Milujem prekvapenia. Keď život vytiahne králika z klobúka…
Píše sa rok 1954. A začína sa dobrodružná cesta z New Yorku až do San Francisca…
Lincolnova diaľnica od Amora Towlesa určite patrí medzi TOP knihy tohto roka. Bude vás baviť nielen samotná cesta, ale predovšetkým postavy, ktoré sú nesmierne živé…a samozrejme samotný príbeh. Towles je totiž majstrovský rozprávač a poklonu mu zložil iný bestsellerový autor Jeffery Archer: „Krásne napísané a precízne odpozorované! Amor Towles v sebe spája spisovateľa a rozprávača príbehov.“
Ale poďme k príbehu.
Osemnásťročného Emmeta prepustia z pracovnej farmy pre mladistvých, kde si odpykal pätnásť mesiacov za neúmyselné zabitie. Emmet túži len po jedinej veci: zbaliť svojho mladšieho osemročného brata a odísť s ním do Texasu, kde by začali nový život. Román sa odohráva v 50. rokoch počas desiatich dní a dokumentuje každý deň chlapcov na ich ceste. Ľudia, s ktorými sa stretávajú, aj tí, ktorí sa pripájajú k ich ceste, sú jedinečné a zaujímavé postavy s obrovským srdcom a vlastnými snami. Tento nádherný román je sčasti výlet a sčasti príbeh o dospievaní.
„Towlesovým fanúšikom som už niekoľko rokov a jeho najnovší román Lincolnova diaľnica je skutočne fantastický! Odohráva sa v roku 1954 a na príbehu dvoch bratov autor ukazuje, že naša životná cesta nie je nikdy taká priama a predvídateľná, ako sme dúfali,“ povedal o knihe americký podnikateľ a zakladateľ Microsoftu Bill Gates.
Román Lincolnova diaľnica dokumentuje každý deň chlapcov na ich ceste. Ľudia, s ktorými sa stretávajú, aj tí, ktorí sa pripájajú k ich ceste, sú jedinečné a zaujímavé postavy s obrovským srdcom a vlastnými snami.
Príbeh rozprávajú striedavo viacerí rozprávači, takže to všetko vidíme z rôznych uhlov pohľadu. Sčasti je to úžasný trip, na ktorom stretávame divné postavičky, od tulákov cestujúcich načierno vlakmi po Amerike cez komediantov a estrádnych umelcov až po newyorskú smotánku.
Dlh si už splatil, ale…
„Svoj dlh si už splatil – čo sa týka spoločnosti, celkom určite. no žijeme v malom meste, oveľa menšom než Filadelfia, a nie každý v Morgene vidí veci tak ako správca.
„Hovoríte o Snyderovcoch?“
„Hovorím o Snyderovcoch, Emmett, no nielen o Snyderovcoch. Majú v tomto kraji bratrancov. Majú susedov a starých rodinných známych. Poznajú sa s mnohými ľuďmi v kongregácii, s mnohými obchodujú. O Jimmym Snyderovi všetci vieme, že keď sa ocitol v problémoch, väčšinou si za ne mohol sám. Už v sedemnástich toho mal na rováši za celý život. Jeho bratia to však berú inak. najmä keď Joe mladší padol vo vojne. Neboli veru nadšení, že si dostal iba osemnásť mesiacov v Saline, a keď sa dozvedeli, že ťa pustia o pár mesiacov skôr, pretože ti zomrel otec, celkom oprávnene ich to rozzúrilo. Je teda viac než isté, že silu svojho hnevu ti dajú pocítiť tak často a v takej miere, ako to len pôjde. A keďže máš celý život pred sebou, alebo skôr práve preto, že máš celý život pred sebou, mal by si zvážiť, či nezačneš nanovo niekde inde.
„S tým si nerobte starosti, povedal Emmett. vidím to tak, že o štyridsaťosem hodín už v Nebraske s Billym nebudeme.“
(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)