Zdravie

Minister Krajčí vyzval, aby lekári zvážili Covid očkovanie starších. Svetoví odborníci vylúčili súvislosť s úmrtiami

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) dnes na úrade vlády SR po boku premiéra spochybnil bezpečnosť očkovania proti Covid-19 pri krehkých ľuďoch. Opieral sa o vyhlásenie Nórskej liekovej agentúry z minulého týždňa, ktorá sa zamyslela, či úmrtia starších a chorých po očkovaní proti Covid nemohli súvisieť s vakcínou.

Minister potvrdil, že po očkovaní proti novému koronavírusu zomrel na Slovensku prvý pacient. Išlo o 79-ročného muža s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia.

„Tieto informácie treba brať naozaj vážne. Sledujeme aj stavy úmrtí v okolitých krajinách. Je tam možná súvislosť. Od začiatku som hovoril, že asi 2,8% ľudí má po vakcinácii nežiadúce účinky, ktoré sú často spájané až s práceneschopnosťou. Sú to prípady triašky, zimnice, bolesti svalov a celého tela najmä po druhej dávke. Aj v Nórsku sa to vyhodnocovalo, či má byť vakcína indikovaná u úplne najfragilnejších ľudí vo vysokom veku a akýkoľvek závažný stav môže spôsobiť, že by bojovali o život. Štátny ústav pre kontrolu liečiv po konzultácii so mnou vydal stanovisko a u takýchto ľudí by lekár mal jednoznačne zvážiť, či tá fragilita je naozaj takého vysokého stupňa, že zaočkovanie seniora, ktorý je na hranici kompenzácie svojich fyzických schopností, či má zmysel. A v tomto prípade to naozaj treba zvážiť,“ povedal jednoznačne minister zdravotníctva.


Dalito.sk zisťuje reakciu, ak môže byť podľa ministra Krajčího pre starších ľudí Covid očkovanie nebezpečné, prečo ich ani lekári netestujú pred vakcináciou na Covid-19 tak, ako napríklad vo Veľkej Británii, kde môžu očkovať len otestovaných záujemcov. Reakciu doplníme.

Vakcína nesúvisí s úmrtiami

Európska lieková agentúra (EMA) dnes oznámila, že dospela k záveru, že neexistujú „osobitné obavy“ z vedľajších účinkov spojených s vakcínou Pfizer-BioNTech.


Nórsko ako prvé na svete transparentne zverejnilo prvých 23 úmrtí vysokých ročníkov očkovaných, často polymorbídnych pacientov. Ich lieková agentúra však nič nevyhodnocovala. Jej predstaviteľ Sigurd Hortemo sa len zamyslel, čo to nemohlo byť v dôsledku očkovania.  

Medzinárodní odborníci však už vydali vyhlásenie, že s vakcínou nesúviselo priamo žiadne úmrtie, a že vakcína proti koronavírusu  sama o sebe nespôsobila žiadne úmrtie v Európe, napriek tomu, že medzi ľuďmi, ktorí dostali vakcínu, zaznamenali aj úmrtia. Oznámil to denník Norway Today.

Odborníci upozornili, že drvivá väčšina zomrelých boli starší a slabí ľudia.


Aj Nórska lieková agentúra už jednoznačne potvrdila, že došla k záveru, že smrteľná nebola samotná vakcína proti Covid-19.  

Otvorene a transparentne

Z viac ako 800 000 ľudí zaočkovaných vo Francúzsku zomrelo pred víkendom deväť chronicky chorých pacientov v opatrovateľských ústavoch a domovoch dôchodcov.


„Nič nás nedonúti dospieť k záveru, že hlásené úmrtia súviseli s očkovaním,“ uviedla Francúzska agentúra pre lieky ANSM.

Vo Švédsku po očkovaní hlásili 13 úmrtí, na Islande sedem. Ani v týchto krajinách nedokázali priamu súvislosť s očkovaním. V Portugalsku zomrel zdravotnícky pracovník dva dni po podaní vakcíny. Podľa tamojšieho ministerstva spravodlivosti však pitva preukázala, že smrť nespôsobila vakcína. Uvádza Norway Today.

Európska lieková agentúra (EMA) zatiaľ dospela k záveru, že neexistujú „osobitné obavy“ z vedľajších účinkov spojených s vakcínou Pfizer-BioNTech. Ich záver znie, že počet úmrtí u tých, ktorí dostali vakcínu, sa doteraz nepovažuje za neobvykle vysoký a nepreukázala sa ani priama súvislosť medzi vakcínou a úmrtiami.

Úmrtia vysvetlili tým, že vo väčšine prípadov, ako aj v Nórsku, európske krajiny ako prvých očkujú najstarších a najchorľavejších. Okrem toho, Nórsko a ďalšie severské krajiny, podobne ako Francúzsko, „hrajú s otvorenými kartami“, v ktorých presne ukazujú, koľko úmrtí zaregistrovali a aké možné vedľajšie účinky môže vakcína mať.

Dôkladné vyšetrenie pred očkovaním

V Nórsku sa všeobecne vyžaduje, aby každý lekár pred očkovaním starostlivo posúdil zdravotný stav pacienta bez ohľadu na vek, pri starých a chorých obzvlášť. Rovnakú prax uplatňuje aj niekoľko ďalších krajín, medzi nimi napríklad Írsko, kde sa zdravotnícka služba (HSE) v nedeľu odvolala na Nórsko a vyzvala írskych lekárov, aby robili to isté.

„Ľudia by nemali byť očkovaní, ak je ich priemerná dĺžka života kratšia ako čas potrebný na to, aby vakcína nadobudla účinnosť,“ uviedla HSE v liste lekárom. Podľa prehľadu AFP iba cez víkend podali v Európe viac ako 60 miliónov dávok vakcíny v 64 krajinách. 

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *