak zvykáme, že za všetky životné prešľapy verejne činných ľudí môžu predsa vždy iba „zlí bac-bac novinári“.

Nech hodí kameňom ten, kto je bez viny. Človek naozaj nikdy nemôže vedieť s kým a kde sa stretne na nejakej akcii. Napríklad aj charitatívnej, kde sú naozaj často pozývané aj pokrivené osoby, ktoré si asi svedomie liečia charitatívnym príspevkom. Akože… neverili by ste, možno aj áno, ako sú práve takí ľudia lakomí prispieť na charitu. Pred fotoaparáty a kamery však doslova skáču.

Ako to hovorievala Erika, kto v Smotánke nie je, akoby v slovenskom showbiznise neexistoval? To sa hovorilo aj o Donovaloch, kto na Donovaly nechodí, či nekupuje nehnuteľnosti, akoby v slovenskom “biznise” neexistoval…

Geniálny nápad mali kolegovia SME. V dnešných časoch, keď sa láme charakter nie len mnohých a aj spoločnosti, by sa do archívu mohli ponoriť aj ďalšie redakcie. Napríklad taká markízácka Smotánka, o ktorej som pred časom napísala:

„Bol to príjemný  sobotný večer. Doma sme sa tešili na futbal. V prestávke sme ako vždy prepli , ale tentoraz to bolo iné. Futbal sme už nedopozerali. S otvorenými ústami  som sledovala na výkvet niečoho, čomu niekto dáva honosný názov spoločenská smotánka. Z tejto smotany ma však napínalo.  Dokonca som sa pristihla pri tom, ako mám cez ústa zdesene položenú ruku.

Poznáte to, keď smotanu prešľaháte  zgrcne sa tak, že sa vám pri predstave jej konzumácie, trikrát prevráti žalúdok. Presne tento pocit som mala počas futbalovej prestávky a nebolo to z futbalu.

Úplne som sa strácala v tom, kto s kým kedysi spal a teraz už nespí, kto s kým spí teraz a kto má teraz tú jeho bývalú, odkazy manželovej milenke,   kto s kým čaká dieťa, koľké dieťa, koho to vlastne dieťa je, kto koho v počte nemanželských detí dobieha, kto je v počte nemanželských detí rekordér, kto o ktorej tehotnej už nechce hovoriť, s ktorým privatizérom, „tiež podnikateľom“, poslancom, misskou, ministrom, zlodejom, podvodníkom, či mafiánom má dieťa, aké dieťa a koľko, ktorá koho milovala, miluje teraz a kto po akej pokukuje a kto je v base,  ale aj tak ho miluje a tak. No jeden informačný bordel.

S minimálne malými zábleskami s ľuďmi, ktorí v živote skutočne prácou niečo aj dokázali a zarobili a promile ukážkových vzťahov. …. jaj a ešte „zlatá bratislavská mládež“ . …. Pozerám  na obrazovku a neverím vlastným očiam, že toto ešte v roku 2016 môže niekto prezentovať ako výkvet  spoločenskej smotany.

Do toho sa prechádzal lekár. Všetko pod drobnohľadom „ niekoľko tisícovej módnej polície“. A tisíc sem, 3 tisíc tam, 6 tisíc onam, 23 tisíc len tak  atď atď. ……. A na záver po „údajnom Vladkovi Weissovi“ , spomienka na pána prezidenta Michala Kováča. Pán prezident prepáčte prosím! Toto mi napadlo na záver relácie. Viete, keď máte ten pocit, ktorý možno poznáte. Hanbíte sa za niekoho, niekoľkých, ktorých ste v živote nestretli ani na ulici. … .. ……

Túžim žiť v krajine, ktoré má úroveň, ktorá je tak vyšľahaná, že hrdo poviem, som Slovenka!

Zatiaľ mám aj inú možnosť. Som hrdá Európanka! Tak ako moja priateľka Francúzska, ktorá keď si zadala meno jej operatéra profesora a riaditeľa špičkového ústavu, na webe našla iba jeho odborné publikácie a články s tým, že pacientom je k dispozícii do neskorých večerných hodín a zvyšok času venuje už iba rodine.

Inak , vedeniu televízie rozumiem a tlieskam. Tvorcovia tejto sledovanej relácie to robia naozaj dobre, lebo vysielajú iba to, po čom národ túži. Možno sa žalúdky prevracajú aj jemu a aj aktérom v samotnej prešľahanej smotane a možno nie. Ale pokiaľ si toto naozaj budeme na základe vysokej sledovanosti evidentne žiadať a jej ignoráciou to neodsunieme až za samotný okraj slušnej spoločnosti, dovtedy budeme žiť len tak ako si zaslúžime. Teda tak, že kto v zgrcnutej smotane nie je, akoby vlastne v slovenskom show businesse neexistoval.

Ozaj, aj medicína je show business?“

Tak som si po dvoch rokoch, pod vplyvom archívu redakcie SME sadla pred Smotánku aj túto sobotu. Veď aj oni tam majú RETRO, kde z archívu vyťahujú archívne skvosty. Určite tam majú dostatok záberov na „tiež podnikateľa“ Kočnera,  okrem mnohých ďalších osôb, ktoré ho dnes už nepoznajú. Od veľkolepých osláv narodenín ich detí, až po svadobné veselice na Donovaloch. A nielen tam.

Nič také som však neuzrela. Neviem či to už dávali predtým. V každom prípade by to bolo veľmi zaujímavé a podľa mňa by z archívnych záberov „smotánky“ mohli vyskladať pri najmenších nákladoch aj niekoľko budúcich častí.

Najnovšie som sa síce nedozvedela ako sa má osamelá matka, miska, moderátorka atď … väzneného, odsúdeného, nezvestného  mafiána, zlodeja, podvodníka či privatizéra a podobne, ale zasa ako sa majú bývalé missky, partnerky najbohatších ľudí a kto s kým kedy a kde samozrejme nechýbalo. No čo už, realizačný tím tejto relácie, ktorá udáva “trendy a životné ponaučenia mladým”, ako sa dostať k veľkým peniazom najlepšie rýchlo a bez námahy, to vlastne robí dobre. … toto mnohým naozaj stačí??? Takáto latka výkvetu spoločnosti?

Slováci nablýskané milujú. Svet, kam sa nikdy nemôžu dostať, ktorý je pre nich vzdialený. Česť zopár výnimkám, ktorí v živote naozaj niečo dokázali, ale aj o nich sa často len dozviete s kým vlastne chodili, kto koho podviedol a vyspal sa neskôr, prípadne koľko ľudí v danej miestnosti sa stretli v jednej posteli.

A tým naozaj čestným sa úprimne čudujem, že dajú súhlas na nakrúcanie medzi takéto „celebrity“. Ale OK, chápem, relácia má asi sledovanosť a trh je trh. Takže vlastne aj redakcia Smotánky to robí geniálne, lebo sledovanosť má a tá je pre biznis dôležitá. … toto mnohým naozaj stačí???

Len prosím vážení kandidáti na čokoľvek, majte v sebe aspoň akého takého boha a pri archívnych záberoch vášho života nehádžte vlastnú špinu na tých, ktorí si svoju prácu robia dobre. Na novinárov.

P.S. Vážené „celebrity“, kandidáti aj kandidátky, nie všetci voliči majú lobotómiu mozgu. Prosím neurážajte vašimi vyjadreniami o „náhodnej minulosti“ ich intelekt. Veď každému stredne súdnemu človekovi je predsa jasné, že Slovensko je jedna veľká malá dedina. Kto sa osobne nestretol s Kočnerom, nech sa prihlási u pána Žinčicu…

Môže vás zaujať:

Vážený generálny prokurátor, hanbila som sa za Vás!