Mimóza. Kniha poviedok, ktoré potešia vaše srdce

MILAN BUNO - KNIŽNÝ PUBLICISTA -

Bol všetkým, čo som potrebovala k životu. Ja som bola všetko, čo potreboval k životu on. Tak sme to cítili, nepochybovali sme o tom. Žili sme jeden pre druhého, nepotrebovali sme ani papier na vzťah. Prsteň na ľavý prstenník som si vyprosila len preto, aby mi ostatní muži dali pokoj. Väčšinou to fungovalo. Malý kovový repelent.

Práve vyšla nová poviedková kniha Mimóza od slovenskej autorky Adriany Boysovej.

V knižke nájdete takmer 20 poviedok, ktoré sú poetické, pragmatické, dojímavé, srdcervúce. Nebude vám stačiť jedna… „Chcela som, aby tie moje poviedky boli naozaj rôznorodé, pestré, z rôznych uhlov pohľadu, aby si tam každý našiel to svoje. Pôvodne mali byť ústrednou témou podoby lásky, ale potom sa to nejako inak vyvinulo. Tak ako to býva pri písaní – nie vždy vidíte koniec toho príbehu,“ vysvetľuje Adriana Boysová v podcaste Knižný kompas, v ktorom bola hostkou rozhovoru.

Napríklad hneď prvá poviedka Návšteva, v ktorej dcéra priletí zo zahraničia za mamou, do nemocnice, lebo dostala mozgovú porážku a rozpráva sa s ňou, hoci mama nevníma. Hovorí jej o svojich zážitkoch, láskach, priateľoch, spomína… Áno, nech sa deje čokoľvek, mamy sú tu pre nás vždy.
Alebo poviedka Dobré ráno, Huntington, ktorá vás donúti zastaviť sa a zamyslieť nad svojou rodinou, deťmi, partnerom. Hlavný hrdina trpí dedičným ochorením, huntingtonovou chorobou a píše list svojej rodine. Lúči sa…a viac ako o seba sa bojí o svoju dcéru. Keďže je to dedičná choroba, môže byť zárodok z nej aj v jeho milovanej dcérke.
Krásne sú poviedky Aj v nebi plačú, Na konci sveta, či Vieročka.

Pozrite si video, v ktorom Adriana Boysová hovorí o svojej knihe Mimóza:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=v4952uQnO2s&w=560&h=315]

Autorke sa v knihe Mimóza z vydavateľstva Ikar podarilo prebudiť a oživiť v čitateľovi vlastné spomienky. Akoby niečo podobne láskavé, príjemné, odpudzujúce či smutné sám zažil alebo o niečom podobnom už počul. Ako sama tvrdí, kedysi chodila do divadelného súboru a odtiaľ možno pramení jej snaha vcítiť sa do postavy. Prežívať jej radosti i strasti, naozaj s ňou žiť a potom vie lepšie vyjadriť jej pocity.

Adriana Boysová je nesporne talentovaná autorka. S nezvyčajnou úprimnosťou opisuje citový svet svojich hrdinov. Dotýka sa rôznych tém, veď všade na svete trápia rovnaké problémy: starosti s dospievajúcimi deťmi, nezhody v manželstve, neschopnosť prejaviť city, strach podľahnúť svojej inakosti atď. Adriana neponúka riešenia. Jej hrdinovia si žijú svoj život najlepšie, ako vedia, plní pochybností, otázok, túžob. Váhajú, ktorou cestou vykročiť, s vedomím, že nejestvuje záruka, že smer, pre ktorý sa rozhodli, je správny.