Stĺpčeky

Milujme svojich blížnych ako seba samých

Minulú stredu kresťania na celom svete vstúpili  do 40 dňového pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. V kresťanstve má pôst význam pokánia a vnútorného očisťovania, ale aj význam prípravy a očakávania.  Na prvú pôstnu nedeľu v našom kostole odzneli slová evanjelistu Lukáša o  Ježišovi prebývajúcom na púšti 40 dní a 40 nocí a o pokúšaní. Tie slová sú nielen o pokúšaní Ježiša diablom, ale najmä o Ježišovom hlade.

Osobne si to vysvetľujem tak, že nebol hladný  a potreboval sa najesť. Veď povedzme si, kto z nás by vydržal nejesť a nepiť  40 dní? Nikto. Tie slová  majú iný význam. Ježiš bol hladný po duchovnom naplnení, bol po odpustení a spáse ľudí.

Nie, nebudem rozoberať bibliu, to prenechám odborníkom. Mne však tie slová ostali v pamäti a rezonujú dodnes.


Obdobie pôstu si mnohí z nás vysvetľujú po svojom. Moderná doba, internet, trendy … Odvšadiaľ počúvame a čítame o tom, ako je potrebné po zimnom období detoxikovať svoj organizmus. Mladé slečny a niektoré dámy chcú byť „in“, a tak  hltajú informácie o jarnej očiste tela, o tom ako práve takýto pôst pomôže naštartovať organizmus a pripraviť ho na jarné a letné obdobie.

A tak sa roztáča kolotoč informačných aj dezinformačných kampaní na rôzne očisty, diéty a zaručené recepty na skvelú postavu.

Postupne som si uvedomovala, čo by mohlo byť posolstvom každoročného pôstneho obdobia. Nie sú to iba pôstne jedlá, či diéty. Asi nestačí to, že počas pôstu nebudem veľa jesť a maškrtiť, alebo vynechám alkohol, cigarety …

Mali a mohli by sme sa zamerať aj na našu dušu, srdce, na naše vnútorné „ja“. Aspoň trochu. Niektorí dajú prednosť tichým modlitbám a rozjímaniu, niektorí budú meditovať, či cvičiť jogu, aby zosúladili telo aj myseľ. Iní zase pôjdu na prechádzky do prebúdzajúcej sa prírody. Ďalší oprášia bežecké tenisky, iní „kutilské oblečky“ a šup do záhrady.

Pôst, počas ktorého očakávajú kresťania na celom svete zmŕtvychvstanie Ježiša, vrcholí Zelenými štvrtkom – zrada a zajatie Ježiša Krista, Veľkým piatkom – umučenie a smrť Ježiša a končí sa západom slnka na tzv. Bielu sobotu, kedy Ježiš vstal z mŕtvych.  A potom počas Veľkej noci sa naše stoly doslova prehýbajú dobrotami od výmyslu sveta. Takže zrátané a podčiarknuté – 40 dní sme si odriekali dobroty, len preto,  aby sme sa doslova prepchali počas Veľkej noci.

Hovorí sa, že ten kto je hladný, vie byť aj zlý. Teda, keď budeme 40 dní hladovať, detoxikovať, či „diétovať“, budeme zlí? Budeme nervózni a podráždení?  Je toto naozaj ten hlavný zmysel pôstu?  Asi nie.


Nielen počas pôstu, ale aj mimo neho by sme nemali zabúdať na to, že by sme nemali robiť nič, čo nechceme, aby nám robili tí druhí. Inými slovami, milujme svojich blížnych ako seba samých.

Máme prvý týždeň pôstneho obdobia za sebou a  viac ako 30 dní pred sebou. Skúsme počas týchto dní aj jesť – tak, aby sme boli nasýtení – modliť sa tak, aby sme urobili zadosť našej duši a srdcu a milovať tak, aby sme sa nemuseli hanbiť pozrieť každý deň na seba do zrkadla. Skrátka, jedzme, modlime sa a milujme.

Prajem vám všetkým pokojné a zmysluplné pôstne obdobie.

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to prosím na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať:

Vymysleli si ľudia Boha?Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *