Milujem vianočnú katarziu. Hmotnú aj nehmotnú

ilustračné foto: Dalito.sk

Bože, ako ja milujem vianočný stres! So všetkým. My jednoducho s manželom Vianoce milujeme a každý rok si ich užívame plnými dúškami so všetkým, čo k nim patrí. Aj so stresom, naháňaním, nakupovaním, upratovaním, písaním, varením, pečením, ale aj so stretnutiami s priateľmi, divadlami, cestovaním či masážami. S večierkami aj stále sa stenčujúcim bankovým kontom. Do toho ešte meniny, narodeniny, Mikuláš, všetko v jednom.

Milujem

Milujem ten pocit, keď vyčerpaná takmer denne okolo druhej v noci sotva vleziem pod perinu a cítim sa ako vyšťavený citrón do čaju. Ale šťastná, čo všetko som zo zoznamu úloh stihla. Z pocitu, keď škrtám riadky v zozname úloh a dopisujem nové, aby som na nič nezabudla. Milujem klipkajúce oči od únavy s dobrým pocitom, že to stále dávam. A zbožňujem zistenie, že zatiaľ mi vek na energii a rýchlosti nijako neubral.

S  manželom si spoločne užívame vianočný zhon každú minútu. Preplnené diáre vianočnými eventami, stretnutiami aj úlohami, či len pochlipkávaním vianočného punču na trhoch kdekoľvek, kde nás vietor, električka, metro, trajekt či lietadlo zaniesli.

Milujem polnočné písanie pohľadníc, na ktoré už od únavy nevidím. Nemusím, ale naozaj to chcem.

Milujeme

Milujeme vyberať z vianočných menu v krásne vyzdobených reštauráciách, ale aj preplnenej chladničky či balkóna, kde už nemám ani kde stúpiť. Užívame si hojnosť, ale aj rozvážanie charity tým, ktorí majú menej ako my či vôbec nič.

Milujeme zhon aj stres aj z výzdoby všetkého čo robíme spolu a poriadne sa na tom každý rok zasmejeme, ale aj pohádame. Najmä ak do zoznamu vianočných úloh niekto dopíše ďalšiu aj keď vie, že to nemáme šancu stihnúť.  

Milujeme spoločnú dohodu, že darček si aj tohto roku vyberieme spoločne, lebo aj tak máme všetko a kúpime si kedykoľvek čokoľvek čo potrebujeme alebo len chceme. U nás doma platí, že Vianoce sú najkrajším obdobím roka. Nikto nič nestíha, ale aj tak všetci stihneme všetko. Aj na otočku sadnúť do vlaku či lietadla a užiť si atmosféru vianočných trhov niekde za hranicami. Alebo divadlo s klipkajúcimi očami od únavy.  

Vianočné upratovanie doma sme už dávno premenovali za deratizáciu. Milujem to posúvanie bordelu pri upratovaní až do finišu, keď sa nedostanem do kuchyne. Mokrou handrou už prešli aj kľúče či ponachádzané peniaze. Nie preto, že sa to patrí, ale preto, že nás to jednoducho baví. S manželom sme aj počas Vianoc jedno telo a jedna duša.  My to máme doma nastavené takto. Vianoce bez stresu a zhonu by nám chýbali.

Milované

Tohto roku stromček mať nebudeme, vsadila som na ikebany z čečiny. Vykosteného kapra sme už vybavili a nezabudli sa pritom s predavačom aj zasmiať a s ustricami si štrngnúť aj s neznámym v obchode, ktorému sa sa naša veselá vianočná nálada pozdávala. Pridali sme aj plátky nórskeho lososa, aby sme mali pri stole aj kúsok detí a milovaného Nórska. Šalát s majonézou pripravím okolo polnoci pred štedrým dňom, aby prešiel všetkými chuťami. Vianočnú ružu sme už opatrne pretransportovali domov s rozkazom, nech vydrží aspoň do Vianoc! Zbytočné, už odchádza, mrcha.  A budú aj koláče, aj svetielka a veľa. Domov znášame ako škrečky a zhromažďujeme ako veverice. Vytešujeme sa z toho, že môžeme a nepočítame. Že máme to šťastie, ale aj preto, že si za naše životné pracovné tempo aj zaslúžime.

Milujeme aj doháňanie lekárov, aj párové vianočné masáže, keď sa s manželom vyčerpaní na stoloch rozpľaskneme ako kambaly. A potom prídu priatelia a vianočne sa naobedujeme, a potom pôjdeme na trhy a potom budeme zasa upratovať, a potom budem zasa piecť, a potom pôjdem na večierok, a potom… Milujem vianočnú katarziu. Hmotnú aj nehmotnú.

Všetko tak, ako to máme radi

Tohto roku bude opäť všetko tak, ako to máme radi. Musí, lebo chceme, nemusí, lebo sa to patrí, lebo sa to má. Musí, lebo to takto milujeme. To sú naše klasické Vianoce, tie „neklasické“ si možno raz budeme „užívať“ v domove dôchodcov. Ale teraz nie je na to ešte čas. Ešte nie, ešte ich chceme prežívať v tempe, v strese a zhone, lebo chceme, lebo môžeme, ale nemusíme. Aj tohto roku budeme mať naše klasické Vianoce a som za to nesmierne vďačná, že ešte môžeme. Budú naše a my budeme spolu. Vedľa seba zamilovaní ako po celé roky.

Milujem vianočný stres, ktorý pre nás stresom nikdy nebol. Milujeme obdobie Vianoc, stretávanie sa s priateľmi a vianočný svet v pohybe. Keď sú letiská či železničné stanice preplnené cestujúcimi, ale aj hudobníkmi a výzdobou, pri ktorých sa vždy zastavíme, často aj potancujeme. Také máme a budeme mať naše Vianoce. Dokonalé! A zasa budeme ruka v ruke tak ako celý rok. Vedľa seba vďační, že sa máme. My doma nespomalíme, my si Vianoce naopak užijeme v tempe. Aj tak ich oslávime láskou, ktorá zatiaľ vyzerá nekonečná. Ježiško, jediné čo si prajem, aby to tak ostalo navždy!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/blaznive-vianoce-v-covidariu-nelezte-na-balkon-bez-mobilu/