Minister o pacientke s koronavírusom, ktorá zomrela: „Otázkou je, čo ten infarkt vyvolalo.”

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) počas tlačovej konferenice na úrade vlády/foto: ÚV SR

Na Slovensku  vládne informačný chaos od nástupu prvého prípadu koronavírusu v krajine, dokonca ešte oveľa skôr. Dalito pravidelne spolupracuje aj s tlačovými oddeleniami v Českej republike, ktoré už dlhodobo, podľa možností, reagujú na novinárske otázky priebežne a vo veľkej miere, často ešte aj o polnoci.

Na Slovensku  na otázky ohľadom koronavírusu takmer nezoženiete reakcie kompetentných už od polovice februára, keď nákazu vo veľkom začalo riešiť susedné Česko a aj slovenské médiá mali snahu o téme koronavírusu písať dopredu a pôsobiť tak preventívne. Nie všetci novinári sa totiž môžu na tlačových konferenciách vlády z objektívnych dôvodov zúčastniť.  

Mnohé tlačové oddelenia ministerstiev, ale aj Úradu verejného zdravotníctva, či iných štátnych inštitúcií dokonca prestali na otázky reagovať vôbec, alebo len minimálne a aj to iba s veľkým časovým odstupom, čo snahu o objektívne aj praktické informácie ohľadom koronavírusu výrazne eliminuje.  

Dalito.sk sa by sa touto cestou chcelo poďakovať najmä tlačovým oddeleniam ministerstva práce, Sociálnej poisťovne aj Finančnej správy, ktoré si dodnes udržali profesionálny prístup a nasadenie a o zmenách, či na novinárske otázky reagujú čo najrýchlejšie.

Dalito.sk sa už niekoľko dní snaží získať odpovede na jednoduché otázky. Žiaľ, napriek enormnej snahe, aj pri opakovaných urgenciách cez tlačové oddelenie úradu vlády, je to vlastne nemožné dodnes.

Snahou redakcie Dalito je na problém s informovanosťou upozorniť z toho dôvodu, že informovanosť v krízových situáciách, najmä počas zdravotnej núdze, je alfou a omegou pre všetkých a môže byť fatálnym zlyhaním všetkých.

Chápeme, že sú to tlačové oddelenia, ktoré tu ešte ostali po bývalej vláde, ale keďže nový premiér Igor Matovič už niekoľkokrát verejne zdôraznil, že chce otvorene reagovať na všetky novinárske otázky, cez ktoré sa novinári pýtajú aj za ľudí, mal by asi vedieť, že o mnohých ani vďaka tlačovému oddeleniu vlády netuší.

Pritom v susednom Česku už dávno nabehli počas živých tlačových konferencií krízového štábu a vlády aj na online novinárske otázky naživo, ktoré verejne tlmočí ich tlačová hovorkyňa, či dokonca cez videokonferenčné hovory ich kladú samotní novinári.  

Ďakujeme kolegovi z mienkotvorného denníka, ktorý sa dnes pokúsil získať odpovede na otázky, ktoré sme pôvodne smerovali na predsedu vlády aj cez jeho tlačové oddelenie vlády, či ministerstvá.

Pre Dalito.sk odpovedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

Prehodnotíte úmrtie starej pani v Košiciach, ktorá zomrela na infarkt a mala koronavírus (napáda nielen pľúca, ale aj srdce, pečeň a iné orgány), tak ako to robia iné krajiny?

Pokiaľ viem, tak bezprostredná príčina nebol  následok obojstranného zápalu pľúc, teda následok tohto ochorenia COVID-19. Ale áno, boli tam už na pľúcach známky postihnutia. Teda to ochorenie sa tam rozvíjalo. Pokiaľ sú moje informácie správne, pani dostala rozsiahli infarkt myokardu. Otázkou je, čo ten infarkt vyvolalo, ale na to vám nikto neodpovie, či to náhodou nemohlo byť aj nástupom toho ochorenia, ktoré sa u nej detekovalo. S istotou ale môžeme povedať, že bezprostredná príčina smrti nebolo respiračné zlyhanie, ale kardio-respiračné zlyhanie následkom masívneho infarktu.

Keby sa to stalo za vás, vy by ste to počítali medzi obete koronavírusu?

To je veľmi akademická otázka a osobne si myslím, že keby boli štatistiky, ktoré uvádzajú aj úmrtia ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní, ale bezprostrednou príčinou nebol obojstranný zápal pľúc, teda respiračné zlyhanie, tak by v tých štatistikách ten náš prípad bol. Ale myslím si, že tie štatistiky, ktoré sa teraz uvádzajú, tak v drvivej väčšine práve vychádzajú z údajov, že títo pacienti zomreli na obojstranný zápal pľúc, teda respiračné zlyhanie.

V Nórsku za odchod na chatu hrozí už väzenie, v ČR zasa dôrazne žiadajú, aby to ľudia nerobili aj pre roznášanie vírusu. Aj siete nemocníc sú podľa hustoty miestneho obyvateľstva. Aký postoj k tomu zaujme vláda pred víkendom? Nemocnice v menších mestách totiž nie sú nikde pripravené na veľký presun obyvateľov a nemuseli by tak náhle zhoršenia zdravotných stavov zvládať.  

My musíme udržať aj psychické aj fyzické zdravie populácie. Najkľúčovejším opatrením je zamedziť prenos nákazy na seniorov. Na 65 a viac ročných. Toto si musíme uvedomiť, v tomto musíme byť všetci zodpovední. Pokiaľ by sa nám toto podarilo 100% zvládnuť, ja ako minister zdravotníctva by som sa nebál uvoľniť všetky ostatné opatrenia. Žiaľ, zatiaľ ich musíme mať, lebo vieme, že sa sumujú a žiaľ, časť obyvateľov je nezodpovedných. Takže my všetci ostatní solidárne sa snažíme držať to ochorenie momentálne teraz, alebo rozvoj epidémie na čo najnižšej úrovni.

Prečo dodnes Slovenská pošta vyberá poplatky za poštovné za rúška, ktoré šijú ľudia zadarmo a posielajú po celej krajine? Česká pošta už poštovné za takéto zásielky nevyberá 7 dní.

Žiaľ, o tomto neviem vôbec nič.

Kedy vláda umožní, tak ako česká, klásť novinárske otázky verejne aj online? Mnohé tlačové oddelenia totiž na otázky novinárov nereagujú.

Ja by som to naozaj uvítal! Tie otázky potom môžu byť aj oveľa presnejšie zodpovedané, dokonca, ak by politik hneď z fleku nevedel na tú otázku odpovedať,  môže si zistiť informácie dopredu a tým pádom sú podávané kvalitnejšie informácie novinárom. Ja by som to určite uvítal!

Dôveruje ešte predseda vlády Igor Matovič hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi, ktorý situáciu na Slovensku aj ohľadom nutnosti testovania, prezentuje inak až od nástupu novej vlády?

Poznámka redakcie: Na otázku zatiaľ tlačové oddelenie ÚV SR nereaguje a tak na odpoveď stále čakáme.