Správy

Minister Matovič chce informovať o tom, o čom už daniari informovali. O novinke saldokonto

Finančná správa SR oznámila, že jej prezident Jiří Žežulka a podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) budú zajtra spoločne informovať o spustení novej digitálnej služby pre klientov- saldokonto, o ktorej už daniari informovali. O aký projekt ide oznámili ešte v pondelok, teda pred tlačovou konferenciou premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), kde o vývoji pandémie na Slovensku informoval minister financií Igor Matovič. Premiér si za to vyslúžil kritiku s otázkami, kto vlastne riadi krajinu a prečo sa minister financií mieša do vecí, ktoré mu už nepatria do kompetencie a ako potom riadi rezort financií, keď sa zaoberá inými témami. Brífing riaditeľa Finančnej správy SR a ministra financií sa uskutoční zajtra o 14.00 hod.

Finančná správa pripravila pre daňovníkov ďalšie proklientske opatrenie. Posilňuje elektronickú komunikáciu a vo štvrtok spustí prezeranie údajov osobného účtu,  tzv. saldokonto. Oznámilo tlačové oddelenie Finančného riaditeľstva SR.

„Vďaka nemu budú mať klienti finančnej správy prehľad o stave svojho osobného účtu. Saldokonto bude dostupné pre všetkých klientov, ktorí majú aktívnu elektronickú schránku na portáli finančnej správy,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa finančného riaditeľstva Martina Rybanská.


Finančná správa pripravila pre svojich klientov ďalšiu novinku. Pre aktívne elektronicky komunikujúcich daňovníkov sprístupňuje saldokonto. Klienti finančnej správy tak získajú prehľad o stave na svojom osobnom účte z pohodlia domova bez nutnosti osobnej komunikácie s finančnou správou. Saldokonto im umožní získať informácie o neuhradených a uhradených predpisoch, nedoplatkoch, preplatkoch, či preddavkoch a skontrolovať si tak prípadné nezrovnalosti.

Údaje o príslušnej dani sa budú zobrazovať v členení: celková suma, vyrubené, uhradené, neuhradené pred splatnosťou, neuhradené po splatnosti, v prípade dane z príjmov resp. dane z motorových vozidiel predpísané preddavky, uhradené preddavky. Okrem toho si budú môcť daňové subjekty prezerať aj obraty za vybratú daň a skontrolovať si, či ju platia v správnej výške, načas a či nemajú podlžnosti.

„Údaje bude finančná správa pravidelne aktualizovať. Aktuálne údaje vyplývajúce z daňových priznaní podaných za rok 2020 sa v saldokonte objavia postupne, keďže finančná správa podané daňové priznania v súčasnosti ešte spracováva. Finančná správa bude uhradené predpisy zobrazovať s históriou jedného roka, predpisy uhradené po lehote splatnosti  jeden rok po dátume poslednej úhrady, preddavky s históriou dvoch rokov. Prístup do osobného účtu daňovníka bude môcť mať aj štatutárny zástupca a zástupca s generálnou mocou, alebo používatelia  s obmedzeným prístupom k službám portálu finančnej správy, ak majú vyznačené oprávnenie Osobný účet – prístup k údajom,“ spresnila hovorkyňa.


Projekt saldokonto je ďalším krokom v digitalizácii finančnej správy. Cieľom je podľa daniarov uľahčovať komunikáciu klientov s finančnou správou bez nevyhnutnosti osobnej návštevy. Ďalším proklientskym projektom, na ktorom finančná pracuje, bude v tomto roku zavedenie obojsmernej komunikácie.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *