Minister zdravotníctva Krajčí: „V testovaní na covid-19 sme lepší ako Severná Kórea.“

Slovenská vláda robí čo vie, ak sa však nad tým zamyslíme zdravým rozumom, tak to naozaj vie iba toto?

Napríklad, porovnávať sa so Severnou Kóreou v testovaní na covid-19 a ešte sa tým aj chváliť, že Slovensko predbehlo Severnú Kóreu, ktorá okrem iného doteraz podľa Wikipédie nezaznamenala žiadny prípad covid-19 a na konci júla tu prekonali tisíc testov, samozrejme s negatívnym výsledkom. V krajine, kde aj prezident Kim Čong-un zahrá golfové ihrisko 18x hole-in-one, teda odpal a rovno do jamky. Pritom tradičné znormované golfové ihrisko počas turnaja má 18 jamiek, ale on by zahral aj 27 hole-in-one.

Kým sa slovenská vláda pri pandémii koronavírusu porovnáva so Severnou Kóreou, naši susedia s Rakúskom či Nemeckom. Všetko sú to krajiny, pre ktoré je masívne testovanie na prvom mieste. Z jednoduchého dôvodu, krajiny sa za každú cenu potrebujú postaviť z ekonomického popola.

To ako Slovensko naozaj testuje a kde sa v porovnaní s celým svetom nachádza, ukazujú denne aktualizované dáta na worldometers.info.

Tak sa opäť slovenskí špičkoví epidemiológovia spolu s ministrom zdravotníctva postavili pred kamery a informovali o tom, čo necelé tri týždne pred novým školským rokom vymysleli a idú zaviesť bez toho, že by sa najmä rodičia a tým aj podnikatelia mohli na to dostatočne pripraviť. Mnohí sa totiž snažia žiť bežný život, deti sú u starých rodičov aj za hranicami, na medzinárodných pobytoch, či jednoducho na dovolenkách tak, ako mnohí obyvatelia nielen Slovenska. Alebo, jednoducho bývajú za hranicami, ktoré podľa vyjadrení z poslednej tlačovej konferencie sa opäť môžu stať centrom záujmu zahraničných médií, čo to tam zasa „vyvádzame“ a ako si zasa ohýbame medzinárodné zákony o základných právach a slobodách na slovenský spôsob.

Často som na to poukazovala pri povinnej štátnej karanténe  v štátnych táboroch, kedy som pravidelne upozorňovala, že dnes sa vás to možno netýka, ale nabudúce to môžete byť zasa vy. Aby sme neostali k osudom iných spoluobčanov ľahostajní.

Vždy si so všetkým rešpektom  a nadľudskou snahou ich pochopiť, pozriem vyhlásenia našich politikov o covid opatreniach. Vlastne vždy s nádejou, že konečne dostali rozum. Internet s vírusmi totiž ešte nezakázali a tak  stále máme s kým a s čím porovnávať. A to porovnávanie naozaj nie je príjemné, ak teda používame zdravý rozum.

Možno sa mýlim, ale pokiaľ sa porovnávame s naozaj krajinami 21. storočia, tak sme v novodobej olympijskej disciplíne covid-19 opäť vyhrali. Tentoraz v jeho zimnej verzii.

Ako prví na svete sme ústami ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) oznámili druhú vlnu koronavírusu. Zdravý rozum mi hovorí, že to nie je dobre. Nie corona, ale toto urýchlené vyhlásenie, ktoré počúva aj svet a investori, ktorí majú Slovensko zachrániť. Ak teda ešte takí existujú, okrem nejakých lastovičiek, ktoré sa neboja investovať tam, kde v boji s coronou už použili čokoľvek. Aj obchádzanie zákona. Kde obyvateľov neustále držia v neistote, že večer si ľahnú a na druhý deň ráno už bude všetko inak.

A to nie je dobré aj pre ekonomiku, bez ktorej sa jednoducho nenaplní ani kasa na dôchodky a rôzne štátne dávky. Aspoň tak mi hovorí zdravý rozum. Ale chápem aj dôchodcov a mnohých nenáročných spoluobčanov a iných dlhodobo nezamestnaných, že sa im to páči, keďže ich platí štát a ten ich „príjem“ im cinkne každý mesiac s coronou a aj bez nej.  

Týždne sledujem susedov, kde sa česká vláda a jej rôzne expertné tímy už dlhé obdobie  pripravujú na druhú vlnu koronavírusu tak, aby už neovplyvnila chod štátu a jeho ekonomiku. Miestni politici sú neustále pod veľkou paľbou kritiky nielen opozície, ale aj obyvateľov a aj novinárov. Žiadne chichichi-chachacha na tlačovkách, ale neustály tlak  na zásobovanie aj testovanie. Okrem iného.

Každý, kto má zdravý rozum vie, že krajina by to už bez opatrení dostatočne dopredu neprežila. Prežila, len bol by to ešte život?

Okrem toho sledujem vyhlásenia politikov z celej rozvinutej EÚ a nikde nevidím a nepočujem toľko amaterizmu, diletantstva a strašenia, ako na Slovensku.

Naopak, želajú pokojné leto, lebo kým oni budú dovolenkovať, nech už kdekoľvek podľa odporúčaných krajín, oni pripravujú opatrenia a zásobujú štát tak, aby sa od septembra nikdy už nemuseli báť tak, ako tomu bolo na jar. Krajiny zásobujú bezpečnostnými prostriedkami aj liekmi na covid-19, dostatočne dopredu informujú ekonomickú silu krajiny, najmä rodičov, ako to bude vyzerať od septembra, vyvíjajú a zapínujú inteligentné štátne karantény, ktoré musia dodržiavať zákony krajiny a základné ľudské práva slobody, denne aj dvakrát sledujú najmä počty nakazených zdravotníckych pracovníkov a nalievajú do systému peniaze z podpôr rôzneho druhu, lebo sa nespoliehajú len na to, že ľudia budú míňať peniaze doma, lebo to jednoducho nie je prirodzené a ani správne. Aj to káže zdravý rozum.

A takmer denne o krokoch informujú na tlačových konferenciách.

No a do toho slovenská vláda týždne nič, až máte pocit, že sa vám ten covid na Slovensku len sníval a vlastne neexistoval. Nič, absolútne nič, žiadne mediálne výstupy, žiadne informácie o tom, ako sa štát pripravuje na jeseň tak, aby ľudia, podľa možností, mohli čo najprirodzenejšie žiť.

Kým väčšina štátov EÚ informuje o krokoch vlády s koronavírusom takmer na dennej báze, slovenská vláda naposledy o plánoch informovala ešte 13. júla po zasadnutí konzília premiéra, potom až všeobecne 24. júla o návrhu Pandemického plánu, no a potom až včera, 11. augusta.  Zdravý rozum mi našepkáva, že to na tom ministerstve zdravotníctva nie je celkom „s kostolným poriadkom“. Niežeby mi strašenie a panikárske tlačovky našich volených zástupcov chýbali, len som očakávala, že po prvom šoku sa snáď spamätajú, upokoja sa a začnú normálne pracovať. Po  piatich mesiacoch pri moci by sa už aj patrilo, teda aspoň tak mi hovorí zdravý rozum, či?

No tak si to zosumarizujme, a skúsme pritom použiť obyčajný, sedliacky a zdravý rozum, ak sme toho ešte vôbec schopní, čo vlastne včera predviedol minister zdravotníctva Marek Krajší (OĽaNO) po 21. zasadnutí epidemiologickej komisie vlády SR a iba druhom zasadnutí jeho komisie, odkedy vláda schválila jej štatút.  Plus s jeho odborníkmi, hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom, hlavnou hygieničkou MZ SR pre epidemiológiu Henrietou Hudečkovou a prof. MUDr. Pavol Jarčuška.

Na čo prišli po šiestich hodinách rokovania, čo počas celého leta pred druhou vlnou koronavírusu na Slovensku pripravili, aké zásoby, ako naplánovali nemocnice, aké zákony napísali, aké inteligentné aplikácie vyvinuli, na akej báze budú o všetkom obyvateľov a občanov informovať, toto a aj iné očakával môj obyčajný, sedliacky a zdravý rozum.

Nakoniec som sa však dozvedela oveľa viac, iba nie to, čo som očakávala najviac.

Ako na Slovensku chutí moc a manipulácia so strachom:

  1. Manipulácia so strachom pokračuje: Slovensko oznámilo, že je v druhej vlne pandémie koronavírusu, prvé na svete, opäť sme vyhrali, už sme predbehli aj WHO
  2. 15. júla vláda schválila štatút Pandemickej komisie SR. Odvtedy sa v čase pandémie koronavírusu stretla dvakrát: až doteraz nás presviedčali, že nejaká komisia a jej epidemiológovia môžu o osudoch ľudí a bytí a nebytí rozhodovať svojvoľne, že nepotrebujú na to ani štatút, už vraj teda áno
  3. Komisia prijala všeobecný pandemický plán a údajne tak máme krajinu už pripravenú na všetky budúce pandémie:  vlastne som sa vôbec nedozvedela ako konkrétne
  4. Minister zdravotníctva Marek Krajčí ako prvý na svete oznámil druhú vlnu pandémie koronavírusu, Slovensko tak predbehlo ešte aj WHO:  minister to urobil aj za mnohé iné štáty EÚ, ktoré ešte dnes ráno, napriek zvýšeným počtom, opakovali, že o žiadnu druhú vlnu nejde. Taliansko druhú vlnu vylúčilo ešte aj dnes doobeda.  
  5. Epidemiologické konzílium by malo začať riešiť koronavírus už regionálne: No, múdre krajiny EÚ to už robia celé týždne a dávno majú vlastne regionálne semafory (SR v tomto už nebude prvá)
  6. Epidemiologické konzílium by mala opäť zasadnúť a prehodnotiť situáciu aj v iných krajinách: No, tie iné krajiny to robia pravidelne podľa aktuálnej situácie, každé dva týždne tak, aby sa ľudia vedeli dostatočne dopredu zariadiť, slovenskí experti nezasadli takmer mesiac, že dovolenky, ale bezhlavé opatrenia navrhujú zo dňa na deň
  7. Situácia na Slovensku je dobrá, preto preventívne nedovolíme sa všetkým žiakom vrátiť do školy, každé dieťa do predškolského zariadenia musí mať čestné prehlásenie o bezinfekčnosti a absencii pobytu v zahraničí posledných 14 dní aj keď prídu z bezpečných krajín: Čo tam potom, že to rodičom, zamestnávateľom a rodinám oznámime 3 týždne pred nástupom do školy, volič a zamestnávatelia zariaďte sa
  8. Platí to aj pre tábory s medzinárodnou účasťou: chudáci organizátori táborov aj cestovné kancelárie. Zdravý rozum mi hovorí, že toto bude pre mnohých ekonomická konečná. Inak moja vnučka nastúpila do škôlky 1. mája, školy tu boli zatvorené iba dva mesiace, rodičia predsa musia pracovať. V Nórsku totiž používajú zdravý rozum: normálne je pracovať a nie poberať dávky, potrebuje to krajina a aj človek pre zdravý psychický vývoj
  9. Neodporúčame do zahraničia vôbec cestovať, ani do bezpečných krajín: V ČR minister zdravotníctva odkázal ľuďom, aby si užili dovolenky nech sú už kdekoľvek
  10. Bojíme sa dovolenkového obdobia, lebo najviac prípadov máme importovaných z Ukrajiny, Srbska a Českej republiky: Tak sa zamýšľam, koľko ľudí dovolenkuje na Ukrajine a v Srbsku? Česká republika má najviac prípadov zavlečenia cezhraničných pracovníkov z Poľska a Ukrajiny, nie dovolenkárov, no a potom, neviem či to slovenskí odborníci vedia, samozrejme v Prahe, kde je okrem medzinárodného letiska, ktoré sa snažia postaviť z popola, aj centrum svetovej ekonomiky v Českej republike, ktorá sa voči svetu zatvára minimálne. Zdravý rozum mi hovorí, že ČR si je vedomá nedozerných následkov na ekonomiku. V ČR sa ľudia porovnávajú s Nemcami a Rakúšanmi, nie Severnou Kóreou. Tak mi nejako zdravý rozum hovorí, že je to tak správne
  11. Vyzývame veľké firmy, aby oprášili svoje krízové pandemické plány: No, tie veľké podniky, často aj nadnárodné firmy, ktorých vedenie poznám ja, tieto bezpečnostné opatrenia ťahajú dodnes a nečakajú, kým sa špičkoví, slovenskí epidemiológovia vrátia z dovoleniek. Im zasa zdravý rozum vraj povedal, riadiť sa podľa pokynov ich centrál v danej krajine, inak by to ich firma na Slovensku nemusela prežiť
  12. Hlavná odborníčka SR predstúpi pred novinárov s jednou A4 o vývoji epidémie medzi deťmi: V ČR na to urobia špeciálne konferencie s prepracovanými prezentáciami s dátami. Zdravý rozum mi hovorí, že mávajúci nečitateľný papier v ruke epidemiologičky pôsobí skôr ako groteska ako profesionálne, čím znevažuje svoje každé ďalšie vyjadrenie
  13. Po polroku vzniknú nové kolektívy, kde sa bude vírus šíriť a to im musíme znemožniť:  Zdravý rozum mi hovorí, že toto nedopadne dobre, až doteraz som si myslela, že povinná školská dochádzka platí pre všetkých a je mimoriadne dôležitá pre budúcnosť človeka, ak budú deti čakať na testy aj 10 dní a potom zasa na výsledky (aj falošné) tak budú radi, ak do školy nastúpia v novembri. Ale pre učiteľov bez detí, ktorí sa vrátia zo zahraničia to neplatí, zdravý rozum mi hovorí, že toto muselo niekoho poriadne bolieť vymyslieť
  14. Hlavná odborníčka zopakovala, to čo povedala pred dvoma mesiacmi, že možno budeme rúška nosiť do konca života a mali by byť súčasťou našou života, nie ako v ČR: V ČR neprikazujú rúška z toho dôvodu, tam povedala hlavná epidemiologička to, že ľudia nie sú malé deti, sú zodpovední a prikázať rúška je veľký zásah do ich práv a slobôd . Pamätáte? Aj také kedysi platilo na Slovensku
  15. Dieťa jednoducho nesmie byť posledných 14 dní v zahraničí, ani v bezpečnej krajine: na Slovensku rozumej tak, že bezpečná krajina je vlastne nebezpečná, hm, niečo mi tu nesedí
  16. Inak rodič bude musieť ostať doma a čerpať OČR:  Zdravý rozum mi hovorí, že toto môže byť pre niektorých zamestnávateľov už konečná, to znamená, že teraz majú všetko zrušiť a s deťmi ostať už teraz doma, zasa mimo práce, dva týždne pred nástupom do školy?  
  17. Stále rokujeme o nákupe všetkého potrebného na druhú vlnu: ja vám neviem, ja som si myslela, že ak vyhlásime druhú vlnu, tak už je všetko zorganizované a v skladoch, prípadne na ceste na Slovensko
  18. Máme na sklade celkovo 37 tisíc testov, máme ich dosť, budeme mať ešte ďalšie desaťtisíce: Česko chce pre normálny chod krajiny robiť od septembra do 25 tisíc testov denne.  Bežne aspoň 15 tisíc, vládu za to v ČR nesmierne kritizujú, že na to, aby sa krajina spamätala aj ekonomicky, je to stále málo a neskoro. Ja vám neviem, asi tomu nerozumiem…  
  19. Nemáme ešte injekčné striekačky, ale máme avízo, že je všetkého na európskom trhu relatívne dosť: Tak je dosť alebo relatívne? Niečo mi hovorí, že to nesedí a vylučuje jedno druhé
  20. Komunitný prenos na Slovensku stále neexistuje. Ak prípad nevieme vypátrať, komunitný prenos to stále nie je, lebo test ,,mohol byť aj falošný“: tak tu už nestíha ani obyčajný, ani sedliacky a už vôbec nie aj zdravý rozum
  21. Testujeme dosť, koľko treba, Slovensko je bezpečné,  je na tom dobre: tak dobre, to asi znamená, že čím menej testujeme, tým je Slovensko bezpečnejšie, teda aspoň podľa odborníkov, lebo však covid je také závažné ochorenie, že v mnohých prípadoch vás najnovšie musia otestovať, aby ste zistili, že ho máte
  22. 10 tisíc testov denne nemá zmysel na Slovensku: v rozvinutých krajinách je to alfa a omega šírenia koronavírusu, za 15 tisíc denne v Rakúsku kritizujú vládu, aj v ČR, ktoré testuje menej ako vláda sľubovala, chcú ešte viac
  23. Opatrenia na jeseň – regionálny semafor: slovenským epidemiológom sa páčia regionálne semafory, podľa ktorých už mnohé štáty fungujú, zdravý rozum mi hovorí, že ak vyhlásime druhú vlnu ako prví na svete, už by sme taký semafor mali mať v SR dávno zapnutý a nielen ešte aj dnes híkať, aké to majú u susedov či v EÚ pekne urobené podľa regiónov  
  24. Univerzitám sa nedá nič prikazovať: aspoň jedno miesto v krajine, kde to naozaj nechajú na zodpovednosti a múdrosti ľudí, však univerzity patrili v krajine medzi prvé, ktoré prijímali vlastné opatrenia skôr, ako vláda. Len sa môj zdravý rozum pýta, ak to nemôžu prikazovať na univerzitách, prečo všetkým mimo akademickej pôdy a ešte si to aj nechajú?
  25. Štát zakáže deťom nástup do školy, ale test mu nebude hradiť, vraj by to nebolo fér. Zdravý rozum mi hovorí, že tomuto už vôbec nerozumie
  26. Školy budú testovať všetkých študentov medicíny zo zahraničia, lebo prichádzajú do kontaktu k chorými: slovenských už nemusia, aj keď máme na Slovensku prípady, keď nikto nevie, ako sa niekto nakazil, aha, zabudla som, stále nemáme komunitné šírenie
  27. Krízové zložky nevedeli počas prvej vlny na území SR spolupracovať: Takže to bolo naozaj chaotické a často mimo zákon?
  28. Zatváranie hraníc patrí do kompetencie premiéra, lebo ide o citlivé rozhodnutia v rámci zahraničných vzťahov, ukázalo sa to pri Veľkej Británii. Nie je to také jednoduché si povedať, že my sa tu teraz zavrieme: zdravý rozum mi hovorí, že minister konečne nechtiac priznal, že sme to prehnali viac ako ktorákoľvek iná krajina EÚ
  29. eKaranténa boli tam aj problémy, je to o zodpovednosti, ak sa človek vráti z nebezpečnej krajiny, nepotrebuje mať pritom ešte aj mobil: cítim záblesk návratu svojprávnosti do rúk obyvateľov
  30. Ľudia z Východu celé desaťročia nosili rúška aj pred pandémiami, keď mali pocit, že sú chorí: až doteraz som si myslela, že to bol bežný životný štandard Ázie, bez rúška ani krok aj pre znečistené životné prostredie, ale oni vraj boli všetci chorí (turisti) a preto ich nosili všade po svete…
  31. Čechom stúpajú čísla, lebo sú málo zodpovední, u nich je rúško povinné len v metre: no, keby pani odborníčka častejšie navštevovala susedov by zistila, že v tejto krajine sú práva a slobody ľudí na prvom mieste a k opatreniam slovenského druhu pristupujú až naozaj v nevyhnutých prípadoch, aj tak Slovensko v mnohom nedobehli a ani dobehnúť nechcú, zdravý rozum mi hovorí, že si viac vážia zákony a slobodu a vždy si aj vážili
  32. V prvej vlne testovania bolo Slovensko tretia alebo štvrtá krajina, ktorá najviac testovala na počet obyvateľov. Dokonca sme predbehli Severnú Kóreu! Ešte nás aj pochválili! Robíme to dobre! (v testovaní sme podľa MZ SR vraj 4. na svete, ale aj v strede krajín EÚ. 🙂 ) no, zdravý rozum mi hovorí, že tu niečo nesedí a celkovo by som sa radšej porovnávala s rozvinutými krajinami a susedmi EÚ, ako s krajinou, ktorá dodnes nepotvrdila jediný prípad covid-19, lebo vlastne ani netestuje, takže už pri 1 100 testoch by sme Severnú Kóreu predbehli v testovaní. No neviem, to nám naozaj stačí tak málo? Zdravý rozum mi hovorí, že niečo tu nesedí
  33. Čísla, že chcú testovať 25-30 tisíc denne, ktoré uvádzajú Rakúsko a Česko sú maximálne možné, ktoré chcú robiť – nie plánujú robiť: tak toto je veľký omyl, susedia sa pripravujú na opätovné cielené veľkoplošné testovanie v krajine, aby udržali rast ekonomiky po prvej vlne, mimochodom, už ich urobili niekoľko
  34. Ak nevieme vypátrať odkiaľ sa nakazil pacient s covid-19 a nebol ani v zahraničí, stále nejde o komunitný prenos. Databázy by mali byť v poriadku. Žiaľ môžu byť aj prípady falošných pozitívnych prípadov, zaznamenali sme naozaj viacero týchto prípadov, takže je to ťažké vyhodnotiť na jednom prípade:  ani sa nečudujem, že v tomto momente ministrovi zazvonil mobil a možno mu volal premiér, že už stačilo, lebo v posledných vyjadreniach akoby začal hovoriť aj informácie, ktoré dovtedy nikdy nikto nepovedal a ani nepotvrdil, teda pravdu
  35. Hlavná epidemiologička sa vrátila z dovolenky a stále nevie, koľko vakcín proti sezónnej chrípke bude dovezených:  Sedliacky rozum mi hovorí, že toto nie je dobré, u susedov už totiž presne vedia. Lepšia by bola odpoveď, ak bude enormný záujem, prednosť budú mať tí, ktorí sa doteraz nechávali očkovať pravidelne, toľko myšlienky zdravého rozumu. Ale to nevie ani predsedkyňa zdravotného výboru NR SR…

Nie som odborníčka-epidemiologička a ani sa na ňu nehrám, ale nikto mi ešte nemôže zakázať rozmýšľať. A po včerajšku mi jednoducho mnohé nesedí, veď na mnohé sme hľadali odpovede mesiace… ostal len zlý pocit, že keď niekto niečo nezvláda a hlavne sa na to nepripraví aj keď sa mohol, siahne potom najprimitívnejšom, po zákazoch, príkazoch, reštrikciách, hrozbách, trestoch, zatváraní… lebo to jednoducho inak nevie, lebo nedôveruje. Ako sa to na Slovensku? Podľa seba súdim teba…

Boh pomáhaj Slovensku, keď už je toľko o ňom reč na niektorých slovenských ministerstvách, najmä pred fetišizmom špičkových, slovenských odborníkov a stratou zdravého rozumu…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)